اژه‌ای: سرویس‌های بیگانه پشت حمله زاهدان بودند | ایران اینترنشنال

اژه‌ای: سرویس‌های بیگانه پشت حمله زاهدان بودند

 

 غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضاییه ایران، گفت عملیات انتحاری سیستان و بلوچستان که منجر به کشته شدن ۲۷ نیروی سپاه شد، حاصل طراحی و برنامه‌ریزی «سرویس‌های بیگانه، استکبار جهانی و صهیونیسم» بوده است.

 او روز یکشنبه در یک نشست خبری از «برخی کشورهای خودفروخته» به عنوان پشتیبان این عملیات نام برد، البته به کشور خاصی اشاره نکرد.

 اژه‌ای در این نشست در پاسخ به سوالی درباره پرونده حسین فریدون، برادر حسن روحانی، گفت کیفرخواست پرونده صادر شده و به زودی اولین جلسه دادگاه برگزار می‌‌شود.

 شانزدهم بهمن‌ماه امسال ۲۰ نماینده مجلس در نامه‌ای به صادق آملی لاریجانی از تاخیر در روند رسیدگی به پرونده حسین فریدون گلایه کرده بودند. با این حال سخنگوی قوه‌قضاییه گفت که قبل از درخواست نمایندگان، کیفرخواست این پرونده صادر شده بود. حسین فریدون متهم به فساد اقتصادی است.

اژه‌ای در کنفرانس خبری خود اسامی برخی از  محکومان پرونده‌های موسوم به «‌فساد اقتصادی» را اعلام کرد. بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی اژه‌ای، ۱۱ نفر از متهمان به حبس‌هایی بین ۲ تا ۱۲ سال زندان و ضبط اموال محکوم شده‌اند. اتهام اغلب این افراد   شرکت در «اخلال در نظام ارزی و پولی کشور» عنوان شده است. 

پرونده شکایت محمد خاتمی، ریيس‌ جمهوری اسبق ایران از حسین شریعتمداری‌، مدیرمسئول روزنامه کیهان هم در این نشست خبری مطرح شد. این شکایت سال ۱۳۸۸ طرح شده است.

سخنگوی قوه‌قضاییه با پذیرش اینکه «این پرونده بیش از حد متعارف به طول انجامیده» گفت شریعتمداری از آماده بودن دفاعیاتش خبر داده است.

 اژه‌ای افزود این پرونده «جابجایی‌هایی بین شعبات داشته که معلوم نیست سهوی بوده یا عمدی» ولی در حال حاضر به شعبه رسیدگی‌کننده بازگشته و در حال بررسی است.

 سخنگوی قوه‌قضاییه همچنین از بازنگری اساسی لایحه «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» خبر داد و گفت: «یا باید به طور کلی یک لایحه دیگر تنظیم شود یا اصلاحات روی این لایحه با همکاری دولت انجام شود.»

 این لایحه از سوی معاونت امور خانواده و زنان ریاست جمهوری تدوین شده و بیش از ۱۱ماه است که در اختیار ریيس قوه‌قضاییه قرار گرفته است.

 هفتم بهمن‌ماه امسال، اشرف گرامی‌زادگان، مشاور معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، گفته بود این لایحه هیچ نقصی ندارد و « اینکه گفته می‌شود نیازمند اصلاح است، درست نیست».

 تاکید سخنگوی قوه‌قضاییه بر احتمال تدوین یک لایحه جدید، هشداری به دولت برای پذیرش اصلاحات مدنظر این نهاد است.

 اژه‌ای گفت: «در این لایحه برای هر موضوعی حبس برگزیدند و این مساله موجب تزلزل بنیاد خانواده می‌شود.»  

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More