ایران در حال ساخت گذرگاهی مرزی برای قاچاق سلاح است | ایران اینترنشنال
روزنامه اسرائیلی جروزالم پست:

ایران در حال ساخت گذرگاهی مرزی برای قاچاق سلاح است

روزنامه اسرائيلی جروزالم پست، با انتشار تصاویر ماهواره‌ای نوشت که ایران در حال ساخت یک گذرگاه مرزی بین عراق و سوریه با هدف قاچاق تسلیحات است.  

به نوشته این روزنامه، این تصاویر که از سوی یک شرکت ماهواره‌‌ای اسرائیلی به نام آی‌اس‌آی طی یک هفته اخیر ثبت شده است، نشانگر عملیات ساخت تاسیساتی به طول ۲/۶ کیلومتر واقع در گذرگاه مرزی ابوکمال القائم، بین عراق و سوریه است.  

به گزارش جروزالم پست، تصاویر مخابره‌شده نگرانی‌ها را نسبت به امکان تسریع انتقال سلاح از تهران به گروه‌های شبه‌نظامی مانند حزب‌الله لبنان افزایش داده است.

جروزالم پست‌ نوشته است با وجود غیرفعال بودن گذرگاه مرزی ابوکمال القائم، این منطقه تحت کنترل شبه‌نظامیان شیعه حامی ایران است که به دستور سپاه قدس (شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران) مشغول ساخت گذرگاه جدید هستند.

قبلا در اواخر سال ۲۰۱۸، تاسیساتی در مجاورت این گذرگاه ساخته شده بود.

در یکی از تصاویر ماهواره‌ای، بقایای تاسیساتی که در تاریخ ۱۸ ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ از سوی اسرائیل بمباران شد قابل مشاهده است.  دو هفته پس از این اتفاق، هیاتی از نهادهای اطلاعاتی ایران و جانشین فرمانده گروه حشدالشعبی از این نقطه بازدید کرده بودند.

به گفته شرکت آی‌اس‌آی، «در غیاب نظارت سوریه، هم‌پیمانان ایران در لبنان و سوریه مانند حزب‌الله از مسیری تدارکاتی تحت هدایت شبه‌نظامیان شیعه و ایران بهره‌مند خواهند شد.»

آی‌اس‌آی توضیح داده است که بنای جدید در چارچوب تلاش ایران برای بنای «پل زمینی به طول ۱۲۲ کیلومتر از تهران تا دریای مدیترانه» است.

آمریکا و اسرائیل هشدار داده‌اند که ایران و نیروهای نیابتی آنان بزرگترین تهدید برای صلح در منطقه بوده و در تلاش برای تضعیف نفوذ فزاینده ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس‌اند.

اسرائیل تاکنون چندین بار از بمباران مواضع نظامی ایران در سوریه خبر داده است. مقام‌های ایرانی می‌گویند که حضور نظامی در سوریه مستشاری و بنا بر درخواست دولت بشار اسد است.

نیروهای حشدالشعبی که در ابتدا بسیج مردمی برای مبارزه با داعش در عراق بودند در سال ۲۰۱۶ در دستگاه امنیتی عراق ادغام شدند.

تازه چه خبر؟
حسن محمدی،‌ معاون وزارت آموزش و پرورش ایران، می‌گوید برخی از اعضای این وزارتخانه ابتلای خود به ویروس کرونا را علنی نمی‌کنند. محمدی روز دوشنبه ۳۱...More
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، می‌گوید مسکو برای داد و ستد تسلیحاتی با ایران ترسی از تحریم‌های احتمالی آمریکا ندارد. ریباکوف روز دوشنبه ۳۱...More
معمر اریانی،‌ وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن،‌ جمهوری اسلامی ایران را به «صدور تروریسم و ناامنی» در منطقه متهم کرد و بار دیگر خواستار تشدید تحریم‌های...More
سه نهاد صنعت فیلم در اسرائیل و امارات متحده عربی توافق همکاری در حوزه آموزش، تولید و برگزاری جشنواره فیلم منطقه‌ای امضا کردند. «کمیسیون فیلم ابوظبی...More
احسان سلطانی،‌ پژوهشگر و کارشناس اقتصادی، ضمن انتقاد از «عددسازی» مرکز آمار ایران گفت نرخ واقعی تورم کلی سالانه در مرداد حداقل ۶۰ درصد است. سلطانی در...More