ایران ماکت ناو هواپیمابر را به تنگه هرمز منتقل کرد | ایران اینترنشنال

ایران ماکت ناو هواپیمابر را به تنگه هرمز منتقل کرد

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده، نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران، شناوری را که بر اساس نمونه ناو هواپیمابر نیمیتز ساخته‌اند، به سمت تنگه هرمز جابه‌جا کردند.

این تصویر که روز یکشنبه ششم مرداد توسط شرکت ماکسار تکنولوژی گرفته شده، نشان می‌دهد که یک یدک‌کش این شناور را از بندر عباس به سمت تنگه هرمز جابه‌جا می‌کند.

این جابه‌جایی می‌تواند نشانه‌ای برای آماده‌سازی یک تمرین نظامی دریایی باشد که در آن به سوی این ماکت شلیک شود.

مقام‌ها و رسانه‌های جمهوری اسلامی درباره این جابه‌جایی تاکنون رسما توضیحی نداده‌اند.

تنگه هرمز محل عبور یک پنجم صادرات نفت خام جهان است و ایران بارها تهدیدهایی را علیه عبور و مرور آزاد نفتکش‌ها از این تنگه مطرح کرده است.

یک ماه و نیم پیش، خبرگزاری آسوشیتدپرس از ساخت و استقرار این ماکت خبر داده و اعلام کرده بود که بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، احتمال داده می‌شود این ماکت برای تمرینات نظامی احتمالی مورد استفاده قرار گیرد.

این خبرگزاری نوشته که این مدل کپی‌شده ماکت ۱۶ جت جنگنده را بر روی عرشه خود حمل می‌کند. طول این شناور ۲۰۰ متر و عرض آن ۵۰ متر گزارش شده است. این در حالی است که مدل اصلی این شناور، ناو نیمیتز آمریکا، ۳۰۰ متر طول و ۷۵ متر عرض دارد.

بر اساس گزارش تصاویر ماهواره‌ای، این ماکت شناور هواپیمابر در نزدیکی محل استقرار بیش از ۱۰۰ قایق تندرویی قرار گرفته بود که سپاه پاسداران در ماه گذشته‌اش از آن رونمایی کرد. از این قایق‌ها در رویارویی‌های اخیر با ناوهای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس استفاده شده بود.

در زمستان سال ۱۳۹۳ سپاه پاسداران اعلام کرد در یک مانور نظامی ماکت ۳۳۳ متری ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا را با شلیک ۴ موشک ساحل به دریا و ۴۰۰ راکت، منهدم کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، این ماکت با موشک‌های بالیستیک ضدکشتی از بنادر چابهار و جاسک و همچنین از قایق‌های تندروی سپاه پاسداران هدف گرفته شد.

تازه چه خبر؟
محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در اوایل سال آینده میلادی و پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،...More
یک مسئول صنفی در ایران با اشاره به اینکه کارگران از ترس اخراج کرونای خود را مبتلا می‌کنند، از دولت خواست که بعد از گذشت بیش از هفت ماه از شیوع کرونا...More
رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده که خروج سودان از فهرست حامیان تروریسم به عادی‌سازی مناسباتش با اسرائیل منوط شده است. مقام‌های آمریکایی در...More
سازمان عفو بین‌الملل از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تحقیق درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را در اولویت بگذارند. عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای...More
ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، می‌گوید مسکو و اشینگتن برای پرهیز از عدم مداخله سایبری در انتخابات یکدیگر باید یک توافق امضا کنند. پوتین در بیانیه...More