سرخط خبرها

 • معاون سازمان انرژی اتمی: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر تابستان ۹۸ آغاز می‌شود
 • معاون وزیر ورزش: رویارویی با اسراییل خط قرمز کشور ماست
 • پس از سخنرانی پوتین، وزارت دفاع روسیه تصاویر جدیدترین زیردریایی اتمی خود را انتشار داد
 • رییس جمهور نیجریه برای افزایش قیمت نفت، میزان تولید نفت را کاهش می‌دهد
 • معاون سازمان انرژی اتمی: عملیات تعویض سوخت نیروگاه اتمی بوشهر از دهم اسفندماه آغاز می‌شود
 • بر اساس جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی: قیمت واحد مسکونی امسال نسبت به سال گذشته ۲.۹ درصد افزایش یافته است
 • معاون وزیر تعاون: ۹۵ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی زیر ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرند
 • رئیس دفتر روحانی اختصاص هزارمیلیارد تومان به سهامداران پدیده شاندیز را تکذیب کرد
 • سفیر آمریکادر لهستان خواستار عذرخواهی اسراییل از لهستان شد
 • رئیس سازمان میراث فرهنگی: تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند
 • بنیامین نتانیاهو سفرش به مسکو را به تعویق انداخت
 • خانواده اسماعیل بخشی فعال کارگری هفت تپه برای دومین روز در برابر دادگستری شهرستان شوش تجمع کردند
 • ژاپن مبلغ ۱۳ میلیارد دلار کمک مالی برای کمک به آسیب‌دیدگان خشکسالی افغانستان می‌پردازد
 • رئیس انجمن جنگلبانان ایران: ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت
 • ظریف فروش فناوری هسته‌ای به عربستان را نشانه «دورویی» آمریکا خواند
 • شهردار تهران: خط شش و هفت مترو بزودی افتتاح می شود
 • پوتین: اگر آمریکا موشک‌هایش را در اروپا مستقر کند، موشکهای ما به سوی «مراکز تصمیم‌گیری» مستقر خواهد شد
 • مجلس با دریافت ماهانه ۳۰۰ تومان از مشترکان برق و گاز در سال آینده موافقت کرد
 • رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: مجوز واردات هواپیما صادر شد
 • پلیس فتا: طی ده ماه گذشته ۱۰ هزار پرونده شکایت در رابطه با وبسایت دیوار تشکیل شده است
 • نماینده مشهد در مجلس: طبق مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس پزشکان سالانه ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com

انقلاب ایران چهل سال بعد

چهل سال از سربرکشیدن و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌گذرد. رخداد مهمی که به تغییر نظام سیاسی در ایران منتهی شد.

تحولات سیاسی ـ اجتماعی معطوف به تغییر نظام سلطنتی به جمهوری اسلامی، یک‌شبه رخ نداد. در ارزیابی و برشمردن علل این تغییر و ریشه‌ها و دلایل برآمدن جنبش اعتراضی و چگونگی کامیابی آن، اجماعی وجود ندارد. چنان‌که در مورد بازیگران اصلی و نیروها و عوامل موثر و همچنین وزن رخدادهای مرتبط با انقلاب۵۷ نیز اتفاق‌نظر نیست.

با وجود این‌ها، برخی بزنگاه‌ها و حوادث در روند تکوین و تحقق انقلاب و پیروزی آن، غیرقابل اغماض‌اند. از آن‌جمله است در سال ۱۳۵۷: سرکوب معترضان در میدان ژاله (شهدا) در ۱۷ شهریور؛ راهپیمایی تاسوعا و عاشورا در آذرماه؛ خروج شاه در ۲۶ دی‌‌ماه؛ بازگشت آیت‌الله خمینی به ایران پس از ۱۴ سال تبعید، در ۱۲ بهمن؛ و پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن‌ماه.

ایران اینترنشنال تلاش می‌کند به بهانه سپری‌شدن چهل سال از تغییر نظام سیاسی در ایران، انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ و پیامدها و حواشی آن را از زاویه‌های مختلف، مورد بررسی قرار دهد.

