بازگشت کرو دراگون به زمین؛پایان موفقیت‌آمیز اولین سفر فضایی انسان با فضاپیمای یک شرکت خصوصی | ایران اینترنشنال

بازگشت کرو دراگون به زمین؛پایان موفقیت‌آمیز اولین سفر فضایی انسان با فضاپیمای یک شرکت خصوصی

کپسول کرو دراگون حامل دو فضانورد آمریکایی، داگلاس هرلی و رابرت بنکن، که دو ماه پیش اولین‌ سفر انسان به فضا با فضاپیمای متعلق به بخش خصوصی را به نام خود ثبت کرد، عصر یک‌شنبه به وقت شرق آمریکا با فرود در آب‌های خلیج مکزیک ماموریت خود در سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی را با موفقیت به پایان رساند.

این فضاپیما روز دهم خرداد ماه در دومین تلاش مشترک ناسا و اسپیس‌اکس، از پایگاه فضایی کندی در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شده بود. تلاش نخست برای پرتاب این فضاپیما روز چهارشنبه هفتم خرداد ماه دقایقی قبل از زمان تعیین شده برای پرتاب به دلیل شرایط نامناسب جوی متوقف شده بود.

فرود کرو دراگون در خلیج مکزیک، اولین فرود فضانوردان طی ۴۵ سال گذشته در آب است و مورد قبلی به فرود فضاپیمای آبپولو‌سایوز در ماموریت مشترک آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۷۵ مربوط است.

کرو دراگون هنگام بازگشت به زمین توانست با وجود وارد شدن فشار شدید، با موفقیت وارد جو زمین شود و بدون آسیب سرعت خود را مطابق برنامه از پیش تعیین شده کاهش داده و برای فرود چترهای نجات را باز کند.

پس از فرود کرو دراگون در آب‌های خلیج مکزیک، گروه نجات توانست بلافاصله این فضاپیما را به عرشه کشتی منتقل کرده و فضانوردان را از آن خارج کند.

با موفقیت کپسول کرو دراگون در انجام ماموریت دو ماهه سفر به ایستگاه فضایی  بین‌المللی و بازگشت به زمین، اکنون قرار است ناسا از کرو دراگون فضاپیمایی شرکت خصوص اپیس‌اکس برای دیگر ماموریت‌های اعزام فضانورد از جمله اعزام مکرر فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز استفاده کند.

به این ترتیب ماموریت بعدی کرو دراگون اواخر سپتامبر، اوایل مهر ماه، انتقال دو فضانورد دیگر دیگر از جمله یک فضانورد زن به ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

داگلاس هرلی و رابرت[باب] بنکن اکنون فضانوردانی هستند نام‌شان به عنوان نخستین فضانوردانی ثبت شده که با فضاپیمای یک شرکت خصوصی به فضا سفر کرده‌اند، همان گونه که نام اسپیس‌اکس و بنیان‌گذار آن ایلان ماسک به عنوان اولین شرکت و مدیر بخش خصوصی در جهان ثبت شده که فضاپیمای سرنشین‌دار به فضا اعزام کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
حسن احمدیان،‌ رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران،‌ می‌گوید قیمت مواد اولیه این صنعت در پی افزایش نرخ ارز و شیوع ویروس کرونا دو تا...More
وزرای تکنولوژی دو کشور امارات متحده عربی و اسرائیل در یک مکالمه تصویری راه‌های همکاری در حوزه تبادل علوم و انرژی میان دو کشور را مورد بحث و بررسی...More
شیخ نواف احمد الصباح، امیر جدید کویت، در پارلمان این کشور برای آغاز دوره زمامداری خود قسم یاد کرد. مراسم تحلیف امیر جدید کویت روز چهارشنبه در محل...More
رییس دفتر رییس‌جمهور ایران در تماس تلفنی با معاون نخست‌وزیر آذربایجان گزارش‌ها درباره کمک جمهوری اسلامی به ارمنستان را تکذیب کرد. محمود واعظی در تماس...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن تکرار اظهاراتش درباره لزوم دادن «آدرس صحیح» به مردم در زمینه مشکلات کشور گفت این‌که همه اشتباه‌ها بر دوش مدیریت...More