سرخط خبرها

 • دادستان کل اسراییل از صدور کیفرخواست برای بنیامین نتانیاهو خبر داد
 • وزارت‌ارتباطات ایران وصل‌شدن تدریجی اینترنت را تایید کرد
 • مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار همکاری کامل ایران شد
 • نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران تعهدات پادمانی‌اش را زیر پا گذاشته است
 • رئیس حراست دانشگاه تهران: آمار درستی از تعداد دستگیری دانشجویان نداریم
 • رئیس دانشگاه تهران دستگیری تعدادی از دانشجویان این دانشگاه را تایید کرد
 • معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان از دستگیری ۵۰ نفر در این استان در ارتباط با اعتراضات خبر داد
 • جامعه تورگردانان ایران در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی: ارتباطمان با توریست‌ها و آژانس‌های خارجی کاملا قطع شده است
 • رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران: مصرف بنزین پس از گران شدن قیمت آن ۳۰ درصد کاهش یافته است
 • رییس حراست دانشگاه تهران: تا عصر چهارشنبه ۹ دانشجوی بازداشت‌شده آزاد شده‌اند
 • اتحادیه اروپا در پاسخ به پرسش ایران اینترنشنال خواستار رعایت حق آزادی بیان و تجمع معترضان در ایران شد
 • وزیر خارجه اسرائیل: ناآرامی های ایران نشان‌دهنده این است که تحریم‌ها و کمپین فشار حداکثری آمریکا نتیجه داده است
 • منابع نزدیک به فعالان دانشجویی خبر دادند که نهادهای امنیتی بسیاری از دانشجویان و خانواده‌هایشان را تهدید کرده‌اند
 • خبرگزاری فارس: شورای امنیت کشور دسترسی به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است
 • کارگران نیشکر هفت‌تپه در پانزدهمین روز تجمع مقابل فرمانداری شوش، حقوق معوقه خود را مطالبه کردند
 • سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:‌ هفته آینده در ایران درباره کشف ذرات اورانیوم در سایتی در تهران، گفتگو خواهیم کرد
 • مدیر مخابرات هرمزگان: اینترنت مشترکان تجاری، اداری و خدماتی این استان وصل شده است
 • در تازه‌ترین دور اعتراض‌ها در عراق، دو معترض در بغداد کشته و ۳۸ نفر زخمی شدند
 • پخش رادیویی ایران اینترنشنال در ایران روی موج‌های کوتاه و متوسط آغاز شد
 • ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰ عصر روی موج کوتاه ۱۱۵۹۰ کیلوهرتز، کانال ۲۵ متر
 • ۱۵:۳۰ عصر تا ۷:۳۰ صبح روی موج ۶۲۱۰ کیلوهرتز در کانال ۴۹ متر
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

n3648393-6639043.jpg

حمله تروریستی در اهواز
حمله تروریستی در اهواز

اهواز؛ تروریسم، تروریسم است

 

تروریسم خوب و بد ندارد. تروریسم هدفمند و غیرهدفمند ندارد. تروریسم دولتی و غیردولتی ندارد. تفاوت، تنها در مجری ترور است.  

محصول نهایی ترور یک چیز است: ستاندن جان دیگری/دیگران برای رسیدن به مقصود. از هدف قراردادن شهروندان بی‌گناه در افغانستان گرفته تا برج‌های دوقلوی آمریکا، و از سوریه و یمن و فلسطین و برمه در آسیا گرفته تا آفریقا و اروپا و ایران؛ تروریسم جغرافیا نمی‌شناسد.

تروریسم حکومتی و غیرحکومتی نیز تفاوتی نمی‌کند. قربانی‌کردن شهروندان ازسوی حکومت‌های اقتدارگرا و خشونت‌پیشه با اعدام و قتل‌های زنجیره‌ای همان مضمونی را دارد که قتل حاکمان به‌دست مخالفان، بدون رعایت آیین دادرسی عادلانه.

تروریسم، تروریسم است. تردید در مواجهه با پروژه‌های تروریستی، تأیید خشونت حاد و عریان تا سقف ستاندن جان انسان‌هاست؛ مواجهه‌ای که نه از زاویه سیاسی و اخلاقی قابل دفاع است و نه از منظر حقوق‌بشری.

اگر اعدام مورد نقد و نفی است، ترور نیز قبیح و غیرقابل دفاع است؛ به‌ویژه آنکه در روندی دور از داوری افکار عمومی رخ دهد؛ بدون درنظرگرفتن و پاسداشت لوازم دادرسی منصفانه.

تروریست‌ها اما ـ مثل خودکامگان و جباران و رژیم‌های سرکوبگر ـ تکیه به خشونت حاد (ترور) را برای نیل به هدف، توجیه می‌کنند. این توجیه می‌تواند پوشش ظاهرفریب و زیبایی داشته باشد: آزادی ملتی، رهایی از ستمگری، تحقق عدالت و نیل به حقوق اساسی. همچنان‌که حکومت‌های خشونت‌پیشه برای توجیه سرکوبگری و نقض حقوق بنیادین شهروندان خود ـ یا حتی دخالت نظامی در کشورهای دیگر ـ به تعابیر و مقوله‌هایی چون امنیت‌ملی و مصالح کشور، می‌آویزند.

