بازداشت کارمند یک بیمارستان تهران به اتهام دستکاری اکسیژن‌ساز و مرگ سه بیمار مبتلا به کرونا | ایران اینترنشنال
همزمان با اوج‌گیری چالش اکسیژن در مراکز درمانی:

بازداشت کارمند یک بیمارستان تهران به اتهام دستکاری اکسیژن‌ساز و مرگ سه بیمار مبتلا به کرونا

درحالی که بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها با چالش تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران کرونا مواجه‌ شده‌اند، مسئول دستگاه اکسیژن‌ساز یکی از بیمارستان‌های تهران به اتهام دستکاری و خاموش کردن دستگاه اکسیژن‌ساز و مرگ سه بیمار مبتلا به کرونا با حکم قاضی جنایی تهران بازداشت شد.

روزنامه همشهری گزارش داد که با شکایت وکیل این بیمارستان‌ و خانواده‌های بیماران جان‌باخته و با حکم ساسان غلامی، بازپرس شعبه سوم دادسرای جنایی تهران، دستور بازداشت این مرد ۳۱ ساله را به اتهام دستکاری دستگاه اکسیژن‌ساز بیمارستان و مرگ سه بیمار مبتلا به کرونا صادر کرده است.

بنا بر این گزارش، وکیل بیمارستانی در تهران که نام آن گفته نشده، در شکایت خود عنوان کرده که در پی مرگ سه بیمار مبتلا به کرونا و پس از انجام بررسی‌ها «مشخص شد که یکی از دستگاه‌های اکسیژن خاموش شده است و احتمال می‌دهیم مسئول شیفت، تعمدی دستگاه اکسیژن را خاموش کرده باشد».

مسئولان بیمارستان دلیل اقدام این کارمند ۳۱ ساله را درگیری او با همکارش در شیفت دیگر کاری عنوان کردند و گفتند که او قصد داشته با این اقدام مسئولیت مرگ بیماران کرونا را متوجه همکار خود کند.

این مرد ۳۱ ساله دستکاری اکسیژن‌ساز را رد کرده و به بازپرس جنایی گفته است که «نیمه‌های شب مورد نظر، پرستار بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان به من زنگ زد و گفت دستگاه آلارم می‌دهد و مشکلی باعث افت فشار در دستگاه اکسیژن شده است». او افزود: «من فورا به بخش رفتم و همه‌‌چیز را چک کردم. مشکلی نبود و عدد روی چهار [وضعیت عادی] بود. دوباره به بخش خود برگشتم و وقتی همه‌‌چیز نرمال شد، ‌دستگاه دوم را خاموش کردم و  صبح روز بعد هم شیفتم تمام شد و به خانه رفتم.»

به نوشته همشهری این متهم درگیری با همکارش را تایید کرد و گفته که «همکارم پارتی داشت و حقوقش بیشتر بود ولی بارها دچار اشتباه شد و من بارها به او تذکر داده بودم که یک لحظه غفلت او در این شرایط باعث مرگ بیماران کرونایی می‌شود که مدام باید از دستگاه اکسیژن استفاده کنند» اما «به هیچ عنوان قصد تخریب او را نداشتم و هرگز به‌خاطر این‌که بخواهم همکارم را خراب کنم، با جان آدم‌ها بازی نمی‌کنم».

هم‌زمان خانواده قربانیان نیز از مقصران مرگ عزیزانشان شکایت کرده‌اند و به همین دلیل قاضی دستور تحقیقات بیشتر از آنها و تشکیل تیم کارشناسی را صادر کرد تا مقصر یا مقصران مرگ بیماران مبتلا به کرونا را مشخص کنند و این تیم کارشناسی باید اعلام کند که آیا افت فشار دستگاه اکسیژن در مرگ سه بیمار دخیل بوده است یا نه.

چالش اکسیژن در بیمارستان‌ها

پرونده جنایی برای مرگ سه بیمار مبتلا به کرونا در پایتخت درحالی تشکیل شده است که با تداوم موج سوم کرونا در ایران، بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ایران اکنون با چالش‌های مختلف از جمله در مورد تامین ذخایر اکسیژن مواجه شده‌اند.

منوچهر حبیبی، جانشین ستاد مقابله با کرونای استان قزوین، پیشتر از مشکل تامین ذخیره اکسیژن در استان قزوین خبر داد. او با بیان این‌که «یکی از راه‌های اصلی درمان مبتلایان به کرونا اکسیژن‌رسانی است»، گفت که در حال حاضر نیاز اصلی ما دستگاه اکسیژن‌ساز است و با کمبود شدید اکسیژن روبه‌رو هستیم و حتی مجبور شدیم از واحدهای تولیدی، کپسول اکسیژن به امانت گرفتیم.

وضعیت در بسیاری از بیمارستان‌ها، مشابه مراکز درمانی قزوین است، چنانکه ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، نیز از چالش تامین اکسیژن در بیمارستان‌ها سخن گفت.

حریرچی گفت که قبل از شیوع کرونا پیش‌بینی می‌شد که حداکثر ۱۰ تا ۱۵ درصد از بیماران به اکسیژن نیاز دارند و در اغلب بیمارستان‌ها، ۵ تا ۷ درصد از بیماران به اکسیژن نیاز داشتند، اما حالا بیش از ۹۵ درصد از بیماران کووید-۱۹که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، به اکسیژن نیاز دارند.

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More