اقلیم کردستان عراق: گزارش‌ها درباره حمله به دفتر اطلاعاتی اسرائیل کذب است | ایران اینترنشنال

اقلیم کردستان عراق: گزارش‌ها درباره حمله به دفتر اطلاعاتی اسرائیل کذب است

در پی گزارش رسانه‌های جمهوری اسلامی مبنی بر حمله به یک مرکز وابسته به نیروهای اطلاعات اسرائیل در شمال عراق،‌ اقلیم کردستان این موضوع را رد کرد و «بی‌اساس» خواند.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان روز چهارشنبه ۲۵ فروردین‌ماه طی اطلاعیه‌ای هرگونه حضور پایگاه‌های اطلاعاتی موساد در این منطقه را رد کرد و گفت:‌ «برخی سازمان‌های رسانه‌ای در منطقه گزارش‌هایی منتشر و ادعا کردند که یک پایگاه اطلاعاتی اسرائیل در منطقه کردستان هدف قرار گرفته که منجر به مرگ و جراحت برخی از کارمندانش شده است.»

در ادامه اقلیم کردستان اعلام کرده است: «ما ادعای حضور چنین نهادهای خارجی در منطقه کردستان را به طور جدی رد می‌کنیم.» 

شامگاه سه‌شنبه و در پی سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر گرفتن «انتقام» حادثه سایت هسته‌ای نطنز، رسانه‌های حکومتی ایران از جمله خبرگزاری فارس و برخی کانال‌های تلگرامی نزدیک به سپاه پاسداران این خبر را منتشر کرده بودند.

این گزارش‌ها همچنین از سوی رسانه‌های نیروهای متحد جمهوری اسلامی در عراق هم منتشر شد.

اقلیم کردستان این گزارش‌ها را «بی‌اساس» خوانده و اشاره کرد نخستین‌بار نیست که چنین ادعاهایی مطرح و تکذیب می‌شود.

هشدار جروزالم‌پست درباره خبرسازی ایران

این در حالی است که پیشتر روزنامه جروزالم‌پست طی مقاله‌ای نوشت در پی حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز، جمهوری اسلامی ممکن است در مورد انجام حملات تلافی‌جویانه موفق علیه اسرائیل اقدام به جعل خبر کند.

پس از «انفجار» بامداد یکشنبه در سایت هسته‌ای نطنز، که دومین نفوذ تخریبی منتسب به اسرائیل در کمتر از یک سال به حساب می‌آید، ابتدا مقام‌های ایران آن را حادثه‌ای بدون تلفات عنوان کردند.

اما بعد از آنکه رسانه‌های آمریکا و اسرائیل آن را گسترده و انفجار خواندند، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت «چندین هزار سانتریفیوژ» و «بخش عمده امکانات غنی‌سازی» از بین رفته است. محسن رضایی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم از آن به عنوان «آتش‌سوزی مجدد» یاد کرد.

مقام‌های وزارت امور خارجه و دولت پس از این اقدام، تهدید به «انتقام» در سرزمین کشور متجاوز کردند و سپس عصر سه‌شنبه از افزایش سطح غنی‌سازی به ۶۰ درصد خبر دادند. حسن روحانی، رییس‌جمهور،‌ روز چهارشنبه افزایش سطح غنی‌سازی را واکنشی به این حادثه دانست.

همزمان نیز یک کشتی متعلق به اسرائیل در نزدیکی سواحل امارات متحده عربی هدف حمله قرار گرفت که تلویزیون دولتی اسرائیل این حمله را به ایران منتسب کرد.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More