انتشار جزییات جدید از حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت در نزدیکی عمان | ایران اینترنشنال

انتشار جزییات جدید از حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت در نزدیکی عمان

 

در پی حمله به یک کشتی تحت مدیریت اسرائیل در نزدیکی سواحل عمان، رسانه‌های بین‌المللی جزییاتی را به نقل از منابع آگاه درباره این حمله گزارش کرده‌‌اند.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز شنبه نهم مرداد به نقل از یک مقام امنیتی گزارش داد که خدمه کشتی ابتدای صداهای پهپاد را شنیدند، سپس با وقوع انفجارها، فوران‌هایی در آب صورت گرفت.

بنابر همین گزارش، ناخدای رومانیایی کشتی به همراه یک شهروند بریتانیایی که مامور امنیت کشتی بود در اتاق فرماندهی کشتی کشته شدند.

سی‌ان‌ان همچنین به نقل از یک مقام دفاعی آمریکا گزارش کرده که عامل حمله پهپادی انفجاری بود که احتمالا از ایران هدایت می‌شد.

این مقام آمریکایی به نقل از کارکنان کشتی گفته است که ساعاتی پیش از این حمله، پهپاد دیگری که کشتی را هدف قرار داده بود در آب سقوط کرد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند پس از آنکه درخواست کمک اضطراری را از این کشتی دریافت کردند، آن را با دو ناو «رونالد ریگان» و «یواس‌اس میتسچر» به محلی امن اسکورت کردند.

وبسایت‌های امنیت دریایی عصر شنبه با استناد به تصاویر ماهواره‌ای گزارش دادند که ظاهرا در حال حاضر فقط یک ناو آمریکایی در کنار این کشتی باقی مانده است.

همزمان روزنامه نیویورک‌تایمز نیز به نقل از منابع اسرائیلی گزارش داد که حمله به کشتی مرسر استریت ظاهرا توسط «چندین پهپاد ایرانی» صورت گرفته است.

به گفته این منابع اسرائیلی، پهپادها با قسمتی از کشتی که در زیر مرکز فرماندهی قرار داشت برخورد کردند.

حمله به نفتکش مرسر استریت روز پنجشنبه در نزدیکی سواحل کشور عمان روی داد و دو کشته برجای گذاشت. وزیر خارجه اسرائیل عامل این حمله را ایران دانسته و خواستار برخورد قاطع سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی با جمهوری اسلامی به دلیل «صدور تروریسم» شده است.

در ساعات اولیه انتشار خبر این حمله، یک واحد ارتش بریتانیا که در آب‌های منطقه حضور دارد از وقوع حمله به «یک کشتی تجاری اسرائیلی» خبر داد اما ساعاتی بعد شرکت دریانوردی زودیاک، متعلق به خانواده اسرائیلی اوفر، اعلام کرد که این کشتی تحت مدیریتش بوده اما مالک آن یک ژاپنی است.

شبکه العربیه نیز روز شنبه به نقل از یک مقام پنتاگون گزارش داد که شماری از کارشناسان آمریکایی متخصص مواد انفجاری به داخل کشتی رفته و در حال بررسی خطرات احتمالی دیگر هستند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفته است یافته‌های اولیه «به روشنی نشان می‌دهد» حمله به این کشتی با پهپاد صورت گرفته است.

حمله به کشتی مرسر استریت پنجمین حمله به یک کشتی مرتبط با اسرائیل به شمار می‌رود و در زمانی روی می‌دهد که تنش بین ایران و اسرائیل به اوج رسیده است.

العالم، تلویزیون عربی‌زبان جمهوری اسلامی، از قول «یک مقام آگاه» گفت که حمله به این کشتی «در پاسخ به حمله اخیر اسرائیل به فرودگاه ضبعه واقع در منطقه قصیر سوریه» انجام گرفت.

هفته گذشته، دوم مرداد، رسانه‌های ایران بدون اشاره به جزییات، از کشته شدن احمد قریشی، از فرماندهان لشکر فاطمیون، و عماد الامين، از فرماندهان حزب‌الله لبنان در سوریه» خبر داده بودند.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More