انجمن داروسازان: وزارت بهداشت توان واکسیناسیون جمعیت عمومی را ندارد | ایران اینترنشنال

انجمن داروسازان: وزارت بهداشت توان واکسیناسیون جمعیت عمومی را ندارد

در حالی که هلال احمر ایران از تلاش برای واردات واکسن چینی کرونا به این کشور خبر داده، انجمن داروسازان اعلام کرد برای ایمنی جمعی باید دست‌کم ۵۵ میلیون نفر واکسینه شوند که وزارت بهداشت توان این اقدام را ندارد.

علی فاطمی،‌ نایب‌رییس انجمن داروسازان،‌ روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه به خبرگزاری مهر گفت توان واکسیناسیون در فاز آخر برای جمعیت عمومی کشور در وزارت بهداشت وجود ندارد.

او افزود: «از همین رو باید از پتانسیل داروخانه‌ها که امکانات ویژه‌ای دارند، استفاده شود.»

این مقام حوزه بهداشت اشاره کرد برای ایجاد ایمنی جمعی باید دست‌کم «۶۰ تا ۷۰ درصد» جمعیت کشور که معادل ۵۵ میلیون نفر است، واکسینه شوند.

همزمان کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر،‌ اعلام کرده که این نهاد در حال پیگیری برای واردات واکسن کرونا از کشور چین است. 

ایران در حال حاضر تنها از واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت روسیه استفاده می‌کند که اخیرا میزان محدودی از دوزهای آن را وارد و برای واکسیناسیون کارمندان بخش درمان مورد استفاده قرار داد.

همتی در زمینه واردات واکسن‌های چینی گفت: «فعلا در حال انجام هماهنگی‌های لازم برای واردات این واکسن هستیم و تا پیش از پایان سال جاری واکسن وارد کشور خواهد شد.»

طی روزهای گذشته مقام‌های وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا درباره انتشار گونه جدید ویروس کرونا هشدار داده‌اند و قدرت سرایت و کشندگی آن را نیز بالاتر عنوان کرده‌اند.

اکنون علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، هشدار داده که تست‌های منفی «کاذب» در اپیدمی‌ها بسیار خطرناک هستند. زالی گفت: «این اواخر با سویه‌های جدید بیماری روبه‌رو هستیم و یکی از تاکتیک‌های لازم بالا بردن تعداد تست‌های سریع و پی‌سی‌آر است.»

در پایتخت همچنین شورای شهر به شهرداری درباره عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو و اتوبوس‌ هشدار داده است.

با این حال و در حالی که کارشناسان بر اعمال محدودیت‌ها با شیوع گونه جدید تاکید می‌کنند، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری خبر داده ستاد ملی مقابله با کرونا برای انجام سفر در نوروز سال ۱۴۰۰ در قالب تورهای مسافرتی و با رزرو مراکز اقامتی دارای مجوز متقاعد شده است.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More