اقلیم کردستان عراق: گزارش‌ها درباره حمله به دفتر اطلاعاتی اسرائیل کذب است | ایران اینترنشنال

اقلیم کردستان عراق: گزارش‌ها درباره حمله به دفتر اطلاعاتی اسرائیل کذب است

در پی گزارش رسانه‌های جمهوری اسلامی مبنی بر حمله به یک مرکز وابسته به نیروهای اطلاعات اسرائیل در شمال عراق،‌ اقلیم کردستان این موضوع را رد کرد و «بی‌اساس» خواند.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان روز چهارشنبه ۲۵ فروردین‌ماه طی اطلاعیه‌ای هرگونه حضور پایگاه‌های اطلاعاتی موساد در این منطقه را رد کرد و گفت:‌ «برخی سازمان‌های رسانه‌ای در منطقه گزارش‌هایی منتشر و ادعا کردند که یک پایگاه اطلاعاتی اسرائیل در منطقه کردستان هدف قرار گرفته که منجر به مرگ و جراحت برخی از کارمندانش شده است.»

در ادامه اقلیم کردستان اعلام کرده است: «ما ادعای حضور چنین نهادهای خارجی در منطقه کردستان را به طور جدی رد می‌کنیم.» 

شامگاه سه‌شنبه و در پی سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر گرفتن «انتقام» حادثه سایت هسته‌ای نطنز، رسانه‌های حکومتی ایران از جمله خبرگزاری فارس و برخی کانال‌های تلگرامی نزدیک به سپاه پاسداران این خبر را منتشر کرده بودند.

این گزارش‌ها همچنین از سوی رسانه‌های نیروهای متحد جمهوری اسلامی در عراق هم منتشر شد.

اقلیم کردستان این گزارش‌ها را «بی‌اساس» خوانده و اشاره کرد نخستین‌بار نیست که چنین ادعاهایی مطرح و تکذیب می‌شود.

هشدار جروزالم‌پست درباره خبرسازی ایران

این در حالی است که پیشتر روزنامه جروزالم‌پست طی مقاله‌ای نوشت در پی حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز، جمهوری اسلامی ممکن است در مورد انجام حملات تلافی‌جویانه موفق علیه اسرائیل اقدام به جعل خبر کند.

پس از «انفجار» بامداد یکشنبه در سایت هسته‌ای نطنز، که دومین نفوذ تخریبی منتسب به اسرائیل در کمتر از یک سال به حساب می‌آید، ابتدا مقام‌های ایران آن را حادثه‌ای بدون تلفات عنوان کردند.

اما بعد از آنکه رسانه‌های آمریکا و اسرائیل آن را گسترده و انفجار خواندند، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت «چندین هزار سانتریفیوژ» و «بخش عمده امکانات غنی‌سازی» از بین رفته است. محسن رضایی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم از آن به عنوان «آتش‌سوزی مجدد» یاد کرد.

مقام‌های وزارت امور خارجه و دولت پس از این اقدام، تهدید به «انتقام» در سرزمین کشور متجاوز کردند و سپس عصر سه‌شنبه از افزایش سطح غنی‌سازی به ۶۰ درصد خبر دادند. حسن روحانی، رییس‌جمهور،‌ روز چهارشنبه افزایش سطح غنی‌سازی را واکنشی به این حادثه دانست.

همزمان نیز یک کشتی متعلق به اسرائیل در نزدیکی سواحل امارات متحده عربی هدف حمله قرار گرفت که تلویزیون دولتی اسرائیل این حمله را به ایران منتسب کرد.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More