انتشار بخشی از محتوای نامه خاتمی به خامنه‌ای؛ پایگاه خاتمی از تایید جزییات خودداری کرد | ایران اینترنشنال

انتشار بخشی از محتوای نامه خاتمی به خامنه‌ای؛ پایگاه خاتمی از تایید جزییات خودداری کرد

 

به دنبال انتشار خبر ارسال نامه محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین ایران به خامنه‌ای که در آن بر «وفاداری» اصلاح‌طلبان به رهبر و تلاش آنان برای «حفظ نظام» تاکید شده، برادر و رییس دفتر محمد خاتمی اصل نامه را تایید کرد.

پایگاه «خاتمی مدیا» به نقل از علی خاتمی که ریاست دفتر محمد خاتمی را بر عهده دارد نوشت که او «هرجا و هر مناسبتی اقتضاء کند دغدغه‌های خود را عملا‌ به دور از تبلیغات دنبال» می‌کند.

برادر محمد خاتمی با این حال اضافه کرد: «آنچه به این مقدار راجع به محتوای نامه بیان می‌شود ناشی از حدسیات و گمانه‌زنی‌ است.»

پیشتر پایگاه خبری رویداد۲۴ در گزارشی از این نامه خبر داده و نوشته بود  خاتمی در آن، اصلاح‌طلبان را «نیروهای وفادار به رهبر و نظام» معرفی کرد که «توان خود را برای حفظ نظام گذاشته‌اند.»

بر اساس این گزارش، نامه خاتمی با اشاره به گذشته او آغاز شده، «با دغدغه‌هایش برای انقلاب» ادامه یافته و او سپس تاکید کرده که «هیچگاه علیه انقلاب و رهبری و حاکمیت» نبوده است.

در حالی که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران نزدیک است، به نوشته رویداد۲۴، خاتمی در ادامه از «نقش مهم» خامنه‌ای «در محوریت انقلاب» سخن گفته و خواسته که «رهبری از این نقش برای حضور همه نیروهای سیاسی استفاده کند». 

این وبسایت خبری ادامه داد: «ظاهرا در نامه به مسائلی همچون مذاکرات با آمریکا و انتخابات ۱۴۰۰ و حصر نیز اشاراتی شده و از خامنه‌ای درخواست شده که این مسائل در دوره کنونی حل شود، زیرا اگر این مسائل به صورت حل نشده به آینده موکول شود، مشکلات سختی برای جمهوری اسلامی به جا خواهد گذاشت.»

رویداد۲۴ اضافه کرد: «محتویات این نامه را در حقیقت می‌توان به عنوان حسن‌نیت محمد خاتمی خواند که خواسته‌ همچون گذشته، خود را در چارچوب انقلاب و حاکمیت حفظ کند تا با توجه به نزدیکی به انتخابات ۱۴۰۰ موضوع مشارکت بالای مردم در دستور کار همه جریان‌های سیاسی به ویژه اصلاح‌طلبان قرار بگیرد.»

بر اساس این گزارش، این نامه «چند ده صفحه‌ای» و «به دستخط خود خاتمی» بوده و علی خاتمی برادر بزرگتر محمد خاتمی، این نامه را «به یکی از مقام‌های عالی‌رتبه در بیت رهبری» تحویل داده است.

همزمان محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، در این باره به ایلنا گفته است: «این نامه تقریبا برای دو ماه گذشته است و در مجموع ۳۷ صفحه است.»

به گفته حق‌شناس، خاتمی در این نامه درباره «دغدغه‌ها و آینده انقلاب و کشور» با خامنه‌ای صحبت کرده‌ و «برای دهه پیش‌رو راه حل‌هایی ارایه کرده» است.

رهبر جمهوری اسلامی از زمان تحویل دولت به احمدی‌نژاد در سال ۸۴، دیدار با خاتمی را نپذیرفته و نامه‌ها و پیام‌های او را بدون پاسخ گذاشته است.

 

تازه چه خبر؟
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More