ایران تصمیم برای خرید واکسن آسترازنکا آکسفورد را تایید کرد | ایران اینترنشنال

ایران تصمیم برای خرید واکسن آسترازنکا آکسفورد را تایید کرد

 

کمتر از یک ماه پس از آنکه ایران‌اینترنشنال از قصد ایران برای خرید واکسن کرونای مشترک آسترازنکا-آکسفورد خبر داد،‌ اکنون یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم برای تهیه این واکسن بریتانیایی-سوئدی را تایید کرده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد کرونا،‌ روز دوشنبه ششم بهمن‌ماه به خبرگزاری ایرنا گفت وزارت بهداشت به دنبال واردات واکسن آسترازنکا از سوئد است.

او با اشاره به عدم اطلاع دقیق از جزییات،‌ از احتمال واردات این واکسن طی هفته‌های آینده خبر داد.

هفته گذشته نیز حسن روحانی،‌ رییس‌جمهور، بدون ذکر نام شرکت تامین‌کننده اعلام کرده بود دولت تصمیم دارد با ورود اولین محموله واکسن خریداری‌شده،‌ عملیات واکسیناسیون در کشور را آغاز کند. 

این تصمیم اکنون در حالی به صورت رسمی علنی می‌شود که کمتر از یک ماه پیش علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، واردات واکسن‌های کرونای بریتانیایی و آمریکایی را منع کرده بود.

آسترازنکا شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی است که در یک پروژه مشترک با دانشگاه آکسفورد بریتانیا اقدام به تولید واکسن کرونا کرد.

این واکسن در آزمایش‌های بالینی کارایی حدود ۷۰ درصدی نشان داده بود که در مقایسه با واکسن‌های مدرنا و فایزر آمریکا که موفقیت حدود ۹۵ درصدی داشتند، پایین‌تر محسوب می‌شود.

اتحادیه اروپا نیز اقدام به خرید میلیون‌ها دوز واکسن از شرکت داروسازی آسترازنکا کرده که اکنون تامین و ارسال آن با تاخیر و انتقاد مقام‌های اتحادیه اروپا مواجه شده است.

 

واردات از هند

 

پیش از این ایران اینترنشنال در گزارشی نوشت به سندی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد با صدور مجوز استفاده اضطراری از واکسن آسترازنکا در هند،‌ راه برای خرید آن از سوی ایران هموار شده و وزارت بهداشت نیز خواستار سفارش آن از طریق شرکت «انستیتو سرم» هند است.

به تازگی مدیرعامل این شرکت هند ضمن پیش‌بینی تایید واکسن آسترازنکا از سوی سازمان جهانی بهداشت گفته بود انستیتو سرم هر دوز واکسن آسترازنکا-آکسفورد را به کشورهای با درآمد کم و متوسط سه دلار به فروش می‌رساند.

مینو محرز در همین زمینه نیز اشاره کرده است: «بزرگ‌ترین کارخانه واکسن‌سازی دنیا در هند قرار دارد و تا جایی که اطلاع دارم هند هم واکسن کرونا را تولید کرده است.»

واکسن آسترازنکا در هند نیز برای تامین جهانی تولید می‌شود. این شرکت پیشتر از تولید بیش از ۵۰ میلیون دوز از این واکسن طی هر ماه خبر داده بود.

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More