۲۲ بهمن، آنان که فهمیدند و آن‌ها که ندیدند

حالا دیگر گفتن از«بهار آزادی» تنها سکه طلای طرح امامی را به یاد می‌آورد و کسی باور ندارد «فردا که بهار آید، آزاد و رها هستیم».

۲۲ بهمن است و چهل سال از آن روز که روزنامه اطلاعات تیتر زد: «رژیم متلاشی شد»، گذشته است. اما می‌توان گفت ۲۲ بهمن سال ۵۷ در تاریخ ملت ایران از همان بام تا شام، روز رهایی و آزادی بود و چنان شادی حیرت‌آوری در مردم موج می‌زد که هنوز می‌شود چشم بست و در خلسه تاریخ‌خوانی حسش کرد.

شاید برای بسیاری بتوان این‌طور تصویرش کرد که ۲۲ بهمن، همان حسی را داشته است که با سقوط احتمالی جمهوری اسلامی به شما دست می‌دهد.

۲۲ بهمن، تعبیر خواب‌های طلایی مردمانی بود که از زندگی‌های موازی می‌آمدند و در این روز زمستانی تلاقی می‌کردند.

مجاهدین، افسانه سُرب و سوره

بلوار الیزابت، روبه‌روی پارک فرح، شماره ۴۴۴، طبقه چهارم، خانه محمد حنیف‌نژاد. سعید محسن این‌جا را به ماهی ۶۰۰ تومان اجاره کرده بود.

دو اتاق داشت و یک ایوان و تراسی کوچک و پشت‌بامی فراخ که جوان‌های کتاب‌به‌دست می‌توانستند در آن تابستان سال ۱۳۴۸ زیر نور ماه دستاورد پنج سال کتابخوانی و فکر و بحث را مرور کنند.

لطف‌الله میثمی و حنیف‌نژاد دو جزوه مفصل «چگونه مبارزه کنیم» و «چشم‌انداز پرشور» را ورق می‌زدند. چند سال بعد، سعید محسن در زندان گفته بود کار فشرده‌ای که ما کردیم هر عنصر بیرونی را دچار خود‌کم‌بینی می‌کرد و به همین دلیل اعضای تازه‌وارد دیگر نمی‌توانستند خلاقیت و ابتکاری داشته باشند.

کوچ میلیون‌ها ایرانی پس از انقلاب ایران

 

چهل سال از انقلاب ایران گذشت. انقلابی که یکی از پیامدهایش کوچ میلیون‌ها ایرانی در مقاطع مختلف زمانی از این کشور بود. بعضی به تبعید رفتند و بعضی رفتن را به ماندن ترجیح دادند.

ایران اینترنشنال به بهانه سالگرد انقلاب پای صحبت بعضی از ایرانیان مقیم خارج نشسته و از تاثیر این رخداد مهم بر زندگی آنها پرسیده است.

ستار و مرتضی دو  خواننده پرآوازه ایرانی مقیم لس آنجلس از جمله کسانی بودند که در همان اولین روزهای انقلاب ناچار به ترک کشور شدند.  

 

بی‌بخت بختیار

ساعت از دو و نیم بعد‌از‌ظهر گذشته بود که شاپور بختیار پالتویش را تنش کرد، آرام از پشت میز بلند شد، به عکس مصدق که بر دیوار زده بود نگاهی انداخت و راه افتاد.

یک ساعت قبل ارتشبد قره‌باغی تماس گرفته و خبر بی‌طرفی ارتش را به نخست‌وزیر داده بود. بختیار با لحنی نیش‌دار به قره‌باغی گفت: «حقیقتا دست شما درد نکند که تاییدیه بی‌طرفی ارتش را به من دادید.»

ارتشی‌ها همان صبح ۲۲ بهمن جلسه‌ای گذاشتند و بدون اطلاع بختیار، اعلام بی‌طرفی کردند و سربازها به پادگان‌ها برگشتند. از سلطنت شاه و مشروطه‌ای که بختیار می‌خواست چیزی باقی نمانده بود.

