بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراین در لابراتوار فرانسه آغاز شد | ایران اینترنشنال

بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراین در لابراتوار فرانسه آغاز شد

دفتر تحقیقات سوانح هوایی فرانسه اعلام کرد کارشناسان عملیات بازخوانی اطلاعات ثبت شده در دو جعبه سیاه هواپیمای منهدم شده اوکراین توسط موشک‌های سپاه پاسداران را در لابراتوار این دفتر در نزدیکی پاریس آغاز کردند.

سخنگوی این دفتر روز دوشنبه ۳۰ تیر، اعلام کرد کار بر روی این جعبه‌های سیاه در لابراتوار پس از برگزاری یک جلسه مشترک با مقام‌های جمهوری اسلامی و دیگر کشورها در مقر این دفتر شروع شد.

او اضافه کرد در مرحله اول اطلاعات یکی از این جعبه‌های سیاه که مکالمات میان خلبانان هواپیما و صدای داخل کابین را ضبط کرده بازخوانی می‌شود و سپس نوبت به بازخوانی دیگر جعبه سیاه می‌رسد که داده‌ها و مشخصه‌های پرواز مثل میزان سرعت، ارتفاع و عملکرد موتورها را ثبت کرده است.

او گفت عملیات بازخوانی جعبه‌های سیاه دست‌کم تا روز پنج‌شنبه به طول خواهد کشید.

در روند بازخوانی اطلاعات این جعبه‌های سیاه، کارشناسانی از شرکت سافران به عنوان کشور سازنده موتور هواپیما، بوئینگ به عنوان سازنده هواپیما و شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال به عنوان مالک هواپیما در روند بازخوانی اطلاعات این جعبه‌های سیاه مشارکت خواهند داشت.

نمایندگانی از کانادا، سوئد و بریتانیا نیز که شهروندانشان در این هواپیما جان خود را از دست دادند، در این روند حضور دارند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، روز دوشنبه از تصمیم ایران برای ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای منهدم شده اوکراین به فرانسه استقبال کرد و گفت مسئولان این فاجعه باید پاسخگو باشند.

پیشتر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین در گفت‌وگو با یک روزنامه کانادایی تهدید کرده بود در صورتی که حکومت ایران به وعده‌اش برای ارسال جعبه‌های سیاه عمل نکند، از این حکومت به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

روز دوشنبه همزمان با اظهارات رییس جمهور اوکراین، سازمان هواپیمایی کشوری ایران اعلام ‌کرد گروه اعزامی این سازمان به همراه جعبه‌های سیاه هواپیمای منهدم شده، «وارد لابراتوار دفتر بررسی و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه» شدند.

در گزارش این سازمان آمده که پس از ورود جعبه‌های سیاه به پاریس در روز جمعه، پلیس فرانسه مسئولیت محافظت از جعبه‌ها را تا محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس و سپس از آنجا به لابراتوار را برعهده گرفت.

پیشتر ایران اعلام کرده بود که یک قاضی از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، نیز بر روند این بازخوانی نظارت دارد.

هواپیمایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر روز ۱۸ دی ماه با شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها ارسال جعبه‌ سیاه‌های این هواپیما را به تاخیر انداخته بودند.

دو روز پیش، محسن بهاروند معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراین روز جمعه ۲۷ تیرماه برای بازخوانی به فرانسه منتقل شده است.

پیشتر دفتر تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (BEA)  ششم تیرماه اعلام کرده بود ایران خواستار کمک فنی این دفتر برای بازسازی و بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای منهدم‌شده اوکراینی شده است.

تازه چه خبر؟
مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر ۳۰ساله اهل اندیمشک، صبح دوشنبه ششم بهمن‌ماه در زندان دزفول اعدام شد. او در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب قتل در جریان یک نزاع،...More
حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، با تایید تنبیه بدنی یک دانش‌آموز سوم ابتدایی در یکی از روستاهای این استان توسط معلمش گفت ادعای معلم...More
اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، از شرکت آسترازنکا خواست تا همه ابزارهای ممکن را برای تسریع در ارسال واکسن کرونا ساخت این شرکت به اتحادیه...More
شرکت تامین‌کننده ماشین‌های رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا از رودی جولیانی،‌ وکیل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق این کشور، به دلیل افترا...More
علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از نشانه‌های جدید و «نگران‌کننده» از خیز کرونا در تهران خبر داد و گفت: «در حوزه بیماران...More