بازگشت قالیباف از مسکو بدون دیدار با پوتین: به افق همکاری۵۰ ساله با روسیه می‌اندیشیم | ایران اینترنشنال

بازگشت قالیباف از مسکو بدون دیدار با پوتین: به افق همکاری۵۰ ساله با روسیه می‌اندیشیم

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: ایران و روسیه می‌توانند در حوزه‌های مختلف تکمیل کننده یکدیگر باشند و ما به افق همکاری ۲۰ ساله و ۵۰ ساله می‌اندیشیم.

قالیباف در سومین و آخرین روز سفر خود به مسکو طی مصاحبه‌ای با یک شبکه روسی با رضایت‌بخش توصیف کردن همکارهای تهران و مسکو در حوزه‌های امنیتی و سیاسی، گفت: «برخلاف بخش‌های سیاسی و امنیتی، مناسبات دو کشور در حوزه اقتصادی و تجاری رضایت بخش نیست.»

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که هدف از سفر به روسیه ارتقای سطح روابط موجود به سطح راهبردی است، افزود که «لازمه این سطح از همکاری‌ها توسعه روابط دو جانبه در همه سطوح است و ما به افق همکاری ۲۰ ساله و ۵۰ ساله می‌اندیشیم.»

او با اشاره به آنچه «سابقه همکاری مثبت ایران و روسیه در سوریه» و خواند، گفت این همکاری در مجامع بین المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل، شورای حکام آژانس و همکاری اقتصادی در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز وجود داشته است و  امیدواریم این روابط را به سطح بالاتر یعنی سطح راهبردی ارتقا دهیم.

قالیباف با اشاره به پیام علی خامنه‌ای به ولادیمیر پوتین، گفت که این پیام بسیار با اهمیت است و «تغییرات در هیات حاکمه آمریکا عنصر تغییر دهنده‌ای در رابطه تهران و مسکو نیست».

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که در این مرحله حساس از نظم جهانی، همکاری ایران و روسیه در سطوح راهبردی باعث ارتقای جایگاه هر دو کشور خواهد بود.

محمد باقر قالیباف ساعتی پس از این مصاحبه به تهران بازگشت. مجتبی ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و ابوالفضل عمویی سخنگوی این کمیسیون، فریدون عباسی رییس کمیسیون انرژی و جواد ساداتی‌نژاد رییس کمیسیون کشاورزی در سفر به مسکو او را در این سفر همراهی کردند.

سفر قالیباف به مسکو تحت تاثیر گزارش‌ها درباره امتناع ولادیمیر پوتین از دیدار با او قرار گرفت. برخی مقام‌ها گفته‌اند پروتکل‌های کرونا مانع از دیدار شده اما وزارت خارجه ایران اعلام کرده از ابتدا چنین ملاقاتی مقرر نشده بود.

شماری از مشاوران و نزدیکان قالیباف پیش از این سفر گفتند که محمدباقر قالیباف رییس‌مجلس شورای اسلامی به روسیه «با هدف ملاقات با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه و ارائه پیام رهبر جمهوری اسلامی» انجام می‌شود

روزنامه همشهری نیز هدف سفر قالیباف را «انتقال پیام رسمی» عنوان کرد و گزارش داد که قالیباف برای دیدار با پوتین باید یک بار در تهران و یک بار در فرودگاه روسیه تست کرونا بدهد.

پس از آن مجتبی توانگر، نماینده مجلس شورای اسلامی،  گفت که خبری که او و دیگران درباره نهایی شدن دیدار محمدباقر قالیباف با ولادیمیر پوتین اطلاع‌رسانی کرد‌اند، دقیق و تایید شده نبود و «قالیباف پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفته» است و پیامی که حامل آن است در دیدار با نماینده معرفی‌شده توسط پوتین طرح خواهد شد.

همچنین مهدی محمدی، مشاور محمدباقر قالیباف، نیز در صفحه توییتر خود با بیان اینکه رییس مجلس شورای اسلامی در سفر به مسکو حامل پیام مهمی از خامنه‌ای برای پوتین است، گفت: به دلیل پروتکل‌های خاص کرملین این دیدار هنوز نهایی نشده است.

مشاور محمدباقر قالیباف البته گفت «کسانی با همه توان پیگیری کردند تا سفر قالیباف به مسکو منتفی شود، یا پیامی داده نشود، یا پیام را فردی به جز قالیباف منتقل کند» و افزود که قالیباف سرباز فداکار رهبر است و اين سفر با تعاملاتی دیگر با چین و اروپا تکمیل خواهد شد.»

پس از آنکه به دلیل امتناع ولادیمیر پوتین از ملاقات، محمدباقر قالیباف «پیام علی خامنه‌ای برای پوتین» را به رییس‌ مجلس دومای روسیه داد، حسین شریعتمداری در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و گفت: موضوع سفر قالیباف به مسکو انتقال پیام رهبر نبود، انتقال پیام به سفر قالیباف اضافه شده بود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز گفت که هم پروتکل‌های کرونایی و هم پروتکل ملاقات روسای مجالس، در واقع امکان ملاقات محمدباقر قالیباف با ولادیمیر پوتین را فراهم نمی‌کرد و این را هم ما از ابتدا به دوستانمان در مجلس گفته بودیم.

تازه چه خبر؟
کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران از بدهی گمرکی حدود چهار هزار و هفت‌صد میلیارد تومانی شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ کره جنوبی به ایران خبر داد. علی‌اکبر...More
علیرضا رییسی، ‌سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که پیشتر از امکان پرداخت پول برای دریافت «زودتر» واکسن‌های وارداتی خبر داده بود، اعلام کرد واکسیناسیون...More
مسعود پزشکیان، وزیر سابق بهداشت، با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی در زمینه مقابله با کرونا به حضور در جلسه‌ای با او اشاره کرد و گفت رییس‌جمهور حتی...More
مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از حل مشکل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی دارای مدارک اقامتی معتبر خبر داد. به گزارش...More
با افزایش نگرانی عمومی از سرعت واکسیناسیون کرونا، زباستین کورتس، صدراعظم اتریش، گفت این کشور در صورتی از واکسن اسپوتنیک روسیه استفاده می‌کند که به...More