اوکراین: محتوای جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نشان‌دهنده مداخله غیرقانونی است | ایران اینترنشنال

اوکراین: محتوای جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نشان‌دهنده مداخله غیرقانونی است

 

 

معاون وزیر خارجه اوکراین اعلام کرد محتوای جعبه‌های سیاه هواپیمای منهدم‌شده اوکراین در ایران تایید کرده که «مداخله غیرقانونی» در پرواز انجام شده است.

یوگنی ینین، روز جمعه اعلام کرد این کشور انتظار دارد یک هیات ایرانی هفته آینده به اوکراین سفر کنند. پیشتر وزیر خارجه اوکراین از احتمال سفر یک هیات از ایران به کی‌یف برای مذاکره درباره پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان هواپیمای منهدم شده اوکراین خبر داده بود.

روز گذشته دفتر تحقیقات و بررسی ایمنی هوایی فرانسه (بی‌ئی‌ای)و هیات ایمنی حمل‌ونقل کانادا خبر دادند که کار بازخوانی و تحلیل داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط‌ شده اوکراینی پس از چهار روز به پایان رسیده است.

در پی آن، وزیر خارجه کانادا خواستار به اشتراک گذاشته شدن تحقیقات بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی با جامعه جهانی شد.

فرانسوا فیلیپ شامپاین در توییتی ضمن تشکر از بی‌ئی‌ای برای بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه اعلام کرد که برای اطمینان از تحقیقات کامل ، معتبر و شفاف در مورد ایمنی پرواز، باید این تحلیل به سرعت با جامعه بین‌المللی به اشتراک گذاشته شود.

کتی فاکس، مدیر دفتر ملی ایمنی حمل و نقل کانادا، ، نیز با اشاره به پایان بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیما گفت که «پرسش‌های کلیدی زیادی وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود».

او پیش از این در مصاحبه با ایران اینترنشنال گفته بود که  طبق قوانین سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، ایران اختیار کامل برای هدایت تحقیقات و انتشار نتایج بازخوانی جعبه سیاه را به عهده دارد.

در همین حال بهرام قاسمی، سفیر ایران در پاریس، گفت که جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی پس از بازخوانی در اختیار طرف ایرانی قرار دارد و «طبق استاندارد‌های بین المللی و تخصصی متعارف، متعاقبا اقدامات لازم بعدی صورت خواهد پذیرفت».

خانواده‌های جان‌باختگان این هواپیما خواستار حضور در روند تحقیقات جعبه سیاه این هواپیما شده بودند و با اینکه ایران هدایت تحقیقات را به عهده داشته باشد، مخالفند.

این خانواده‌ها تاکید کرده بودند که قوانین بین‌المللی مبنی بر دادن نقش رهبری تحقیقات به حکومت جمهوری اسلامی که خود مسبب شلیک به این هواپیما بوده، عادلانه نیست. 

پیشتر، وزیر خارجه اوکراین گفته بود هنوز خیلی زود است که «خطای انسانی» را عامل ساقط شدن هواپیمای اوکراین دانست و سوالات زیادی پاسخ‌ داده نشده باقی مانده است. 

 رییس‌جمهوری اوکراین هم در ماه میلادی فوریه گفته بود کشورش از مبلغ غرامت پیشنهادی ایران راضی نیست.

تازه چه خبر؟
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More
خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید داده‌های وب سایت رهگیری «تانکر ترکرز» نشان می‌دهد یک نفتکش دیگر حامل سوخت ارسالی ایران وارد آب‌های ونزوئلا شده است. بلومبرگ...More
مقام‌های قضایی استان کرمانشاه از صدور حکم جلب برای میثم موسوی اجاق، عضو شورای شهر کرمانشاه، به اتهام «توهین به خانواده شهدا» خبر داده‌اند. در روزهای...More
محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، با اعلام اینکه اپراتورها به وعده‌هایشان عمل نکردند گفت سیم کارت شاد منتفی شد. حاجی میرزایی روز دوشنبه گفت برخی...More