افشای اسناد تازه درباره نقش هواوی در نقض تحریم‌ها علیه ایران | ایران اینترنشنال

افشای اسناد تازه درباره نقش هواوی در نقض تحریم‌ها علیه ایران

 

خبرگزاری رویترز اسناد تازه‌ای به دست آورده است که نشان می‌دهد شرکت فناوری چینی هواوی در سال ۲۰۱۰، با نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در ارسال تجهیزات رایانه‌ای برای بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه ایران نقش مستقیم داشته است.

این خبرگزاری، روز دوشنبه ۱۲ اسفند، بر اساس فهرست‌های بسته‌بندی‌ و اسناد داخلی هواوی مورخ دسامبر ۲۰۱۰، گزارش داده است که تجهیزات رایانه‌ای ساخت شرکت هیولت پاکارد (hp) از طریق هواوی به یک شرکت حمل‌و‌نقل ایرانی تحویل داده شده است.

روی سند دیگر هواوی که تاریخ دو ماه بعد را دارد، نوشته شده است: «در حال حاضر، تجهیزات به تهران تحویل شده و در انتظار ترخیص گمرکی است.»

این فهرست‌های بسته‌بندی و مدارک داخلی هواوی، که برای اولین بار افشا می‌شود، محکم‌ترین مدرک مستندی است که تاکنون به دست آمده و نقش شرکت هواوی در نقض تحریم‌های تجاری علیه ایران را نشان می‌دهد.

این مدارک می‌تواند کارزار چندوجهی واشینگتن برای ارزیابی و مهار قدرت هواوی، تولیدکننده پیشگام تجهیزات مخابراتی، را تشدید و تقویت کند.

آمریکا در تلاش است متحدانش را متقاعد کند در توسعه نسل بعدی سیستم‌های مخابراتی تلفن همراه موسوم به فایو‌جی (5G)، از تجهیزات هواوی استفاده نکنند. هم‌زمان، شکایت قضایی آمریکا علیه هواوی نیز در جریان است.

مدارک تازه شامل یک پروژه‌ مخابراتی چند میلیون دلاری در ایران است که پرونده شکایت واشینگتن علیه شرکت هواوی و منگ وانژو، مدیر مالی ارشد این شرکت، را سنگین‌تر می‌کند. منگ وانژو، دختر موسس شرکت هواوی، در دسامبر سال ۲۰۱۸، در ونکوور کانادا بازداشت شد.

در کیفرخواست آمریکا، این شرکت چینی متهم شده که از طریق یکی از «شرکت‌های فرعی غیررسمی‌» در ایران، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است. شرکت هواوی و منگ وانژو این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
محسن حسنی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان اعلام کرد که بر اساس اطلاعات سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و جهت وزش باد، در...More
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More