ایران گزارش‌ها درباره اعزام جنگجویان سوری به یمن توسط سپاه پاسداران را تکذیب کرد | ایران اینترنشنال

ایران گزارش‌ها درباره اعزام جنگجویان سوری به یمن توسط سپاه پاسداران را تکذیب کرد

 

یک روز پس از گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه درباره اعزام جنگجویان سوری به یمن توسط سپاه پاسداران، سفارت ایران در ترکیه این گزارش را رد کرد و آن را نشانه کم‌اطلاعی از «واقعیت‌های میدانی» خواند.

سفارت ایران در آنکارا روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه در صفحه توییترش نوشت این سفارت خبر خبرگزاری آناتولی «مبنی بر انتقال جنگجو از سوریه به یمن توسط نیروهای نظامی ایران را از اساس تکذیب می‌کند و خاطرنشان می‌سازد چنین ادعایی نشانه کم‌اطلاعی از واقعیت‌های میدانی است.»

خبرگزاری آناتولی روز شنبه در گزارشی به نقل از منابع محلی نوشته بود سپاه پاسداران حدود ۱۲۰ جنگجوی سوری را کمک به حوثی‌ها به یمن اعزام کرده است.

بر اساس این گزارش،‌ پیش از این هم منابع محلی دیگری تایید کرده بودند این جنگجویان اعضای گروه‌های «تروریستی» مورد حمایت ایران در استان دیرالزور در شرق سوریه هستند و قرار است ماهانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار حقوق از جمهوری اسلامی دریافت کنند.

آناتولی به نقل از منابع محلی گزارش داده بود که این جنگجویان پس از یک هفته آموزش در صنعا، پايتخت یمن، به مناطق درگير در این كشور جنگ‌زده اعزام شوند.

آن‌ها اشاره کردند که بسته به عملكرد گروه اول نظامیان اعزامی، ممکن است جنگجویان بيشتری در آینده نزدیک به یمن اعزام شوند.

علاوه بر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، فرماندهان ارشد سپاه پاسداران نیز در سال‌‌های اخیر بارها بر کمک‌رسانی و حمایت از «حوثی‌ها» و «مردم یمن» تاکید کرده‌اند.

اخیرا نیز رستم قاسمی، معاون اقتصادی سپاه قدس، طی مصاحبه‌ای با بخش عربی شبکه «راشا تودی» روسیه تایید کرد جمهوری اسلامی «به صورت محدود تسلیحات در اختیار حوثی‌ها قرار داده و به آن‌ها آموزش نظامی می‌دهد.»

هر چند وزارت امور خارجه ایران بعدا این سخنان را «خلاف واقعیت» خواند و رد کرد، اما نماینده ویژه آمریکا در امور یمن گفت «حمایت ایران در حوثی‌های یمن کاملا چشمگیر و مرگبار است.»

بهمن‌ماه سال گذشته شبکه فاکس‌نیوز نوشت به نسخه‌ای از گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد به شورای امنیت این نهاد دست پیدا کرد که درباره «شواهد فزاینده‌ای» از ارسال سلاح به شورشیان حوثی در یمن از سوی ایران هشدار می‌دهد.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More