اوکراین: ایران اطلاعات ۱۰ متهم در پرونده شلیک به هواپیما را ارائه دهد | ایران اینترنشنال

اوکراین: ایران اطلاعات ۱۰ متهم در پرونده شلیک به هواپیما را ارائه دهد

 

اوکراین اعلام کرد از ایران خواسته اطلاعات مربوط به ۱۰ مسئولی را که مقصر انهدام هواپیمای مسافربری این کشور با موشک‌های سپاه پاسداران اعلام شده‌اند، در اختیار کی‌یف قرار دهد.

گوندوز مامدوف، معاون دادستانی کل اوکراین،‌ روز پنجشنبه ۲۶ فروردین‌ماه ضمن اعلام این خبر گفت: «باز دوباره اوکراین از طریق رسانه‌ها درباره پرونده اطلاع پیدا کرد، اما اطلاعات در فرایند همکاری رسمی مخفی است.»

او اضافه کرد: «با این حال، قوانین بین‌المللی طرف‌ها را به روند کیفری برای دستیابی به حقیقت و مجازات مرتکبان متعهد می‌کند.»

به تازگی غلامعباس ترکی، دادستان نظامی تهران، در روز معارفه جانشین خود اعلام کرده بود در پرونده هواپیمای اوکراین برای ۱۰ نفر از مسئولانی که دخیل بوده‌اند، کیفرخواست صادر شده است. 

ترکی بدون هیچگونه اشاره‌ای به جایگاه و نام این مسئولان همچنین گفته بود: «در دادگاه نتیجه‌های لازم گرفته می‌شود.»

این خبر با اعتراض کانادا و اوکراین مواجه شده است. 

وزارت خارجه کانادا به ایران اینترنشنال اعلام کرد همچنان به دنبال بررسی «شفاف و جامع» این پرونده است. 

سفیر اوکراین در کانادا هم به شبکه سی‌بی‌سی گفت مشخص نکردن نام و اتهام دقیق این افراد و عدم همکاری ایران در پرونده،‌ اوکراین را به تصمیم «بسیار مهم استراتژیک» برای مقابله با این وضعیت، از جمله از طریق ارسال پرونده به دادگاه بین‌المللی، نزدیک می‌کند. 

 

ایران عمدا پنهان‌کاری می‌کند

اکنون معاون دادستان کل اوکراین اشاره می‌کند که کشورش اطلاعات و مدارک کافی که شناسایی اشتباه هواپیمای غیرنظامی کشورش به عنوان هدف نظامی را تایید کند، دریافت نکرده است.

مامدوف اضافه کرد: «بنابراین  ما معتقدیم که مقامات ایران عمدا شرایط واقعی این جنایت هولناک را پنهان می‌‌کنند. اما اوکراین و دادستانی ابزار قانونی برای برقراری عدالت دارند و قطعا از آن‌ها استفاده خواهند کرد.»

به گفته وی، اکنون رایزنی‌‌ها برای تشکیل جلسه آنلاین با ناصر سراج، دادستان نظامی جدید تهران، آغاز شده است.

پیشتر، وزارت خارجه اوکراین با انتشار بیانیه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به «دستکاری» اطلاعات در پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی متهم کرد.

در این بیانیه که روز جمعه ۲۰ فروردین منتشر شد، آمده بود: «طرف ایرانی به جای در نظر گرفتن اظهارات عینی مبتنی بر تجربه بین‌المللی در زمینه تحقیقات سوانح هوایی، به‌طور غیرمسئولانه‌‌ای به متهم کردن اوکراین به غیرسازنده بودن [در همکاری] متوسل شده است.»

این بیانیه می‌افزاید وقتی مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند توضیحات درباره علت این فاجعه در جریان دو دور مذاکرات به اوکراین داده شده، به «دستکاری» اطلاعات اقدام می‌کنند.

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More