ایران یک درصد جمعیت و ۳/۳ درصد جان‌باختگان کرونای دنیا را دارد | ایران اینترنشنال
عباس متولیان، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران:

ایران یک درصد جمعیت و ۳/۳ درصد جان‌باختگان کرونای دنیا را دارد

 

عباس متولیان، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت که تعداد جان‌باختگان کرونا بیشتر از میانگین جهانی است و ایران با داشتن یک درصد جمعیت دنیا، ۳/۳  درصد جان‌باختگان کرونای دنیا را دارد.

متولیان در مصاحبه با یکی از شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، میزان مبتلایان و همچنین جان‌باختگان کرونا در ایران بسیار بالاتر از میانگین جهانی عنوان کرد و گفت: «جمعیت ایران یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد، اما ایران ۱/۵ درصد مبتلایان به کرونای دنیا و با ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر جان‌باخته بر اساس آمارهای رسمی  ۳/۳ درصد تعداد جان‌باختگان کرونا در دنیا را به خودش اختصاص داده است.»

متولیان گفت که این محاسبه براساس آمارهای رسمی است که به مبتلایان قطعی کرونا با تست مثبت محدود است و تعداد مبتلایان و جان‌باختگان واقعی بیشتر است.

همزمان ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت گفت که در پایان سومین هفته محدودیت‌های کرونایی در بخش‌هایی از ایران، «وضعیت کاهش آمار‌های کرونا در کشور شکننده است و به شدت نگران مراسم شب یلدا و دورهمی‌ها به خصوص در مناطق سردسیر و شمالی کشور هستیم».

 حریرچی تاکید کرد که «اگر دستورالعمل‌های ستاد ملی و استانی کرونا رعایت نشده و همکاری مردم کم شود، ممکن است بار دیگر کرونا در سطح کشور اوج بگیرد.»

همزمان محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، گفت که محدودیت‌های کرونایی در شهر‌های قرمز و نارنجی از جمله تهران ادامه خواهد داشت.

فرهادی گفت که وضع کرونایی تهران همچنان نارنجی است و همان محدودیت‌های سه هفته پیش در هفته چهارم هم اعمال خواهد شد.

او با تاکید براینکه «با افزایش تست‌ها در سطح کشور، مبتلایان سیر صعودی دارند، اما بستری‌ها کاهش داشته است»، افزود: «میزان رعایت مردم در برخی مناطق به ۹۰ درصد رسید، اما در تهران این میزان کمتر از میانگین کشوری است.»

فرهادی همچنین میزان اجرای محدودیت‌ها در دو هفته اول و دوم را «خوب» توصیف کرد و گفت که دو دو هفته نخست، اجرای این محدودیت‌ها به  بیش از ۶۰ درصد، اما در هفته سوم به ۴۰ درصد رسید.

 معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت  همچنین از پلمب یک هزار و ۵۰۰ واحد صنفی، صنعتی و کارگاهی در جریان بازرسی‌های مرتبط با کرونا خبر داد. او گفت که در بررسی حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار واحد‌های صنفی، صنعتی و کارگاهی مجاز، تقریبا ۱۶۷ هزار واحد بازرسی شد که ۱۵۰۰ واحد پلمپ شدند و ۱۵ هزار واحد هم اخطار گرفتند و در برخی مواقع هم برای آن‌ها پرونده قضایی تشکیل شده است.

تازه چه خبر؟
بیش از ۲۰ نماینده پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، از آنان خواستند هیچ مقام این اتحادیه از جمله جوزپ بورل در نشست تجاری...More
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More