امیدواری کره جنوبی به حل مناقشه با ایران همزمان با روی کار آمدن بایدن | ایران اینترنشنال

امیدواری کره جنوبی به حل مناقشه با ایران همزمان با روی کار آمدن بایدن

 

یک مقام ارشد وزارت خارجه کره جنوبی ابراز امیدواری کرد با روی کار آمدن دولت بایدن، موضوع کشتی توقیف‌شده کره در ایران و پول‌های بلوکه‌شده این کشور در کره جنوبی حل و فصل شود.

خبرگزاری یونهاپ روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه به نقل از این مقام که نامش فاش نشده، نوشت: «ما معتقدیم شرایطی ایجاد خواهد شد که در آن ما می‌توانیم راه حل سریع مشکل نفتکش توقیف‌شده را پیدا کنیم.»

او اشاره کرد دولت کره جنوبی به رایزنی با ایران در این زمینه ادامه خواهد داد و با روی کار آمدن دولت بایدن انتظاراتی در زمینه حل این مناقشه دارد.

حدود هفت میلیارد دلار از ارزهای حاصل از فروش نفت ایران به کره جنوبی به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های این کشور بلوکه شده است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران در دی ماه اعلام کرد یک نفتکش کره‌جنوبی را در آب‌های خلیج فارس به دلیل «نقض پیاپی پروتکل‌های محیط زیست دریایی» توقیف و به بندرعباس منتقل کرده است. این اتهام بلافاصله از سوی شرکت مالک این نفتکش رد شد.

ایران ارتباط توقیف این نفتکش با پول‌های بلوکه‌شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی را رد می‌کند.

در پی این مناقشه معاون اول وزارت خارجه کره جنوبی نیز برای پیگیری موضوع به ایران سفر کرد که منجر به حل موضوع نشد.

مقام وزارت خارجه کره جنوبی در ادامه اظهاراتش سخنان عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ مبنی بر عدم وجود اراده سیاسی در سئول برای حل مساله پول‌های بلوکه‌شده را رد کرد و آن را مربوط به تحریم‌های آمریکا دانست.

او گفت:‌«اگرچه این مساله حقیقت دارد که پرداختن به موضوع پول‌های بلوکه‌شده ممکن است کمی زمان ببرد، اراده سیاسی ما و تمایلمان برای رایزنی با دولت آمریکا، از هر زمان بیشتر است.»

روز شنبه ۲۷ دی ماه، حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی، از احتمال رفع توقیف نفتکش کره جنوبی در ایران تا دو هفته دیگر خبر داد و اعلام کرد: «اخبار مثبتی در این باره شنیده‌ایم. باید تا دو هفته دیگر صبر کنیم.»

 

تازه چه خبر؟
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More
به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش...More
مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد...More