تروریسم ـ اعم از حکومتی و غیرحکومتی ـ برای نیل به هدف‌های خود و تحقق پروژه‌ها و راهبرد خویش، به خشونت و ارعاب تکیه می‌کند. تروریست‌ها برای تبلیغ و تداوم غیردموکراتیک ایدئولوژی خود، ترور و قربانی‌کردن انسان‌ها را در دستور کار قرار می‌دهند. این‌چنین، پروایی از قربانی‌کردن «دیگران» برای رسیدن به مطلوب خود ندارد.  

مخالفان نظام‌های سیاسی، حاکمان را هدف پروژه خود اعلام می‌کنند؛ اما واقعیت، بسط و گسترش غیرقابل‌کنترل خشونت است. حکومت‌های سرکوبگر نیز رفتارهای خشونت‌بار خود را «خوب» می‌دانند و کردارهای مشابه را «بد» توصیف می‌کنند؛ اما واقعیت، تکیه به ارعاب و خشونت (تا سقف ترور و اعدام) با توجیه است.

وقتی «وسیله، هدف را توجیه می‌کند»، بازتولید و تداوم بی‌پایان «حلقه معیوب خشونت» مفروض خواهد بود. مخالفان حکومت به خشونت در سطوح گوناگون تکیه می‌کنند و حاکمان برای منکوب و منتفی‌کردن ایشان، به خشونتی متقابل متوسل می‌شوند.

عوارض سیاسی ـ امنیتی اقدام تروریستی در اهواز، تنها دامن خوزستان را نخواهد گرفت و پیامدهای سوء آن، فقط منجربه تهدید و تحدید بیشتر جامعه مدنی ایران نخواهد شد؛ بلکه از زاویه حقوق‌بشری نیز نقض فاحش حقوق‌بشر و کرداری غیرقابل توجیه است.  

آنچه در چند سال گذشته در سوریه شاهد بودیم، یک شاهد برجسته و عریان این وضع بود. از یک‌سو، مخالفان خشونت‌گرای دمشق و به‌ویژه داعش با تهیه و پخش تصاویر و فیلم‌های خشن، در مقام قدرت‌نمایی و مرعوب‌گری بودند، و از سوی دیگر، نیروهای نظامی و امنیتی اسد با تکیه به ابزارهای حذف فیزیکی و شکنجه‌ و حتی بمب شیمیایی، درپی تسلیم مخالفان بود.

به بیان دیگر، دو سوی میدان منازعه می‌کوشند با درآویختن به شکل‌های جدید خشونت، یا ارعاب فزاینده، سوی مقابل را وادار به تمکین و تسلیم کنند.

پیش‌بینی فرجام این چالش خشونت‌بار، دشوار نیست؛ دست بالا، از آن نیروی خشن‌تر و قدرت سخت‌افزاری فائق خواهد بود؛ و البته مفروض ناگوار در بستر آکنده از خشونت مزبور، چیزی نیست، جز قربانی‌شدن خیل انسان‌های بی‌گناه و نقض فاحش حقوق بشر.

حمله تروریستی امروز در اهواز، جان شماری از هموطنان را ستاند. توجیه تروریست‌ها برای این خشونت را کسی ـ جز خود آنان ـ نخواهد پذیرفت.  

عوارض سیاسی ـ امنیتی اقدام تروریستی در اهواز، تنها دامن خوزستان را نخواهد گرفت و پیامدهای سوء آن، فقط منجربه تهدید و تحدید بیشتر جامعه مدنی ایران نخواهد شد؛ بلکه از زاویه حقوق‌بشری نیز نقض فاحش حقوق‌بشر و کرداری غیرقابل توجیه است.  

تروریسم، تروریسم است. تردید در مواجهه با پروژه‌های تروریستی، تأیید خشونت حاد و عریان تا سقف ستاندن جان انسان‌هاست؛ مواجهه‌ای که نه از زاویه سیاسی و اخلاقی قابل دفاع است و نه از منظر حقوق‌بشری.

 

 

مرتضی کاظمیان
ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
گروهی از فعالان سیاسی و مدنی به همراه حزب آزادی و رفاه ایران، جبهه دموکراتیک ایران، کومله کردستان ایران، گروه پویندگان، انجمن حقوق بشر و گروه ایران...بیشتر بخوانید
مایا کوچیانچیک، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از حکومت ایران خواست تا با تضمین «گردش آزاد اطلاعات»، دسترسی به اینترنت را برای مردم این کشور فراهم...بیشتر بخوانید
علیرضا میریوسفی، مسئول بخش رسانه‌‌ای دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، گزارش‌‌های بین‌المللی درباره اعتراض‌های سراسری را «بی‌اساس» دانست و...بیشتر بخوانید
وزارت خارجه کانادا در پاسخ به سوال ایران ‌اینترنشنال در ارتباط با موضع دولت این کشور درباره اعتراض‌های سراسری ایران اعلام کرد خواستار رفع محدودیت‌های...بیشتر بخوانید
ارتش اسراییل اعلام کرد شب گذشته عملیات گسترده جدیدی علیه نیروی قدس سپاه پاسداران و نیروهای سوری در سوریه انجام داده است. به گفته مقام‌های اسراییل،...بیشتر بخوانید