ایران: آدریان دریا نفتش را فروخته و در سواحل مدیترانه است | ایران اینترنشنال

ایران: آدریان دریا نفتش را فروخته و در سواحل مدیترانه است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت محموله نفتکش آدریان دریا ۱ در «سطح دریا» به فروش رفته و این کشتی «فعلا در سواحل مدیترانه»  پهلو گرفته است.

او روز یکشنبه ۱۷ شهریور ماه در گفت‌وگو با شبکه خبر صداوسیمای جمهوری اسلامی افزود ایران از همان ابتدا اعلام کرده بود که مقصد آدریان دریا ‍۱ را تهران تعیین می‌کند وهمین کار را هم کرد.

 

 

این اظهارات یک روز پس از آن بیان می‌شود که شرکت آمریکایی توسعه فناوری فضایی ماکسار اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای از آدریان دریا ۱، این شناور را در نزدیکی بندر طرطوس سوریه نشان می‌‎دهد. 

بر اساس این تصاویر، آدریان دریا ۱روز جمعه ششم سپتامبر به فاصله ۳/۷ کیلومتری بندر طرطوس لنگر انداخته است.

بنا بر اطلاعات سامانه رفینیتیو که داده‌های مربوط به عبور و مرور کشتی‌ها را ثبت می‌کند، این نفتکش ایرانی برای ناشناس ماندن از سه‌شنبه هفته قبل ترانسپوندر خود را خاموش کرده است. 

طبق این داده‌ها، موقعیت این نفتکش آخرین بار هنگام حرکت بین قبرس و سوریه ثبت شده است.

آدریان دریا ۱ که پیشتر با نام گریس ۱ شناخته می‌شد، در ماه ژوییه هنگام حمل نفت خام، به ظن حرکت به سمت سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور، در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. 

این نفتکش پس از چند هفته و تعهد دادن جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم ارسال محموله دو میلیون بشکه‌ای آن به سوریه آزاد شد و از آن زمان کشورهای مختلف با پهلوگیری آن در بنادر خود مخالفت کردند.

دولت ایران قبلا اعلام کرده بود که محموله  آدریان دریا ۱ به فروش رفته است.

در همین حال، موسوی اعلام کرد اقدامات لازم برای «رفع کامل توقیف» نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو»  که نیروهای سپاه پاسداران آن را در آب‌های ایران توقیف کرده‌اند، در حال انجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد در حال حاضر«آخرین مراحل حقوقی و قضایی» رفع توقیف این نفتکش بریتانیایی در حال طی شدن است.

تهران پیش‌ترهفت نفر از خدمه استنا ایمپرو را آزاد کرده بود. 

کمتر از دو ماه پیش، در روز ۲۸ تیر، سپاه پاسداران استنا ایمپرو را به‌علت آنچه «نقض قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» خوانده شد، در تنگه هرمز توقیف کرد.

توقیف این نفتکش بریتانیایی، پس از توقیف آدریان دریا۱ از سوی جبل‌الطارق صورت گرفت.

تازه چه خبر؟
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More
تصمیم کمیسیون برگزاری مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای افزودن تمهیداتی جدید با هدف «حفظ نظم» با واکنش دونالد ترامپ روبه‌رو شد. رییس...More
رییس‌ جمهور ایران و معاون اول او در پیام‌هایی به مناسبت سالروز تاسیس جمهوری خلق چین از «قرارداد ۲۵ ساله» بین دو کشور تمجید کرده و آن را «گامی بزرگ» و...More