ایران از راه‌اندازی مرکز مونتاژ سانتریفیوژی خبر داد که سال پیش به آن حمله شده بود | ایران اینترنشنال

ایران از راه‌اندازی مرکز مونتاژ سانتریفیوژی خبر داد که سال پیش به آن حمله شده بود

ایران اعلام کرد که «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید» در نطنز را پس از حمله به آن در سال ۱۳۹۹، بازسازی و «آماده بهره برداری» کرده است. 

به گزارش خبرگزاری ایرنا روز شنبه اعلام شد که این مرکز در سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسیده بود اما پس از تخریب زیرساخت‌های آن در سال ۹۹، بازسازی و آماده بهره برداری شده است.

در این گزارش اشاره‌ای به جزئیات این حمله نشده و تنها از آن به عنوان یک حمله «تروریستی» نام برده شده است.

۱۲ تیر ۹۹ یک حمله منجر به تخریب گسترده «مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران» شد. جمهوری اسلامی تاکنون گزارشی درباره جزئیات حمله به این تاسیسات منتشر نکرده است اما برخی از مقامات این حمله را به اسراییل نسبت دادند.

کمی بعد روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از دو مقام امنیتی آگاه، گزارش داد که بازگشت برنامه اتمی ایران به شرایط پیش از انفجار در نطنز دو سال طول می‌کشد.

این روزنامه روز ۱۹ آذر ۹۹ نیز با اشاره به ساخت و ساز جدید در تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای نوشته بود که این تاسیسات بسیار امن‌تر به نظر می‌رسند.

روز ۱۸ شهریور ۹۹ علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرده بود که  ساخت «سالن مدرن‌تر و وسیع‌تر» از سالن قبلی، در نطنز آغاز شده است.

در اسفند ماه نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده بود که ایران استفاده از نوع جدیدی از سانتریفیوژهای پیشرفته‌ آی‌آر-۴ را در تاسیسات نطنز آغاز کرده است. 

در همین حال روز شنبه اعلام شد که در تاسیسات نطنز «ساخت و مونتاژ نمونه اول ماشین سانتریفیوژآی‌آر-۹ اس وآی‌آر- ۹ ب»، « گازدهی زنجیره کامل ۱۶۴ ماشین سانتریفیوژ نیمه صنعتی  آی‌آر- ۶ با توان جداسازی ۱۰ سو» و گازدهی به تعداد دیگری از سانتریفیوژها از نسل های قدیمی‌تر آغاز شده است. 

روز شنبه و همزمان با «روز ملی فناوری هسته‌ای» رسانه‌‌های ایران اعلام کردند که از« ۱۳۳ دستاورد جدید هسته ای» رونمایی شده است.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More