پری کلانتری، منشی نخست‌وزیر، از بختیار پرسید «کی برمی‌گردید؟» و او در پاسخ گفت «نمی دانم». به خیابان که رسید، با خودش فکر کرد پس از ۳۷ سال یک بار دیگر زندگی‌اش مخفیانه می‌شود، درست مثل وقتی فرانسه در اشغال نازی‌ها بود و شاپور جوان به نیروهای پارتیزانی پیوسته بود.

از چریک تا حرم

 

اولین‌ها تاریخ می‌سازند، مثل اولین انسانی که بر ماه فرود آمد یا اولین‌بار که ایرانی‌ها به پشت‌بام رفتند تا چهره خمینی را در ماه ببینند.

برای ایرانی‌ها انقلاب ۵۷ از هرسو که بنگریم، یک واقعه نخستین است؛ اولین و شاید آخرین انقلاب مذهبی دنیا در زمانه‌ای که شورمندترین جنبش‌های آزادی‌بخش، رنگ سرخ و سویِ چپ داشتند.

انقلاب اسلامی طوماری از اولین‌ها را به تاریخ ایران افزود که سرنوشت تاریخی ایرانیان را دگرگون کرد. نگاهی به اولین‌هایی که در ده‌سال ابتدایی برآمدن جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است، شاید در ذهن تداعی بسازد و روند شکل‌گیری جمهوری اسلامی در قامت امروزش را در چند پرده نشان دهد.

 

محمدکاظم شریعتمداری در میان تعدادی از تفنگداران حزب خلق مسلمان در قم (۱۳۵۸)
روحانیون ضد انقلاب

 

در همان گیر‌و‌دار روزهای انقلاب، از علامه طباطبایی نظرش را درباره هیاهوی خیابان پرسیدند و علامه گفت به مسائل جزیی توجهی ندارد و بعدتر هم از او نقل شد که اولین شهید انقلاب، اسلام بود.

طباطبایی از آن دسته روحانیونی بود که از همان ابتدا با انقلاب همراه نبودند، با این حال چنان در عزلت خویش می‌زیستند که لقب ضد‌انقلاب به ‌آن‌ها نمی‌چسبید.

اما در هم‌لباسان آیت‌الله خمینی کم نبودند روحانیونی که به رهبر انقلاب اعتراض کردند و نتیجه‌اش را هم دیدند: حصر و خلع از مرجعیت.

 

مورخ بازرگان

 

«انقلاب ایران در دو حرکت» نوشته مهندس مهدی بازرگان، یک نمونه منحصربه فرد در تاریخ‌نویسی جمهوری اسلامی است و این اقبال را داشته که در ایران نوشته و منتشر شود. کتاب در سال ۶۳ نشر یافت و به‌سرعت به چاپ پنجم در شمارگان ده‌هزار نسخه رسید.

لابد برای خوانندگان جذاب بوده که اولین نخست‌وزیر دولت انقلاب که همان سال با اتمام دوره اول مجلس، برای همیشه از مناصب حکومتی اخراج شد، انقلاب را چگونه دیده است. بازرگان راوی انقلابی است که مثل گردباد شکل گرفت و سلطنت را برانداخت و به همان سرعت فرزندانش را خورد. بازرگان گویا در هاضمه جمهوری اسلامی نشسته است و از شکست یک انقلاب در شش سالگی روایت می‌کند.

