افزایش ۱۰۰ درصدی اجاره خانه در برخی شهرهای بزرگ و دریافت اجاره بر اساس نرخ ارز | ایران اینترنشنال

افزایش ۱۰۰ درصدی اجاره خانه در برخی شهرهای بزرگ و دریافت اجاره بر اساس نرخ ارز

 

خبرگزاری‌های ایران از افزایش ۱۰۰ درصدی اجاره خانه در برخی شهرهای بزرگ و دریافت اجاره بر اساس نرخ ارز خبر دادند. در همین حال بر اساس شاخص قیمت مصرف‌کننده، قیمت اجاره خانه در تیر ماه در ایران، نسبت به سال گذشته حدود ۲۸ درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری تسنیم در همین زمینه نوشت که قیمت اجاره خانه در برخی مناطق شهر شیراز تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته ‌و گروهی از مستاجران مجبور به مهاجرت به مناطق حاشیه شهر شده‌اند. 

قاسم تابنده ماه، رییس اتحادیه مشاورین املاک شیراز، هم اعلام کرده است که صاحبخانه‌ها براساس قیمت ارز، قیمت خانه خود را تعیین می‌کنند.

خبرگزاری مهر نیز در گزارشی نوشت که  قیمت‌های اجاره، رهن و فروش خانه در مشهد در چند ماه اخیر ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

حسام عقبایی، نایب‌ رییس اتحادیه املاک، نیز گفت که برخی مستاجران مجبور شدند یا محلات زندگی خود را تغییر دهند و یا خانه‌ای با متراژ کمتر اجاره کنند.

 

 

در همین حال روزنامه دنیای اقتصاد نوشت که در تیر ماه افزایش اجاره‌بهای مسکن، نقش قابل‌توجهی در اوج‌گیری تورم داشته است. 

بر اساس این گزارش، شاخص کل اجاره که به تنهایی دارای ضریب اهمیت ۳۰/۷ درصدی در سبد مصرفی خانوارها است، در تیر ماه نسبت به خرداد ۲/ ۷ درصد و نسبت به تیر ماه سال گذشته ۹/ ۲۷ درصد افزایش یافته است.

دولت ایران اعلام کرده که در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان، وام ودیعه مسکن با بهره ۱۳ درصد پرداخت خواهد کرد.

به گفته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، فعلا خانواده‌های ۵ نفره و زوج‌هایی که به تازگی ازدواج کرده‌اند در اولویت دریافت تسهیلات ودیعه اجاره مسکن هستند.

دولت پیش از این وام خرید خانه به افراد می‌داد اما با افزایش اجاره خانه در ماه‌های گذشته و همچنین تعطیلی برخی کسب و کارها به دلیل کرونا پرداخت وام برای ودیعه خانه را تصویب کرده است.

دولت پیش از این اعلام کرده بود که حداکثر افزایش اجاره خانه باید در تهران ۲۵ درصد، در شهر‌های بزرگ ۲۰ درصد و در بقیه شهر‌ها ۱۵ درصد باشد.

با این حال برخی از کارشناسان اقتصادی این طرح را شکست خورده می‌دانند.

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کلیسای کاتولیک، در اظهاراتی تازه خواستار محافظت از همجنس‌گرایان در خانواده و وضع قوانین مدنی برای حمایت از آنها شد. رهبر کلیسای...More