انتقاد مادران جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی از بازداشت نشدن امیرعلی حاجی‌زاده: از قاتل قهرمان نسازید | ایران اینترنشنال

انتقاد مادران جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی از بازداشت نشدن امیرعلی حاجی‌زاده: از قاتل قهرمان نسازید تعدادی از مادران جان‌باختگان هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی از بازداشت نشدن امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، انتقاد و این پرسش را مطرح کردند که چه کسی دستور شلیک به این هواپیما را داد.

این مادران در یک ویدیوی ۴ دقیقه‌ای این پرسش را مطرح کردند که چرا پروازهای غیرنظامی در ۱۸ دی ماه ۹۸ و همزمان با حمله به پایگاه عین‌الاسد در عراق متوقف نشد. 

یکی از این مادران نیز این پرسش را مطرح کرد که چرا فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با وجود داشتن شاکی همچنان آزاد است.

این مادران همچنین این پرسش را مطرح کردند که سامانه پدافند هوایی با دستور چه کسی بین دو فرودگاه تهران مستقر شد و چه کسی دستور شلیک به هواپیمای اوکراینی را صادر کرد؟ 

 

 

این ویدیو با هشتگ «از قاتل قهرمان نسازید» در واکنش به مصاحبه تلویزیونی حاجی‌زاده در برنامه «بدون تعارف» صدا و سیما منتشر شده است.

او در این برنامه تنها درباره حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه عین‌الاسد سخن گفت و اشاره‌ای به شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی نکرد.

او سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره اینکه حمله به پایگاه عین الاسد «یوم‌الله» است را تکرار کرد و گفت که این حمله «واقعا پیروزی بزرگی بود که باید قدر بدانیم».

یکی از مادران خطاب به حاجی‌زاده گفت: «این روز را به خاطر شلیک به پایگاه خالی آمریکا یوم‌الله نام نهادید یا به خاطر به خاک و خون کشیدن ۱۷۶ انسان بی‌گناه از جمله ۲۹ کودک؟»

پیش از این نیز حامد اسماعیلیون با اشاره به برنامه‌های تلویزیون ایران گفته بود: «فردی (امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران) که همه از او نفرت دارند، به جای اینکه در ردیف اول متهمان دادگاه باشد، هر شب در تلویزیون درباره کشورگشایی و موشک حرف می‌زند.»

دادستانی نظامی تهران اعلام کرده که تنها یک نفر در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی بازداشت است. دادستانی اوکراین پیش از این اعلام کرده بود که حداکثر سه سال زندان برای متهمان این پرونده در نظر گرفته خواهد شد.

 

 

خانواده تعدادی از جان‌باختگان این هواپیما خطای سهوی اپراتور را رد کرده و خواستار ارائه اطلاعات شفاف در این باره شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران پس از چند روز پنهانکاری و ارائه اطلاعات نادرست، سرانجام با فشارهای خارجی، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More