بازداشت کوتاه‌مدت پدر و برادر نوید افکاری بر سر مزار او | ایران اینترنشنال

بازداشت کوتاه‌مدت پدر و برادر نوید افکاری بر سر مزار او

 

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، پدر و برادر نوید افکاری که روز پنجشنبه بر سر مزار او در روستای سنگر رفته بودند، چندین ساعت بازداشت و سپس آزاد شدند.

وب‌سایت خبری ایران وایر و برخی فعالان مدنی اعلام کردند ماموران امنیتی روز پنجشنبه ۲۷ آذرماه حسین افکاری و پسرش حمید افکاری را در حالی که در حال تمیز کردن حوالی مزار نوید بودند، بازداشت کردند.

بر اساس گزارش‌ها، از مدتی پیش اجازه دسترسی به گورستان داده نشده بود و آنان قصد داشتند مزار نوید افکاری را برای نصب سنگ قبر آماده کنند.

پایگاه خبری هرانا هم به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «ماموران که خود را از وزارت اطلاعات معرفی کرده بودند، حسین افکاری و حمید افکاری که در حال تمیز کردن و آماده‌سازی مزار نوید برای نصب سنگ قبر بودند را بازداشت کرده و با خود بردند. خانواده افکاری در این مدت تحت فشار بوده‌اند تا روی قبر نوید افکاری سنگ مزار نگذارند.»

حسین و حمید افکاری بعد از چند ساعت آزاد شدند.

مراسم چهلم نوید افکاری، روز اول آبان بر سر مزار او در روستای سنگر برگزار شده بود. 

پس از اعدام نوید افکاری همچنان وحید و حبیب دو برادرش در زندان عادل آباد و در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.

 

 

نوید افکاری، روز ۲۲ شهریور اعدام شد.

صدور حکم اعدام برای نوید افکاری واکنش‌های گسترده ای به دنبال داشت. تعدادی از کشتی‌گیران و ورزشکاران از کشورهای مختلف جهان خواستار جلوگیری از اعدام نوید افکاری شده بودند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در توییتی با تاکید بر اینکه او و دیگر معترضان به گرانی و تورم اعتراض داشتند، از رهبران جمهوری اسلامی خواسته بود که نوید افکاری را اعدام نکنند.

دادگاه نوید افکاری که پس از اعتراضات مرداد سال ۹۷ در شیراز بازداشت شده را به قتل حسین ترکمان، کارمند حراست آبفای شیراز، متهم کرده بود. 

به گفته حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، تنها مستندات دادگاه درباره اتهام قتل اعترافات نوید بود. نوید افکاری اعلام کرده بود این اعترافات تحت شکنجه گرفته شده است.

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More