بازداشت‌ ده‌ها نفر از شرکت‌کنندگان در چهلم کشته‌شدگان اعتراضات سراسری | ایران اینترنشنال

بازداشت‌ ده‌ها نفر از شرکت‌کنندگان در چهلم کشته‌شدگان اعتراضات سراسری

منابع مطلع از بازداشت دست‌کم یازده نفر در مراسم چهلم نوید بهبودی در روستای گوراب زرمیخ صومعه سرا و دست‌کم ۳۰ نفر در جریان برگزاری مراسم چهلم پویا بختیاری در بهشت سکینه کرج خبر دادند.

از جمله بازداشت شدگان در بهشت سکینه کرج، حوریه فرج‌زاده، خواهر شهرام فرج‌زاده است که برادر او ده سال قبل در ششم دی سال ۱۳۸۸ در میدان ولیعصر تهران کشته‌ شد.

شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم نوید بهبودی، یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری که مزار او اکنون در روستای گوراب‌زرمیخ صومعه‌سرار است، نیز بازداشت شدند. جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا، كاوه مظفری، احمد زاهدی، هومان تحریری‌، فراز روشن، فهيمه كاملی، امير اسلامی، سارا ظاهركردار، آذر جعفری، و ماهرخ روستايی که اغلب از فعالان حقوق زنان در ایران هستند در این مراسم بازداشت و به بازداشتگاهی در رشت منتقل شدند.

سایت مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، نیز خبر داد که شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم کشته‌شدگان اعتراضات سراسری روز پنج‌شنبه پنجم دی ماه در شهرهای کرج، تهران، و شهریار از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند. بنابراین گزارش، بازداشت شدگان در مواردی از سوی ماموران امنیتی و انتظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. در قزوین نیز  تعدادی از کسانی که قصد شرکت در چهلم حمید رسولی را داشتند بازداشت شدند. او از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه کرج است که در آرامستان شهر الوند قزوین به خاک سپرده شده است.

دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی از دو شنبه شب اقدامات امنیتی خود را برای جلوگیری از برگزاری مراسم چهلم پویا بختیاری در بهشت سکینه با بازداشت منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا  دیگر اعضای خانواده او علنی کردند روز پنج‌شنبه هزاران مامور یگان ویژه، ماموران لباس شخصی، اعضای سپاه پاسداران و بسیج را در خیابان‌ها، میادین و همچنین گورستان‌های مختلف به وِیژه بهشت سکینه کرج مستقر کردند.

مادربزرگ پویا بختیاری در پیام تصویری گفت: «ماموران به او نیز اجازه حضور بر سر مزار نوه‌اش در قطعه ۲۶ بهشت سکینه کرج را ندادند.» و در ادامه گفت: «ملت آمده بودند، هیچ کس را راه ندادند. من هم هر قدر گریه کردم، التماس کردم که بگذارید یک دقیقه بروم فاتحه بدهم، نگذاشتند. خیلی اذیت‌مان کردند.»

نیروهای امنیتی و انتظامی همچنین در خیابان‌ها و میادین شهر تهران تهران، کرج، اهواز، اصفهان، مشهد، شیراز، بهبهان، شهریار، اسلامشهر، قلعه حسن‌خان، رشت، تبریز، ارومیه، جوانرود، ایلام، اهواز، ماهشهر، بندرعباس و ده‌ها شهر دیگر مستقر شدند.

سایت انصاف‌نیوز با اشاره به استقرار گسترده ماموران امنیتی و انتظامی، خودروهای یگان ویژه و خودروهایی با ماموران لباس شخصی در بهشت ‌سکینه و برقرار چند حلقه امنیتی و ایست بازرسی پیرامون این گورستان و به ویژه قطعه ۲۶ بهشت سکینه که مزار پویا مختاری در آن قرار دارد، از « فضای امنیتی عجیب» و حضور سنگین ماموران به ویژه در قطعات نزدیک به قطعه ۲۶ خبر داد و نوشت: « دور تا دور قطعه را پلیس گرفته است. بین قطعه‌ ۲۸ و ۳۰ حدود شصت پلیس ایستاده‌اند. بالای یک تپه و همین‌طور یک ساختمان کوچک در این مسیر نیز نیروهای پلیس نگهبانی می‌دهند.»

این سایت به بازداشت مردم و به ویژه جوانان در قطعات همجوار با قطعه ۲۶ بهشت سکینه کرج نیز اشاره کرد و نوشت: « یک مامور، دختری را گرفت و کشید؛ چند نیروی دیگر هم در دستگیری دختر به مامور کمک کردند» و «در انتهای قطعه‌ ۳۰ پلیس دیگری پسر جوانی را گرفت و با همان حالتی که دختر را برده ‌بودند او را هم برد. زن جوانی جیغ زد: ولش کن بی‌شرف.»

به گفته شاهدان عینی شمار ماموران لباس شخصی روز پنج‌شنبه در بهشت سکینه کرج از تعداد ماموران با لباس فرم بیشتر بود و آنها علاه بر بازداشت افرادی که برای شرکت در مراسم چهلم آمده بودند، اقدام به ربودن گوشی کسانی می‌کردند که از خشونت و حضور گسترده ماموران تصویربرداری می‌کردند.

به گفته شاهدان عینی ماموران امنیتی و انتظامی و همچنین اعضای سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه در بهشت سکینه کرج به محض سر دادن شعار از سوی مردم با آنها به شدت برخورد می‌کردند، از جمله در موردی که یک زن شعار داد «پویا جان روحت شاد» و جمعی از مردم تکرار کردند بلافاصله چند عضو سپاه پاسداران با تعدادی بسیار زیادی مامور یگان ویژه نیروی انتظامی به سوی مردم هجوم آوردند و شروع به زدن مردم از جمله با باتوم کرده و تعدادی را بازداشت کردند.

تاکنون از سرنوشت بازداشت شدگان خبری در دست نیست. منابع مطلع بازداشت دست‌کم ۳۰ نفر از معترضان را در بهشت سکینه تایید کردند اما برخی منابع شمار بازداشت شدگان را بیشتر اعلام کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
در حالی که پیشتر یک مقام وزارت بهداشت ایران از احتمال ابتلای حدود ۲۰ میلیون نفر به کرونا تا مردادماه خبر داده بود،‌ وزیر کشور می‌گوید تنها سه درصد...More
علی شمخانی،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران،‌ می‌گوید دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی از احتمال وقوع حادثه و محل انجام عمیات علیه محسن فخری‌زاده...More
چهار تن از رهبران اصلی اعتراضات ضددولتی تایلند روز دوشنبه رسما به توهین به پادشاه این کشور متهم شدند. اتهام این چهار نفر روز یکشنبه در یک پایگاه پلیس...More
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از طرح مجلس شورای اسلامی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی انتقاد کرد. اولیانوف روز...More
وکیل محمدعلی نجفی،‌ شهردار سابق تهران که به جرم قتل همسرش در زندان به سر می‌برد، می‌گوید محکومیت حبس پنج ساله برای موکلش قابل اجراست و او پس از طی...More