افشای اسناد تازه درباره نقش هواوی در نقض تحریم‌ها علیه ایران | ایران اینترنشنال

افشای اسناد تازه درباره نقش هواوی در نقض تحریم‌ها علیه ایران

 

خبرگزاری رویترز اسناد تازه‌ای به دست آورده است که نشان می‌دهد شرکت فناوری چینی هواوی در سال ۲۰۱۰، با نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در ارسال تجهیزات رایانه‌ای برای بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه ایران نقش مستقیم داشته است.

این خبرگزاری، روز دوشنبه ۱۲ اسفند، بر اساس فهرست‌های بسته‌بندی‌ و اسناد داخلی هواوی مورخ دسامبر ۲۰۱۰، گزارش داده است که تجهیزات رایانه‌ای ساخت شرکت هیولت پاکارد (hp) از طریق هواوی به یک شرکت حمل‌و‌نقل ایرانی تحویل داده شده است.

روی سند دیگر هواوی که تاریخ دو ماه بعد را دارد، نوشته شده است: «در حال حاضر، تجهیزات به تهران تحویل شده و در انتظار ترخیص گمرکی است.»

این فهرست‌های بسته‌بندی و مدارک داخلی هواوی، که برای اولین بار افشا می‌شود، محکم‌ترین مدرک مستندی است که تاکنون به دست آمده و نقش شرکت هواوی در نقض تحریم‌های تجاری علیه ایران را نشان می‌دهد.

این مدارک می‌تواند کارزار چندوجهی واشینگتن برای ارزیابی و مهار قدرت هواوی، تولیدکننده پیشگام تجهیزات مخابراتی، را تشدید و تقویت کند.

آمریکا در تلاش است متحدانش را متقاعد کند در توسعه نسل بعدی سیستم‌های مخابراتی تلفن همراه موسوم به فایو‌جی (5G)، از تجهیزات هواوی استفاده نکنند. هم‌زمان، شکایت قضایی آمریکا علیه هواوی نیز در جریان است.

مدارک تازه شامل یک پروژه‌ مخابراتی چند میلیون دلاری در ایران است که پرونده شکایت واشینگتن علیه شرکت هواوی و منگ وانژو، مدیر مالی ارشد این شرکت، را سنگین‌تر می‌کند. منگ وانژو، دختر موسس شرکت هواوی، در دسامبر سال ۲۰۱۸، در ونکوور کانادا بازداشت شد.

در کیفرخواست آمریکا، این شرکت چینی متهم شده که از طریق یکی از «شرکت‌های فرعی غیررسمی‌» در ایران، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است. شرکت هواوی و منگ وانژو این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در بازارچه ساحلی بندر دیلم، در استان بوشهر، ۲۰۰ مغازه را طعمه حریق کرد. به گفته مقام‌های محلی، آتش‌سوزی حدود هفت‌ونیم صبح روی داد و پس از...More
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More