انتشار ویدیوهایی از اعزام گسترده نیرو و تجهیزات نظامی به سمت جنوب شرق ایران | ایران اینترنشنال

انتشار ویدیوهایی از اعزام گسترده نیرو و تجهیزات نظامی به سمت جنوب شرق ایران

 

همزمان با ادامه اعتراضات در سیستان و بلوچستان، ویدیوهایی به ایران اینترنشنال رسیده که حکایت از اعزام گسترده نیروهای امنیتی و خودروهای ضد شورش به سمت جنوب شرق کشور دارد.

در یکی از ویدیوها که به گفته ارسال‌کننده آن هفتم اسفند ماه در ۵۰ کیلومتری نائین ضبط شده، کاروانی از خودروهای ضدشورش قابل مشاهده است. ارسال‌کننده همچنین می‌گوید که در بخش دیگری از جاده تریلی‌های حامل چند تانک را مشاهده کرده است.

شهرستان نائین در استان اصفهان و در نزدیکی استان یزد است. استان یزد از طریق استان‌های خراسان جنوبی و کرمان به سیستان و بلوچستان متصل می‌شود.

 

 

ویدیوی دیگری که به دست ایران اینترنشنال رسیده کاروانی از خودروهای ضد شورش را نشان می‌دهد. این ویدیو در شب ضبط شده و ارسال‌کننده آن می‌گوید که مربوط به جاده اصفهان است.

همزمان گزارش‌های غیر رسمی حاکی از آن است که بخشی از نیروهای سپاه ثارالله استان کرمان به زاهدان و چند شهر دیگر سیستان و بلوچستان اعزام شده‌اند. 

با وجود اینکه مقامات دولت اعلام کرده‌اند اعتراضات در سیستان و بلوچستان پایان یافته، منابع محلی از ادامه اعتراضات در مناطقی از زاهدان با وجود فضای شدید امنیتی و استقرار گسترده نیروهای امنیتی و یگان ویژه، می‌دهند. 

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر خواستار انجام تحقیق «شفاف و بی‌طرفانه» مقامات ایران درباره تیراندازی به سوخت‌بران و بازخواست افراد مسئول شد. 

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ایران در دیده‌بان حقوق بشر،  گفت: «جامعه بین‌المللی باید به مقامات ایران فشار بیاورد تا فورا همه محدودیت‌ها به دسترسی به اینترنت را لغو کند و در آینده دست به چنین قطعی‌هایی نزند.» 

این سازمان به نقل از یک محقق حقوق دیجیتال اعلام کرد که در روز هفتم اسفند چندین اپراتور تلفن همراه دسترسی به اینترنت در چند منطقه استان از جمله زاهدان و سراوان را قطع کردند. بنا به آمار رسمی، بیش از ۹۵ درصد کاربران اینترنت در استان از طریق خدمات تلفن همراه به اینترنت وصل می‌شوند. 

حساب فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتر نیز جمهوری اسلامی ایران را به پایبندی به تعهدات خود در قبال حقوق بشر و آزادی‌های اساسی فرا خوانده است. 

کانون مدافعان حقوق بشر نیز طی نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، شلیک مستقیم گلوله به مردم و کشتار دست کم ۱۰ سوخت‌بر را « کشتار بی‌رحمانه» خواند و خواهان رسیدگی فوری به این کشتار و سرکوب مردم معترض شد.

تازه چه خبر؟
به دنبال افزایش شدید شیوع کرونا در دهلی‌نو، پایتخت هند، این شهر از شامگاه دوشنبه به مدت شش روز به طور کامل قرنطینه می‌شود. دهلی‌نو ۲۰ میلیون نفر...More
خبرگزاری مهر گزارش داده است ناهماهنگی نهادهای اقتصادی و مالیاتی باعث شده بازار اجاره کارت‌خوان‌های قدیمی داغ شود. بنابر این گزارش، قرار بود با اجرای...More
محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، با اشاره به انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت: «مدیران نهادهای امنیتی باید محاکمه شوند». احمدی‌نژاد روز...More
افروز صفاری‌فرد، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، با اشاره به اینکه این سازمان در چند سال اخیر تلاش‌ کرد غربالگری ژنتیکی جنین در ایران...More
در پی وقوع آتش‌سوزی در یک کارگاه مبل‌سازی در شهرستان پردیس تهران، شش نفر کشته شدند. خبرگزاری برنا گزارش داد ظهر دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه یک کارگاه مبل...More