ایران برخی تعهداتش در برجام را کنار گذاشت | ایران اینترنشنال

ایران برخی تعهداتش در برجام را کنار گذاشت

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، به سران کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای برجام اعلام کرده است جمهوری اسلامی در واکنش به  تحریم‌های بانکی و نفتی اعما‌ل‌شده از سوی دولت آمریکا دیگر متعهد به رعایت محدویت‌های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین در چارچوب برجام نیست.

اعلامیه روحانی در چارچوب بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران به عنوان عالی‌ترین نهاد امنیتی جمهوری اسلامی صورت گرفت که ریاست آن بر عهده رئیس‌جمهور است.

در بیانیه شورا آمده است: :«جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اِعمالِ حقوق جمهوری اسلامی ایران مندرج در... برجام، امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ دستور توقف برخی اقدامات ایران در توافق برجام را صادر کرد.»

این اقدام جمهوری اسلامی دقیقا یک سال پس از خروج دولت آمریکا از توافق تاریخی برجام صورت می‌گیرد. در پی خروج یکجانبه آمریکا از این توافق، کلیه تحریم‌های لغوشده مجددا علیه ایران اعمال شدند.

بعد از اجرایی شدن برجام در سال ۱۳۹۴، ایران سطح غنی‌سازی خود را به ۳/۶۷درصد محدود کرد و اجازه داشت تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در کشور نگه داشته و مازاد آن را با کیک زرد با  روسیه تبادل کند. ایران همچنین مازاد ذخایر آب سنگین خود را به عمان ارسال می‌کرد.

طبق بیانیه شورای عالی امنیت ملی، به کشورهای باقی‌مانده در برجام – فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین – «شصت روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی کنند.»

بیانیه مذکور هشدار داد در صورتی که اقدامی در جهت رفع تحریم‌های صورت نگیرد «در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم، و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.»

این بیانیه ضمن «غیرقانونی» خواندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران از شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای باقی‌مانده در برجام به سبب عدم «اقدام درخور و متناسب» در مقابل «زورگویی آشکار آمریکا» انتقاد کرد.

بیانیه شورای امنیت تاکید کرد وعده‌های کشورهای باقی‌مانده در برجام مبنی بر رفع تحریم‌ها محقق نشده است و «متاسفانه این حسن نیت و خویشتنداری هوشمندانه مردم ایران بی‌پاسخ مانده و غیر از صدور بیانیه‌های سیاسی، هنوز هیچ ساز‌و‌کار عملیاتی برای جبران تحریم‌های آمریکا مستقر نشده است.»

این بیانیه می‌گوید در صورت عدم بهره‌مندی جمهوری اسلامی از منافع برجام، اجرای دیگر تعهدات «مرحله به مرحله» متوقف خواهد شد.

این بیانیه از کشورهای باقی‌مانده در برجام خواسته است «حسن نیت خود را ثابت کرده و قدم های جدی و عملی برای حفظ برجام بردارند.»

 

اظهارات روحانی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران
تازه چه خبر؟
نفتالی بنت،‌ رهبر حزب یامینای اسرائیل که امیدوار است بتواند به نخست‌وزیری این کشور برسد، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده،‌ چهره پرنفوذ سپاه...More
سازمان اطلاعات امنیت کانادا در یک گزارشی که از حالت محرمانه خارج شده اعلام کرد که ایران و دو کشور روسیه و چین در چارچوب کارزار «اطلاعات نادرست»...More
نسرین ستوده،‌ وکیل و فعال حقوق بشر که به تازگی در پی ابتلا به کرونا به مرخصی آمده بود،‌ با تماس مسئولان قضایی مجددا به زندان قرچک بازگشت. رضا خندان،...More
اریک گارستی، شهردار لس‌آنجلس، با هشدار نسبت به شدت شیوع کرونا از ساکنین این شهر خواست از منزل خارج نشوند. هم اکنون ظرفیت مبتلایان به کووید-۱۹ بستری...More
والری ژیسکار دستن، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه، که در زمان دولت او فرانسه میزبان روح‌الله خمینی در جریان انقلاب سال ۱۳۵۷ شده بود، در سن ۹۴ سالگی درگذشت...More