انتشار عکس‌های قاضی صادرکننده حکم اعدام ریحانه جباری در آلمان | ایران اینترنشنال

انتشار عکس‌های قاضی صادرکننده حکم اعدام ریحانه جباری در آلمان

 

تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور حسن تردست، قاضی صادر کننده احکام متعدد اعدام، از جمله حکم ریحانه جباری، در آلمان خبر داده‌اند.

حضور او در آلمان ابتدا با انتشار عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد.

ارشاد علیجانی، روزنامه نگار ساکن فرانسه، نیز با بررسی مکان یکی از این عکس‌ها نوشت که این عکس در یک منطقه گردشگری در برلین گرفته شده است.

 

 

کاوه موسوی که پیش از این بازداشت حمید نوری را به همراه ایرج مصداقی پیگیری کرده نیز خواستار دریافت اطلاعات در این‌باره برای پیگیری صدور حکم بازداشت تردست شده است.

او در توییتر نوشت که خواهر و دختر حسن تردست در آلمان و هلند ساکن هستند. موسوی در عین حال اعلام کرد که تقریبا مطمئن است تردست در محدوده قضایی آلمان و هلند حضور ندارد.

 

 

تردست در قوه قضاییه سمت‌های مختلفی چون دادیار، بازپرس و رییس دادگاه داشته و از سال ۱۳۸۷ به مدت شش سال ریيس شعبه ۷۴ دادگاه كيفری بوده است.

او سال ۱۳۹۱ در مصاحبه‌ با روزنامه اعتماد گفت که سال‌های متمادی قاضی پرونده‌های قتل عمد بوده و در این مدت بیش از هزار حکم اعدام صادر کرده که در حدود ۲۰ درصد از این پرونده‌ها متهمان در مراحل بعد تبرئه شده‌اند.

پرونده ریحانه جباری و بهنود شجاعی از جمله جنجال برانگیزترین پرونده‌هایی بود که حسن تردست در آن حکم اعدام صادر کرد. 

ریحانه جباری اعلام کرده بود که برای دفاع از خود در مقابل تجاوز مرتکب قتل مرتضی عبدالعلی سربندی شده است. سربندی یکی از کارمندان سابق وزارت اطلاعات بود و پس از خروج از این نهاد فعالیت اقتصادی می‌کرد.

سال ۱۳۹۶ نیز محمود هاشمی شاهرودی، رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس پیشین قوه قضاییه برای معالجه به آلمان سفر کرده بود که پس از تلاش گروهی از ایرانیان برای صدور حکم بازداشتش این کشور را ترک کرد.

همچنین پس از انتشار گزارش‌ها درباره حضور غلامرضا منصوری، قاضی متهم در پرونده اکبر طبری در اروپا، گروهی از نهادهای حقوق بشری خواستار پیگرد قضایی او شدند. از جمله گزارشگران بدون مرز اعلام کرد شکایت خود را از قاضی منصوری برای «سرکوب و زندانی کردن روزنامه نگاران در ایران»تسلیم دادستان فدرال آلمان کرده است.

تازه چه خبر؟
شاهزاده رضا پهلوی با صدور پیامی خطاب به جو بایدن،‌ رییس‌جمهوری آمریکا، هم‌زمان با آغاز به کارش، از او خواست مردم ایران را در «مبارزه علیه دیکتاتوری»...More
با وجود تایید فرماندار باغملک خوزستان مبنی بر مشاهده مواردی از ابتلا به «هپاتیت نوع آ»،‌ غلامرضا شریعتی،‌ استاندار این استان،‌ می‌گوید این بیماری...More
دادستانی تهران گزارش‌ها درباره اتهام‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را «تقطیع شده» خواند و صدور دستور برای فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در دو سال...More
سخنگوی وزارت خارجه ایران بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی، استاد علوم سیاسی ایرانی‌تبار، به اتهام «نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی» را « گروگان‌گیری»...More
نام محمودرضا بانکی،‌ ایرانی-آمریکایی محکوم به نقض تحریم‌های ایالات متحده،‌ در فهرست ده‌ها نفر از افرادی قرار گرفت که دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهور آمریکا...More