افزایش نگرانی‌ها به دنبال قطع تماس پنج تن از معترضان محکوم به اعدام در اصفهان | ایران اینترنشنال

افزایش نگرانی‌ها به دنبال قطع تماس پنج تن از معترضان محکوم به اعدام در اصفهان

با قطع تماس پنج تن از معترضان دی‌ماه۹۶ که از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده‌ و در زندان مرکزی اصفهان محبوس‌اند و افزایش نگرانی خانواده‌هایشان، فعالان حقوق بشر و همچنین سازمان حقوق بشر ایران نسبت به احتمال «اجرای مخفیانه حکم اعدام» این معترضان هشدار دادند.

نزدیکان پنج معترض دی‌ماه ۹۶ محبوس در زندان مرکزی اصفهان، روز چهارشنبه با تجمع مقابل این زندان و شامگاه چهارشنبه مقابل دادگستری نیکبخت اصفهان، خواهان کسب خبری از وضعیت این معترضان زندانی هستند.

به گفته نزدیکان این پنج معترض دی ماه ۹۶، تماس آنها از داخل زندان با خانواده‌هایشان قطع شده است و اطلاعی از وضعیت این معترضان در داخل زندان در دست نیست.

همزمان سازمان حقوق بشر ایران، گزارش داد که با امنیتی شدن فضای شهر نیکبخت اصفهان، محل زندگی این پنج معترض زندانی و اظهارات برخی مقام‌های مسئول با خانواده این معترضان زندانی، «سبب نگرانی شدید از اجرای مخفیانه حکم» آنها شده است.

این سازمان حقوق بشری به نقل از منابع مطلع گزارش داد که از روز گذشته، تماس مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی، پنج معترض محکوم به اعدام و محبوس در زندان مرکزی اصفهان با خانواده‌هایشان قطع شده است و برخی مسئولان حرف‌هایی به خانواده‌ها زده‌اند که «شائبه قریب الوقوع بودن اعدام این پنج زندانی» را ایجاد کرده است.

سازمان حقوق بشر ایران از جامعه جهانی خواست تا دیر نشده برای جلوگیری ‌از اعدام این پنج معترض واکنش فوری نشان دهند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، تاکید کرد که «استفاده از اعدام برای سرکوب معترضان و ایجاد هراس در جامعه به‌شدت محکوم است و از جامعه جهانی می‌خواهیم تا حکومت ایران را برای توقف این اعدام‌ها تحت فشار قرار دهد.»

امیری‌مقدم همچنین با اشاره به فراگیری کم‌نظیر کارزار «اعدام نکنید» که با ابتکار کاربران شبکه‌های مجازی شکل گرفت و هشتگ آن ترند جهانی شد، خواهان کنش‌های جمعی برای رساندن صدای اعتراض نسبت به صدور و اجرای احکام اعدام به سرتاسر جهان شد.

خبر تایید حکم اعدام مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی، پنج تن از معترضان بازداشت در جریان اعتراضات دی۹۶ از سوی دیوان عالی کشور پنج روز قبل منتشر شد.

پیشتر نیز محمدرضا حبیبی، رییس دادگستری اصفهان روز ششم تیر ماه طی سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر اصفهان از «صدور حکم نهایی مفسد فی‌الارض» در هشت پرونده مربوط به اعتراضات دی۹۶ و آبان۹۸ خبر داده و تهدید کرده بود که اگر اعتراضات سال ۸۸،دی۹۶ و آبان۹۸ تکرار شود «قاطعانه با آشوب‌گران» برخورد خواهیم کرد.

یک ماه بعد در ششم مرداد ماه و به دنبال انتشار اسامی پنج تن از معترضان دی۹۶ که از سوی شعبه۲ دادگاه انقلاب اصفهان به اعدام محکوم شده‌اند و خبر تایید این حکم، دادگستری کل استان اصفهان در اطلاعیه‌ای صدور حکم اعدام برای هشت نفر از معترضان دی۹۶ و آبان۹۸ را تایید کرد ولی عنوان کرد که «تاکنون هیچ‌گونه تایید اجرای حکمی در این زمینه» از سوی مراجع عالی قضایی واصل نشده است.

با این حال، پس از این اطلاعیه دادگستری اصفهان، تماس هر پنج معترض محکوم به اعدام اعتراضات دی ماه ۹۶ و محبوس در زندان مرکزی اصفهان با بیرون از زندان قطع شد.

ابراز نگرانی خانواده‌های پنج معترض محکوم به اعدام در اصفهان و هشدار سازمان حقوق بشر ایران نسبت به «اجرای مخفیانه» این احکام، درحالی بیان شده است که قوه قضاییه جمهوری اسلامی سوابق معتددی در اجرای مخفیانه احکام اعدام دارد و در موارد متعددی حتی پس از اعدام معترضان و مخالفان، از تحویل پیکر یا مشخص کردن محل دفن معترضان نیز امتناع کرده‌ است.

 

تازه چه خبر؟
شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به حوادث لبنان و تظاهرات مردم علیه دولت حاکم گفت رژیم ایران مسئول رنج مردم منطقه است. شاهزاده پهلوی روز دوشنبه ۲۰ مردادماه...More
ابراهیم جباری، فرمانده حفاظت ولی‌ امر سپاه پاسداران،‌ در واکنش به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان درباره اشغال ملک ۲۰۰ میلیارد تومانی این سازمان در منطقه...More
شش ماه پس از بازدید گروهی از خبرنگاران از کاخ مرمر که برای اولین بار صورت گرفت، خبرگزاری مهر اعلام کرد در این بازدید درباره الحاق سونا و جکوزی به کاخ...More
در پی تشدید اختلاف میان دولت دانمارک و گوگل درباره حذف موسیقی‌های دانمارکی به دلیل مساله حقوق مولف (کپی رایت)،‌ این کشور اعلام کرد به علت سانسور...More
زهرا شریعت‌پناهی،‌ عضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه اعلام کرد ۶۰ درصد بیماران تحت مراقبت در بخش مراقبت‌های ویژه دچار سوء تغذیه‌اند. شریعت‌پناهی...More