 

خمینی‌ای که نمی‌شناختیم

 

پیروان آیت‌الله خمینی معتقدند امام هنوز ناشناخته مانده است و برای نجات انقلاب باید به دوران طلایی امامتش رجوع کرد. از قضا، مخالفان خمینی هم معتقدند که او را نمی‌شناختند و خمینی در پاریس با حرف‌های روشنفکر‌پسندش، از جمله این‌که گفت ما همین دموکراسی‌ای را می‌خواهیم که در فرانسه است، همه را فریب داد. هر‌چه هست، در ناشناخته بودن خمینی هر دو گروه هم‌داستان‌اند. اما روح‌الله خمینی واقعا که بود و چگونه چون صاعقه‌ای بر سر تاریخ ایران نازل شد؟

 

روز ظهور امام

 

وقتی سخنرانی آیت‌الله خمینی در بهشت زهرا پایان یافت، قرار بود این امام تازه‌رسیده را بر هلی‌کوپتر سوار کنند، اما جمعیت هجوم آورد که دستی به تبرک بر ایشان کشد و همین دست‌های مشتاق، نزدیک بود تا خمینی را به زیر دست و پا ببرد.

علی‌اکبر ناطق‌نوری که آن روزها آخوندی تنومند و گمنام بود، نقش بادیگارد را بازی می‌کرد و به‌همراه محمدرضا طالقانی، کشتی‌گیری که از اردوی تیم‌ملی به انقلاب پیوسته بود، مردم را کنار زدند، اما سیل جمعیت نزدیک بود خمینی را غرق کند و ناطق فریاد می‌زد که «امام را کشتید».

 

رئیس قوه قضاییه: در چهل سالگی انقلاب اسلامی عفو گسترده‌ای اعلام می‌شود

 

همزمان با گزارش عفو بین‌الملل، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران  وعده داد: «در چهل سالگی انقلاب اسلامی عفو گسترده‌ای اعلام می‌شود.»

صادق  آملی لاریجانی «افزایش زندانی در ایران را به نفع کشور» ندانسته و گفت که «باید این باور در همه ما نهادینه شود.»

او گفته است:«با هماهنگی با رهبر جمهوری اسلامی بنا شد در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی عفو گسترده‌تری از گذشته داشته باشیم».

 

روزی که فرح رفت

 

در آن بیست‌وششم دی‌ماه سالِ تاریخی ۵۷، همه نگاه‌ها در کاخ نیاوران به شاه بود که مات از تقدیری که بر سرش می‌رفت، آخرین سیگار را در دفتر کارش دود می‌کرد و کسی حواسش به فرح نبود که پوتین‌هایش را در چمدان می‌گذاشت و با خودش می‌گفت از این به بعد، دیگر باید راه رفت و راه رفت...

 

چهلمین سالگرد خروج محمدرضا شاه پهلوی از ایران

 

 

روز شمار یک انقلاب

 

چهل سال از ۱۳۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌گذرد.

چهل سال قبل در چنین روزی چه خبر بود؟

هر روز در قسمتی از «روزشمار یک انقلاب»، ابراهیم نبوی نگاهی انداخته است به مجموعه‌ای از خبرهای چهل سال قبل در همان روز.

 

تازه چه خبر؟
۳ دقیقه ۵۲ ثانیه پیش
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفته که پیگیر وضعیت یک تاجر فرانسوی هستند که به اتهام اقامت بدون مجوز و خرید غیر قانونی طلا از ۲۱ اکتبر سال گذشته...بیشتر بخوانید
۴۳ دقیقه ۳۵ ثانیه پیش
کنسرت «هوروش بند» در شهرستان فیروزه لغو شد. این کنسرت که اجرای آن از قبل اعلام و برنامه‌ریزی شده بود به دستور دادستانی شهرستان فیروزه در خراسان رضوی...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۸ دقیقه پیش
سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از نقض گسترده حقوق بشر در ونزوئلا گفته نزدیک به سه میلیون نفر به اجبار کشور خود را ترک کرده‌اند. این سازمان می‌گوید...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۵۹ دقیقه پیش
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توییتی از « تلاش دولت ترامپ برای فروش فن آوری هسته‌ای به عربستان سعودی »انتقاد کرد. این توییت واکنشی است به گزارش...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۱۹ دقیقه پیش
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌گوید، اگر آمریکا سامانه‌های موشکی را در اروپا مستقر کند، کشورش آمریکا را در تیررس موشک‌هایش قرار خواهد داد. رئیس...بیشتر بخوانید