ایران موشک بالستیک خرمشهر را با موفقیت آزمایش کرد | ایران اینترنشنال

ایران موشک بالستیک خرمشهر را با موفقیت آزمایش کرد

 

ایران یک موشک بالستیک جدید، با برد ۲هزار کیلومتر که روز جمعه ۳۱ شهریور از آن در آغاز هفته دفاع مقدس رونمایی کرده بود را با موفقیت آزمایش کرد.

پرتاب موشک خرمشهر که به گفته ایران قابلیت حمل چندین کلاهک را دارد، احتمالا باعث افزایش نگرانی‌ها در واشنگتن خواهد شد.

به گزارش رویترز، تلویزیون دولتی ایران تصاویری از پرتاب این موشک را پخش کرد ولی هیچ‌گونه اطلاعاتی از محل و زمان این پرتاب منتشر نکرد.

ویدئویی نیز از تصاویر دوربینی که بر روی این موشک مسقر بوده و جدا شدن بخشی از موشک را که قادر به حمل کلاهک‌های متعدد است نشان می‌دهد.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران این تصاویر، آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک خرمشهر که جدیدترین موشک ایران است را با برد تقریبی ۲ هزار کیلومتر نشان می‌دهد.

 

 

این سومین موشک ایران با برد ۲ هزار کیلومتر است پیش از این موشک‌های سجیل و قدر با برد ۲ هزار کیلومتر توسط ایران آزمایش شده بود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در این مراسم رونمایی گفت که ایران قابلیت‌های موشکی خود را بدون دریافت مجوز از هیچ کشوری تقویت خواهد کرد.

به نظر می‌آید که این آزمایش در پاسخ به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد. در این جلسه ترامپ گفت که ایران توانایی موشکی خود را توسعه داده و این کشور را متهم به صدور خشونت به یمن، سوریه و سایر نقاط خاورمیانه کرد.

او همچنین در این سخنرانی از توافق هسته‌ای منعقد شده در سال ۲۰۱۵ (برجام) میان ایران و سران قدرت‌های اروپایی و آمریکا به شدت انتقاد کرد. در این توافق، ایران در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی، متعهد به محدودسازی برنامه‌های هسته‌ای خود شده است.

ایالات متحده آمریکا، تحریم‌های یک جانبه جدیدی را علیه ایران اعمال کرده و گفته است که آزمایشات موشکی بالستیک ایران ناقض توافقتنامه هسته‌ای است، که در آن از تهران خواسته شده تا فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک خود را که قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای می‌باشند متوقف کند.

ایران منکر این است که توسعه موشکی این کشور ناقض توافق هسته‌ای است ومی‌گوید که موشک‌های تولید شده قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را ندارند.

 

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More