الیوت آبرامز: چه بایدن باشد چه ترامپ، منافع و متحدان آمریکا در منطقه تغییری نمی‌کنند | ایران اینترنشنال

الیوت آبرامز: چه بایدن باشد چه ترامپ، منافع و متحدان آمریکا در منطقه تغییری نمی‌کنند

 

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا،‌ ضمن تاکید بر مقابله با مداخلات ایران در منطقه گفت فارغ از این که چه کسی رییس‌ جمهوری آمریکا باشد، واشینگتن به همکاری با متحدان منطقه‌ای خود برای مقابله با «دشمن مشترک» ادامه می‌دهد.

آبرامز که به چندین کشور در خاورمیانه سفر کرده بود، روز پنجشنبه ۲۲ آبان‌ماه به روزنامه الشرق‌الاوسط گفت منافع آمریکا، چه دونالد ترامپ در مقر ریاست‌جمهوری باشد چه جو بایدن، تغییری نخواهد کرد. او افزود: «اگرچه، ممکن است رویکرد به کار گرفته‌شده برای حفاظت از منافع کشور از یک شخص به شخص دیگر متفاوت باشد.»

آبرامز رفتارها و حمایت‌های ایران از شبه‌نظامیان متحدش در کشورهای منطقه را «تهدیدی مشترک» توصیف کرد.

او گفت حمایت از شبه‌نظامیان در لبنان، فلسطین،‌ عراق و یمن «تهدیدی جدی» برای تلاش‌ها در زمینه صلح و ثبات در منطقه است.

به گفته این مقام آمریکایی، تلاش‌هایی در جریان است تا دسترسی حوثی‌‌های یمن به سلاح‌های ایران از بین برود و در این زمینه، آمریکا از عربستان سعودی و دیگر کشورها از جمله عمان برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به یمن استفاده خواهد کرد.

آبرامز اشاره کرد دولت آمریکا در حال بررسی گزینه قرار دادن حوثی‌های یمن در فهرست گروه‌های تروریستی است. 

او پیش از این نیز طی سفرش به اسرائیل گفته بود رییس‌ جمهوری آینده ایالات متحده هر کسی که باشد، برای گرفتن امتیازات جدید در مذاکره با ایران از اهرم تحریم‌های دولت ترامپ استفاده خواهد کرد. آبرامز اشاره کرده بود لغو تحریم‌های ایران «به راحتی» ممکن نیست.

این در حالی است که حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه با اشاره به نتایج انتخابات آمریکا گفته بود اگر واشینگتن به سیاست جمهوری اسلامی نزدیک شود، شرایط متفاوت خواهد شد و تهران از هر فرصتی برای رفع تحریم‌ها استفاده خواهد کرد.

 

متحدان آمریکا در منطقه تغییر نمی‌کنند

الیوت آبرامز طی سفرش به ریاض با مقام‌های عربستان سعودی دیدار کرد و گفت منافع، متحدان و سیاست‌های آمریکا در منطقه، بعد از انتقال قدرت نیز ثابت خواهد ماند.

نماینده آمریکا با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی درباره همکاری‌ در زمینه ثبات و تهدیدات امنیتی منطقه و همچنین دستیابی به منافع مشترک در چارچوب اتحاد استراتژیک دو کشور گفت‌وگو کرد.

در همین راستا، آبرامز بر اهمیت روابط ریاض با بغداد تاکید کرد و گفت عراق در پی مقابله با «دخالت‌های تهدیدآمیز» ایران است.

تازه چه خبر؟
سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی...More
دو مقام کاخ سفید روز یک شنبه تایید کردند که جو بایدن در نظر دارد برای کاهش انتقال ویروس کرونا، روز دوشنبه محدودیت‌های جدید مسافرتی به ایالات متحده را...More
همزمان با سرکوب اعتراضات شهروندان در شهرهای مختلف روسیه دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین اعلام کرد اگر دولت جدید آمریکا آمادگی مذاکره داشته باشد...More
شماری از فعالان سیاسی و کارشناسان از احتمال انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی کردند. این فعالان در...More
شورای وزیران امارات متحده عربی تصویب کرد سفارت این کشور در شهر تل‌آویو اسرائیل افتتاح شود. صفحه رسمی توییتر دولت این کشور روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه...More