اوکراین: دریافت خسارت انهدام هواپیمای مسافربری از ایران تا پنج سال طول می‌کشد | ایران اینترنشنال

اوکراین: دریافت خسارت انهدام هواپیمای مسافربری از ایران تا پنج سال طول می‌کشد

 

 

دولت اوکراین اعلام کرد دریافت خسارت مربوط به انهدام هواپیمای مسافربری این کشور که با موشک‌های سپاه پاسداران ساقط شد، تا پنج سال آینده طول خواهد کشید.

یوگنی ینین،‌ معاون وزیر خارجه اوکراین،‌ در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی اوکراینی ضمن اشاره به مساله دریافت خسارت گفت: «دیر یا زود عدالت برقرار خواهد شد و من قطعا مطمئنم که همه عاملان محاکمه خواهند شد و طرف ایرانی غرامت در خور را به بستگان قربانیان، شرکت هواپیمایی و کشور اوکراین پرداخت خواهد کرد.»

او افزود: «با در نظر گرفتن رویدادهای داخلی ایران،‌ پیش‌بینی روند بعدی وقایع بسیار دشوار است. دیر یا زود این اتفاق می‌افتد. متاسفانه پیش‌بینی تاریخ خاص برای من دشوار است.»

معاون وزارت خارجه اوکراین اشاره کرد که میانگین مذاکرات پیش از دادرسی از دو تا پنج سال طول می‌کشد.

ینین گفت: «اگر در مورد چشم‌انداز قضایی صحبت کنیم، تقویم از پنج تا ۱۰ سال شروع می‌شود.»

تهران و کی‌یف پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در دی‌ماه سال گذشته،‌ بر سر مساله خسارت و پرداخت غرامت به خانواده بازماندگان اختلاف نظر داشته‌اند.

اکنون این مقام دپیلماتیک اوکراین ابراز امیدواری کرده که این اختلاف در روند پیش از دادرسی حل شود.

این کشور همچنین به تازگی و پس از ارسال گزارش فنی ایران اعلام کرد که تهران از تحویل نوار مکالمه شلیک به هواپیما خودداری می‌کند.

در تهران نیز پیگیری‌های خانواده کشته‌شدگان برای محاکمه و برخورد با عوامل این حادثه تاکنون به نتیجه نرسیده است. 

پیش از این خانواده‌ها خواستار برخورد محمدجواد ظریف و امیرعلی حاجی‌زاده،‌ وزیر امور خارجه و فرمانده هوافضای سپاه پاسداران،‌ شده بودند.

اخیرا هم شبکه سی‌بی‌سی کانادا در گزارشی اعلام کرد دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی‌اند که در آن شخصی که گفته می‌شود ظریف است از احتمال «عمدی بودن» هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک های سپاه پاسداران سخن می‌گوید.

اعتراضات خانواده کشته‌شدگان در حالی همچنان ادامه دارد که حامد اسماعیلیون، نویسنده‌ای که همسر و دخترش را در این حادثه از دست داد، خبر داد این خانواده‌ها در تازه‌ترین اقدام برای پیگیری شکایت خود در دادسرای نظامی تهران حاضر شدند.

او در بخشی از گزارشش نوشت در پاسخ به اعتراضات خانواده‌ها،‌ معاون دادستان نظامی به پدری که فرزندش را در این هواپیما از دست داده گفت: «کشتیم؟ خوب کردیم که کشتیم.»

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More