ایران از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خبر داد | ایران اینترنشنال

ایران از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خبر داد

با افزایش تنش‌های هسته‌ای و حقوق بشری جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه این کشور،‌ از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی همزمان با ادامه مذاکرات وین خبر داد.

عراقچی که برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای در سطح فنی و در راستای «دستیابی به توافق در زمینه لغو تحریم‌های آمریکا» به اتریش سفر کرده،‌ روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین‌ماه به صورت غیرمنتظره اعلام کرد ایران تهدید خود مبنی بر افزایش غنی‌سازی در ۶۰ درصد را وارد فاز اجرایی کرده است.

این تصمیم در حالی اجرا می‌شود که پیشتر علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، ‌در واکنش به هشدارهای اروپا و آمریکا درباره ادامه نقض برجام در اسفندماه گفته بود حد غنی‌سازی ۲۰ درصد نخواهد بود و ممکن است آن را به ۶۰ درصد هم برساند.

اکنون این تصمیم دو روز پس از دومین «انفجار» در سایت هسته‌ای نطنز و همچنین یک روز پس از اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه مقام‌های حکومت ایران به مرحله عملی رسیده است.

روز یکشنبه طی انفجاری در سایت هسته‌ای نطنز، بنا بر آنچه که علیرضا زاکانی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، اعلام کرد «چندین هزار» سانتریفیوژ و «بخش عمده امکانات غنی‌سازی» ایران آسیب دید و از بین رفت.

زاکانی طی مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود اقدام مناسب برای پاسخ به این حمله تصویب قانون غنی‌سازی ۶۰ درصد است. از سوی دیگر اتحادیه اروپا که از سال گذشته ساز و کار استفاده از تحریم‌های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی را آغاز کرده بود، روز دوشنبه تصویب کرد هشت مقام دولتی و قضایی و همچنین فرمانده ارشد‌ نظامی جمهوری اسلامی را در ارتباط با سرکوب و کشتار اعتراضات آبان ۹۸ تحریم کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بلافاصله تهدید کرد که در واکنش به این اقدام گفت‌وگوها و همکاری‌های جامع خود با اروپا در زمینه‌های حقوق بشر، ‌تروریسم و مواد مخدر را تعلیق می‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، هم روز سه‌شنبه اروپا را در زمینه این تحریم‌ها مورد انتقاد قرار داد و گفت: «این اروپا جایگاهی ندارد که بخواهد مقامات ایرانی را تحریم کند. اتحادیه اروپا دنباله‌روی سیاست و تندروترین گروه‌های داخلی آمریکا و اسرائیل است.»

به گفته کارشناسان، ‌غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در زمینه کشتی‌های جنگی و زیردریایی کاربرد دارد. سال ۱۳۹۲ احمد قریب،‌ کارشناس سوخت هسته‌ای، در گفت‌وگویی با وبسایت دیپلماسی ایرانی گفته بود که این میزان غنی‌سازی برای ایران کاربردی ندارد.

با این حال سال ۱۳۹۸مجتبی ذوالنور، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: «اگر بخواهیم باتری‌های هسته ‌ای برای زیردریایی‌ها و سایر مصارف دریایی بسازیم باید اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی‌سازی کنیم.»

پس از آن نیز سال گذشته امیر رستگاری، رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، در این زمینه گفت: «توان تجهیز زیردریایی‌ها به سوخت هسته‌ای در کشور وجود دارد و در برجام هم این مجوز به ایران داده شده و می‌شود این کار را هم انجام داد، اما فعلا دستوری در این خصوص به ما داده نشده است.»

تازه چه خبر؟
نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل...More
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند...More
دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌...More
مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بیانیه ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت «برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم» ثبت نام نکرده است. او تاکید...More
حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات دانشجویان پزشکی تخصصی (دستیاران) و خودکشی‌های اخیر آنان...More