ایران یک کشتی اماراتی را توقیف کرده است | ایران اینترنشنال

ایران یک کشتی اماراتی را توقیف کرده است

 

 

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد کاردار امارات متحده عربی در تهران را به دلیل «تیراندازی گارد ساحلی به لنج‌های ایرانی» در خلیج فارس که کشته شدن دو صیاد را در پی داشته،‌ احضار کرده است. این وزارتخانه همچنین از توقیف یک نفتکش اماراتی خبر داد.

اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی این وزارتخانه روز پنج‌شنبه ۳۰ مردادماه اعلام کرد در پی تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات به چند لنج صیادی ایرانی و توقیف یکی از آن‌ها در روز ۲۷ مردادماه در خلیج فارس کاردار امارات را احضار کرده است.

وزارت امور خارجه ایران این اقدام را «خارج از رویه جاری بین گاردهای ساحلی دو کشور» خواند و محکوم کرد.

این وزارتخانه که خواستار آزاد شدن بازداشت‌شدگان،‌ رفع توقیف از لنج صیادی و تحویل اجساد و پرداخت خسارت شده بود، اعلام کرد با هماهنگی گارد مرزی دو کشور لنج و سرنشینان آن آزاد شدند و مراحل قانونی تحویل اجساد کشته‌شدگان در حال انجام است.

این وزارتخانه همچنین از توقیف یک فروند کشتی اماراتی به خاطر «تردد غیرقانونی در آب‌های ایران» و بازداشت خدمه آن در روز ۲۷ مرداد، خبر داد و افزود مراحل قانونی رسیدگی به وضعیت این کشتی ادامه دارد.

پیش از این، اختلاف‌ میان تهران و ابوظبی در پی توافق صلح میان امارات و اسرائیل و اظهارات حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ درباره آن بالا گرفته و منجر به احضار کاردار ایران در امارات شده بود.

رییس‌جمهور ایران توافق امارات و اسرائیل را «خطای بزرگ و اقدامی خائنانه» خوانده و آن را مرتبط با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دانسته بود.

او همچنین هشدار داده بود که اگر «بخواهند پای اسرائیل را به منطقه باز کنند برخورد دیگری با آنان انجام خواهد شد».

محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیز گفته بود «محاسبات» نیروهای مسلح نسبت به امارات تغییر خواهد کرد. او افزوده بود اگر اتفاقی در منطقه خلیج فارس بیفتد و امنیت ایران دچار خدشه شود، ایران آن را «از چشم امارات متحده عربی» می‌بیند.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز ۲۷ مرداد در صفحه توییتر خود اعلام کرد توافق عادی‌سازی روابط کشورش با اسرائیل یک «تصمیم مستقل حاکمیتی» است و به ایران ربطی ندارد.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More