ایران محتوای دو گزارش اخیر آژانس و سازمان ملل را رد کرد | ایران اینترنشنال

ایران محتوای دو گزارش اخیر آژانس و سازمان ملل را رد کرد

 

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، محتوای دو گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد درباره این کشور را رد کرد.

موسوی، روز دوشنبه ۲۶ خرداد، در نشست خبری هفتگی خود درباره گزارش جدید آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، مبنی بر منشاء ایرانی داشتن موشک‌های پرتاب شده به تاسیسات نفتی آرامکو و یک فرودگاه عربستان سعودی را «بی‌پایه و اساس» توصیف کرد و گفت: «اتهام عنوان شده را بر مبنای فشارهای آمریکا و رژیم عربستان ارزیابی می‌کنیم.»

چند روز پیش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی به شورای امنیت این سازمان اعلام کرد که موشک‌های کروز شلیک شده به تاسیسات نفتی و یک فرودگاه بین‌المللی عربستان سعودی در سال گذشته، «منشا ایرانی» داشته است.

این گزارش در حالی است که واشنگتن قصد دارد در شورای امنیت تحریم‌های تسلیحاتی ایران را که قرار است در ماه اکتبر به پایان برسد، تمدید کند. اما روسیه و چین که حق وتو دارند، با این تصمیم آمریکا مخالفند.

همچنین موسوی درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: «موضوع بسته شده را باز می‌کنند و مبنای ادعایشان ادعای اسرائیل و شخص نتانیاهو است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران ادامه داد: «جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران تا این لحظه، ادعاهای رژیمی را می‌پذیرد و مبنای سوالات خود قرار می‌دهد که خصومت آن با مردم و نظام ما و نظام بین‌الملل برای همه محرز است.»

این مقام جمهوری اسلامی این نهاد بین‌المللی را تهدید کرد و گفت: «آژانس باید این همکاری‌ها را قدر بدانند و وارد حاشیه‌سازی بی‌مورد نشوند.»

در تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکید شده که ایران همه محدودیت‌هایی را که در توافق هسته‌ای موسوم به برجام ذکر شده بود، نقض کرده است.

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «نگرانی عمیق» خود را از ممانعت ایران برای دسترسی به چند سایت‌ هسته‌ای مورد تردید و خودداری از گفت‌وگو درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای که احتمال می‌رود اعلام نشده باشد، ابراز کرده است.

تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More