ایران از راه‌اندازی مرکز مونتاژ سانتریفیوژی خبر داد که سال پیش به آن حمله شده بود | ایران اینترنشنال

ایران از راه‌اندازی مرکز مونتاژ سانتریفیوژی خبر داد که سال پیش به آن حمله شده بود

ایران اعلام کرد که «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید» در نطنز را پس از حمله به آن در سال ۱۳۹۹، بازسازی و «آماده بهره برداری» کرده است. 

به گزارش خبرگزاری ایرنا روز شنبه اعلام شد که این مرکز در سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسیده بود اما پس از تخریب زیرساخت‌های آن در سال ۹۹، بازسازی و آماده بهره برداری شده است.

در این گزارش اشاره‌ای به جزئیات این حمله نشده و تنها از آن به عنوان یک حمله «تروریستی» نام برده شده است.

۱۲ تیر ۹۹ یک حمله منجر به تخریب گسترده «مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران» شد. جمهوری اسلامی تاکنون گزارشی درباره جزئیات حمله به این تاسیسات منتشر نکرده است اما برخی از مقامات این حمله را به اسراییل نسبت دادند.

کمی بعد روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از دو مقام امنیتی آگاه، گزارش داد که بازگشت برنامه اتمی ایران به شرایط پیش از انفجار در نطنز دو سال طول می‌کشد.

این روزنامه روز ۱۹ آذر ۹۹ نیز با اشاره به ساخت و ساز جدید در تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای نوشته بود که این تاسیسات بسیار امن‌تر به نظر می‌رسند.

روز ۱۸ شهریور ۹۹ علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرده بود که  ساخت «سالن مدرن‌تر و وسیع‌تر» از سالن قبلی، در نطنز آغاز شده است.

در اسفند ماه نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده بود که ایران استفاده از نوع جدیدی از سانتریفیوژهای پیشرفته‌ آی‌آر-۴ را در تاسیسات نطنز آغاز کرده است. 

در همین حال روز شنبه اعلام شد که در تاسیسات نطنز «ساخت و مونتاژ نمونه اول ماشین سانتریفیوژآی‌آر-۹ اس وآی‌آر- ۹ ب»، « گازدهی زنجیره کامل ۱۶۴ ماشین سانتریفیوژ نیمه صنعتی  آی‌آر- ۶ با توان جداسازی ۱۰ سو» و گازدهی به تعداد دیگری از سانتریفیوژها از نسل های قدیمی‌تر آغاز شده است. 

روز شنبه و همزمان با «روز ملی فناوری هسته‌ای» رسانه‌‌های ایران اعلام کردند که از« ۱۳۳ دستاورد جدید هسته ای» رونمایی شده است.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More