اولین آمار رسمی پس از حدود هفت ماه؛وزیر کشور کشته‌شدن دست‌کم ۲۲۵نفر در اعتراضات آبان را تایید کرد | ایران اینترنشنال

اولین آمار رسمی پس از حدود هفت ماه؛وزیر کشور کشته‌شدن دست‌کم ۲۲۵نفر در اعتراضات آبان را تایید کرد

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در یک برنامه تلویزیونی ضمن دفاع از قطع اینترنت در اعتراضات آبان ماه، به طور ضمنی کشته‌شدن دست‌کم  ۲۲۵ نفر از مردم معترض در جریان این اعتراضات را تایید کرد و گفت: «حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر، شامل ۲۰ درصد کشته‌شدگان، را شهید اعلام کردیم چون اصلا بی‌گناه و با اسلحه غیر سازمانی کشته شدند که این سلاح را نیروی انتظامی ندارد.»

تایید کشتار دست‌کم ۲۲۵ نفر از سوی وزیر کشور درحالی انجام شده است که در نزدیک به هفت ماه گذشته، مقام‌های جمهوری اسلامی از اعلام هرگونه آماری از تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان خودداری کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز دوم دی ماه در گزارشی به نقل از سه مقام رسمی در وزارت کشور ایران تعداد کشته‌شدگان دو هفته اعتراضات سراسری در ایران را بیش از هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز هفته گذشته با انتشار جزییات کشته‌شدن دست‌کم ۳۰۴ مرد، زن و کودک در اعتراضات آبان و به دست نیروهای امنیتی ایران و مفقود شدن بسیاری از معترضان، تاکید کرد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اعتراضات آبان «سیاست شلیک به قصد کشتن» را علیه معترضان به کار گرفتند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، شامگاه شنبه دهم خرداد ماه طی سخنانی در یک برنامه تلویزیونی به طور ضمنی کشته‌شدن ۲۲۵ نفر را در اعتراضات آبان ماه تایید کرد و گفت که «آنها[دشمنان]تعداد کشته‌شدگان را از ده هزارنفر تا دو هزار نفر هم اعلام کردند اما ما بررسی‌هایی که کردیم حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر، شامل ۲۰ درصد کشته‌شدگان، شهید منظور شدند چون اصلا بی‌گناه رفته بودند خیابان و با اسلحه غیر سازمانی کشته شدند که این سلاح را نیروی انتظامی ندارد.»

وزیر کشور با گذشت هفت ماه از اعتراضات آبان ماه همچنین گفت که به زودی تعداد کشته شدگان این اعتراضات اعلام خواهد شد و افزود که «دلیل معطلی ما در اعلام آمار هم همین بود چون می‌خواستیم هم دلایل، هم مکان، هم ساعت و علت کشته شدن معلوم شود.»

او همچنین از قطع اینترنت در جریان اعتراضات آبان ماه نیز دفاع کرد و گفت که «یکی از ناراحتی‌های این‌ها این است که من، رحمانی‌فضلی، اینترنت را قطع می‌کند، بله معلوم است که قطع می‌کنم.» او گفت که «وقتی از طریق اینترنت آموزش می‌دهند، از طریق اینترنت فرماندهی میدان می‌کنند، هر آدمی که مسئول حفظ امنیت را دارد، اینترنت را قطع می‌کند.»

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه «اینها[دشمنان] از چند ماه قبل برنامه داشتند، ما اینها را ردیابی کرده بودیم»، گفت که آنها «از چند ماه قبل آموزش‌ها را شروع کرده بودند و واقعه افزایش قیمت بنزین فرصتی شد که این شعله‌ور شود. ما شب جمعه بنزین را انجام دادیم تمام شد، این شب شنبه بود که در حد محدودی اتفاق افتاد و یک‌شنبه گسترش یافت.»

وزیر کشور دولت حسن روحانی با وجود تایید کشتار دست‌کم ۲۲۵ نفر در اعتراضات آبان ماه این کشتار را نتیجه «دفاع و صیانت از امنیت و اقتدار» خواند و همزمان گفت که هیچ گونه سندی وجود ندارد که در شورای امنیت یا شورای تامین استان‌ها نیست که در خیابان با مردم مقابله مسلحانه بشود.

این درحالی است که لیلا واثقی، فرماندار منصوب رحمانی فضلی در شهر قدس،قلعه‌حسن‌خان، مقابل دوربین روزنامه دولتی ایران نشست و به صراحت اقرار کرد که دستور تیراندازی را به معترضان داده است. واثقی گفت که در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان «ماموران وقتی جمعیت را دیدند از در ورودی محوطه آمدند عقب و جلوی در ساختمان فرمانداری ایستادند، آن‌ها در حیاط فرمانداری را شکستند و آمدند داخل و سینه‌شان را دادند جلو که اگر می توانید بزنید، چون [معترضان] می دانستند نیرو انتظامی دستور شلیک را از بالا به آنها نداده بودند اما ما گفته بودیم، من گفته بودم که هر کسی از در فرمانداری داخل شد، بزنید.»

در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه همچنین دو مقام دیگر نیز جلوی دوربین به صراحت فرمان سرکوب معترضان را صادر کرده‌اند. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه ۲۶ آبان گفت: «تخریب و آتش زدن کار مردم نیست، کار اشرار است، مسئولان حفظ امنیت نیز به وظایف خود عمل کنند» و حسن روحانی نیز در همان روز ۲۶ آبان در جلسه هیات دولت تاکید کرد که «دولت به هیچ عنوان اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچ کس نخواهد داد».

روحانی همان روز با بیان اینکه خودرو در اختیار من است که استفاده کنم نه اینکه راه‌بندان درست کنم. اگر راه‌بندان درست کردم خوشبختانه آنقدر سیستم مانیتور و دوربین داریم که خودرو، پلاک آن و راننده مشخص می‌شود.» او  در همین سخنان از قوه قضاییه و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی خواست که نه فقط معترضان، بلکه با کسانی که با توقف خود در ایجاد راه‌بندان اعتراضی نقش داشتند، برخورد کنند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در سخنان تلویزیونی شامگاه شنبه دهم خرداد ماه خود گفت که در جریان اعتراضات آبان ماه «یک صد و خورده‌ای از شهرهای ما درگیر بودند» و  در شورای امنیت و شورای تامین همیشه توصیه به خویشتن‌داری می‌شد اما «وقتی به پادگان حمله می‌کنند، با پاسگاه حمله می‌کنند، به مقر حیاتی حمله می‌کنند و به جایی حمله می‌کنند و مسلحانه سنگربندی می‌کنند، این اتفاقات می‌افتد.»

وزیر کشور دولت روحانی برای اثبات حرف‌های خود در خصوص نسبت دادن اعتراضات گسترده مردم در آبان ماه به «دشمنان»، از صدا و سیما خواست اعترافات بازداشت‌شدگان را پخش کند و از مقام‌های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات نیز دعوت کند تا جزییات را در این باره بیان کنند.

رحمانی فضلی هفت ماه پس از سرکوب اعتراضات آبان ماه گفت که «الان این آمادگی وجود دارد» که از «اعترافات بازداشت شدگان که در دست خودمان هستند» استفاده کنیم و مقام‌های امنیتی در این باره حرف بزنند.

تازه چه خبر؟
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More
مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو...More
پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد...More