بازداشت چهار متهم در رابطه با انفجار چابهار | ایران اینترنشنال

بازداشت چهار متهم در رابطه با انفجار چابهار

یک روز پس از آن‌که معاون سیاسی‌ـامنیتی استانداری سیستان و بلوچستان خبر از کشف «سرنخ‌‌هایی» درباره حمله چابهار داد، دادستان زاهدان اعلام کرد چهار متهم در این زمینه بازداشت شده‌‌اند.

به‌گزارش ایسنا، علی موحدی‌‌راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، با اشاره به این‌که چهار متهم در رابطه با انفجار چابهار در شهرستان‌های مختلف سیستان و بلوچستان دستگیر شده‌اند، گفت این افراد «در مجتمع ویژه جرایم امنیتی» در زاهدان محاکمه خواهند شد.

دادستان زاهدان توضیح بیشتری درباره این افراد، نقش آن‌ها در انفجار و اتهام‌هایشان ارائه نکرد، اما خبر داد در حال حاضر «تحقیقات در مورد نقش متهمان در عملیات تروریستی و شناسایی سایر متهمان» ادامه دارد.

دستگیری این چهار تن یک روز پس از سخنان محمد‌هادی مرعشی، معاون سیاسی‌ـ‌امنیتی استانداری سیستان و بلوچستان رخ داده است. مرعشی گفته بود «سرنخ‌هایی از عوامل حادثه تروریستی» کشف شده، و ابراز امیدواری کرده بود این مساله «به‌‌زودی روشن شود».

مرعشی در ادامه افزوده بود در حال حاضر «بقایای زیادی از عامل انتحاری باقی نمانده است»، اما «تلاش برای شناسایی آن ادامه دارد».

پنج‌شنبه هفته گذشته، ۱۵‌آذر‌ماه، و به‌دنبال انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده مقابل در ورودی مقر انتظامی شهرستان چابهار، دو تن کشته و دست‌کم ۴۰ نفر زخمی شدند.

براساس اعلام مقام‌های رسمی، این خودرو قصد داشت وارد این ستاد شود، اما پس از مقاومت ماموران در مقابل در ورودی، اقدام به انفجار در آن مکان کرد.

پیش از این شبکه العربیه گزارش داده بود که انصار‌الفرقان مسئولیت این حادثه را پذیرفته است؛ گروهی که از انشعاب‌های گروه جندالله است، و سال گذشته رهبر آن در عملیاتی از سوی سپاه پاسداران کشته شده بود.

هم‌زمان، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خبر داد این کمیسیون هیاتی به چابهار اعزام می‌کند.

فلاحت‌پیشه به ایلنا گفت: «تحولاتی از نوع چابهار نشان داد اگر در این زمینه کوتاهی کنیم، کشور دچار آسیب می‌شود.» او در ادامه اضافه کرد در حال حاضر فقط «یک‌پنجم نیاز مرزی»‌ در بودجه پیش‌بینی شده، و از دولت خواست در این زمینه تجدیدنظر کند.

 

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More