ایران و چین توافق ۲۵ ساله بین دو کشور را امضا کردند | ایران اینترنشنال

ایران و چین توافق ۲۵ ساله بین دو کشور را امضا کردند

 

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران  و وانگ ئی، همتای چینی او توافق ۲۵ ساله بین دو کشور را در مراسمی در تهران امضا کردند.

پیشتر وزارت امور خارجه ایران تایید کرده بود این سند در روز شنبه هفتم فروردین امضا می‌شود.

 

 

ظریف در دیدار با وانگ ئی چین را «دوست دوران سختی‌ها» خواند و از اقدامات این کشور در ارتباط با تحریم‌ها تشکر کرد. 

او خواستار بازگشت آمریکا به برجام شد و افزود که رفع تحریم‌ها علیه ایران، می‌تواند زمینه اجرای کامل برجام را فراهم آورد.

وزیر خارجه چین نیز در این دیدار امضای قرارداد ۲۵ ساله بین دو کشور را نشان‌دهنده اراده پکن برای تنظیم روابط در بالاترین سطح ممکن دانست.

پیشتر، وزیر خارجه چین و علی لاریجانی که مسئول پیگیری قرارداد ۲۵ ساله ایران-چین است با یکدیگر دیدار کردند.

به نوشته رسانه‌های ایران، لاریجانی در این دیدار گفت: «ایران مانند برخی با یک تلفن تغییر موضع نمی‌دهد.»

رسانه‌های ایران نوشتند وزیر خارجه چین هم گفته است: «روابط چین با ایران تحت تاثیر شرایط روز نخواهد بود، بلکه دائمی و استراتژیک خواهد بود.»

 

دیدار روحانی و وزیر خارجه چین

وزیر  خارجه چین با حسن روحانی هم دیدار کرد.

روحانی در این دیدار روابط با پکن را برای تهران «راهبردی و مهم» توصیف کرد و گفت: «تهران و پکن از روابط بسیار خوبی برخوردارند و مواضع مشترک دو کشور در موضوعات بین‌المللی شاهدی بر سطح مطلوب این روابط است.»

 

 

او همچنین گفت که قرارداد ۲۵ ساله بین دو کشور چشم‌انداز رابطه در بیش از دو دهه آینده  را مشخص می‌کند و ابراز امیدواری کرد که کاهش روابط دو کشور جبران شود.

روحانی اعلام کرد که همکاری‌های دو کشور «می‌تواند موجب تغییر شرایط فعلی برجام شود.»

رییس جمهوری ایران در ادامه خواستار تحویل مقدار بیشتری از واکسن چینی کرونا به ایران شد.

بر اساس گزارش دفتر ریاست جمهوری ایران، وزیر خارجه چین نیز در این دیدار گفت که باید «دقیقا» به برجام عمل شود. او افزود دولت جدید آمریکا قصد بازگشت به برجام را دارد و چین از این اقدام استقبال خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد چینی همچنین وعده داد که مقدار بیشتری از واکسن کرونا در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

پیشتر، حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی در توییتی قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین را «نمونه دیپلماسی موفق» خواند و افزود که ایران می‌تواند با همسایگان خود نیز چنین اسنادی را امضا کند.

 

بیانیه ایران و چین: توافق ۲۵ ساله برای دو کشور سعادت خواهد آفرید

ایران و چین پس از امضای قرارداد ۲۵ ساله در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات اعلام کردند که این قرارداد «برای دو ملت سعادت خواهد آفرید».

بر اساس این بیانیه، قرارداد همکاری ۲۵ ساله در پی توافق دو کشور در سال ۹۵ برای انعقاد «یک برنامه همکاری جامع» پیگیری شده است. 

در بیانیه ایران و چین اعلام شده که این سند «ظرفیت‌ها و چشم انداز همکاری دوجانبه» دو کشور «در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.»

در این بیانیه تاکید شده است: «این سند بیش از پیش توسعه مداوم و مشارکت جامع راهبردی ایران و چین را ترویج خواهد کرد و برای دو ملت سعادت خواهد آفرید.»

در این بیانیه توضیحی درباره جزئیات قرارداد همکاری ۲۵ ساله بین دو کشور داده نشده است.

سال گذشته اعلام شد که لاریجانی به عنوان نماینده ویژه رهبر جمهوری اسلامی انعقاد این قرارداد با چین را پیگیری کرده است.

پیش‌نویس قرارداد بین تهران و پکن در سفر شهریور ماه ۹۸ محمدجواد ظریف به دولت چین تحویل داده شد و این کشور در نیمه اسفند ۹۹ نظرات نهایی خود درباره این سند را به ایران اعلام کرد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در این سند همه ابعاد همکاری‌های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل دو کشور دیده شده است.

 

انتقادگسترده کاربران رسانه‌های اجتماعی و مخالفان حکومت ایران از توافق

در تیر ماه انتشار موادی از این قرارداد اعتراضات زیادی را به دنبال داشت.کاربران در رسانه‌های اجتماعی این توافق را با معاهده ترکمانچای در دوره قاجار مقایسه کردند و آن را معادل «فروش ایران» دانستند.

شاهزاده رضا پهلوی هم در رشته توییتی نوشت: «رژیم در قراردادی ننگین و ۲۵ساله با چین، در پی تاراج منابع کشور و پذیرش ارتش بیگانه در خاک میهن‌مان است. از بومی جلوه دادن صنایع چینی تا عقد قرارداد ننگین، همه در راستای سیاست پنهان‌کاری و نادیده گرفتن حقوق حقه شما مردم از سوی حاکمان غارتگر ناایرانی و ضدایرانی است.»

او با اشاره به اینکه این قرارداد که با «تایید و پشتیبانی مستقیم» خامنه‌ای تنظیم شده آن را «قویا» محکوم کرد و «خیانتی آشکار به منافع ملی ایران» خواند.

روز شنبه، منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه پدر و مادر پویا بختیاری از جان‌باختگان آبان ۹۸ با حضور بر مزار پویا به همراه جمعی دیگر به امضای قرارداد ایران و چین اعتراض کردند.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی به این مخالفت‌ها توجه نکرده‌اند.

بر اساس سندی که اینترنشنال پیش از این منتشر کرده، این قرارداد مواردی چون تضمین خرید نفت ایران از سوی چین در قبال حضور این کشور در ایران، توسعه بنادر و جزایر، همکاری در ساخت پیام رسان های اجتماعی و تامین تجهیزات نظامی و پیشبرد صنایع نظامی را شامل می شود.

 

تازه چه خبر؟
شاه‌پور حسن‌زوی، نماینده پارلمان افغانستان، ایران را به نقش داشتن در حمله به مدرسه دخترانه غرب کابل متهم کرد. حسن‌زوی روز دوشنبه در جلسه پارلمان گفت...More
روزنامه صبح ساحل، چاپ بندرعباس، از شیوع دوباره بیماری مسری هپاتیت آ در روستاهای جزیره قشم به علت در دسترس نبودن آب آشامیدنی سالم در این مناطق خبر...More
حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت...More
پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت رسیدن عید فطر یک آتش بس سه روزه در نظر گرفته است. به گزارش رویترز،...More
در پی به صدا درآمدن آژير خطر در جنوب اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد سامانه دفاع موشکی یک راکت شلیک شده از غزه را رهگیری کرده است. سخنگوی...More