افزایش نرخ رسمی میوه و تره‌بار‌؛ مشتریان ۳۵ درصد گران‌تر می‌خرند | ایران اینترنشنال

افزایش نرخ رسمی میوه و تره‌بار‌؛ مشتریان ۳۵ درصد گران‌تر می‌خرند

 

تازه‌ترین جدول نرخ رسمی میوه و تره‌بار در حالی حاکی از افزایش قیمت میوه‌هایی چون پرتقال تا ۲۳ هزار تومان و موز تا حدود ۳۰ هزار تومان است که مقام‌های صنفی می‌گویند این قیمت‌ها برای خریداران ۳۵ درصد گران‌تر خواهد بود.

اتحادیه صنف بارفروشان میوه و تره‌بار تهران روز دوشنبه ۱۶ فروردین‌ماه آخرین جدول نرخ مصوب خود برای عمده‌فروشی میوه و تره‌بار را اعلام کرد؛ همزمان برخی رسانه‌ها از آن به عنوان قیمت‌های «نجومی» یاد کرده‌اند.

در این جدول نرخ مصوب برای انواع پرتقال تا ۲۳ هزار تومان، خیار ۱۱ هزار تومان، سیب ۱۶ هزار تومان، ‌کیوی ۲۳ هزار تومان، ‌نارنگی ۳۳ هزار تومان و موز ۲۹ هزار تومان اعلام شده است.

نرخ آناناس کارتنی نیز تا ۹۰۰ هزار تومان تصویب شده و قیمت انواع پیاز تا ۸ هزار تومان و سیب‌زمینی تا ۵ هزار تومان دیده می‌شود.

این در حالی است که مقام‌های صنفی و اتحادیه فروشندگان می‌گویند بر اساس قانون، فروشنده حق دارد یک سود ۳۵ درصدی هم بر قیمت خرید خود اعمال کند.

با احتساب این سود، قیمت این میوه‌ها احتمالا برای خرید مشتریان تا حد قابل توجهی بالاتر از قیمت‌های رسمی منتشرشده خواهد بود.

در عمل حق قانونی فروشنده برای هر کیلوگرم آناناس کارتنی به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، موز به بیش از ۴۰ هزار تومان، پرتقال دست‌کم ۳۰ هزار تومان و سیب بیش از ۲۱ هزار تومان می‌رسد.

خبرگزاری تسنیم در این زمینه نوشته که تعیین نرخ‌های بالا از مبداء توزیع موجب افزایش قیمت میوه در بازار خرده‌فروشی شده است.

 

شهروندان: قدرت خرید نداریم

 

همزمان روزنامه همشهری گزارشی ویدیویی از انتقاد شهروندان از گرانی میوه و تره‌بار منتشر کرده که می‌گویند قادر به خرید آن‌ها برای سفره خود در عید امسال نبوده‌اند.

برخی شهروندان نیز گفته‌اند تنها توانسته‌اند یک عدد از هر نوع میوه مورد نیاز خریداری کنند. این در حالی است که قیمت فروش در جنوب و شمال شهرها متفاوت گزارش می‌شود.

اسدالله کارگر، رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، دلیل این اختلاف قیمت را تفاوت در کیفیت عنوان می‌کند.

اما پیشتر محمد شفیع ملک‌زاده، رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، در واکنش به اختلاف قیمت میوه از شمال تا جنوب شهر به «کمبود نظارت و نبود مدیریت مناسب» به عنوان دلیل اصلی اشاره کرده بود.

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More