سرخط خبرها

 • رسانه های سوریه گفتند اسراییل منطقه راهبردی تل الحاره در جنوب سوریه را بمباران کرد
 • بیژن رافعی کیان، شریک تجاری مایک فلین، مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ، به کمک برای استرداد فتح الله گولن به ترکیه محکوم شد
 • وزیر خارجه فرانسه: به اجرای روندی برای کاهش تنش‌ها درخلیج فارس نیاز داریم
 • چهار کشور اروپایی از پیشنهاد بریتانیا برای تشکیل ائتلاف برای تامین "آزادی کشتیرانی" استقبال کردند
 • مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه مواد غذایی را بیش از ۵۹ درصد اعلام کرد
 • فرمانده نیروی دریایی ایران: شناورهای آمریکا زیر رصد پهپادهای ماست
 • فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا: دو پهباد ایرانی را سرنگون کردیم
 • مجلس سنای آمریکا به مارک اسپر، نامزد دونالد ترامپ برای وزارت دفاع رای اعتماد داد
 • مدیریت نفتکش توقیف شده استنا ایمپرو:‌ عبور از تنگه هرمز را به مقامات اطلاع دادیم و برخوردی با کشتی صیادی نداشتیم
 • وزارت علوم ایران چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها را از سال تحصیلی آینده ممنوع اعلام کرد
 • مدیریت نفتکش توقیف شده استنا ایمپرو:‌ به مقامات مسئول عبور از تنگه هرمز را اطلاع داده بودیم
 • YouTube: https://www.youtube.com/iranintl آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]

افزایش خسارات سیل در سراسر ایران؛ خوزستان همچنان بحرانی

چند روز پس از فروکش کردن سیل در ایران، آمار خسارات سیل همچنان رو به افزایش است. همچنین بارندگی‌های تازه در برخی نقاط ایران خسارات دیگری را وارد کرده است. این در حالی است که به گفته مقامات محلی استان خوزستان، سیل در این استان همچنان جان ده‌ها هزار نفر را تهدید می‌کند.

آبگرفتگی ۲۴۰ روستا در خوزستان

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور برای دومین بار در جریان جاری شدن سیلاب اخیر برای بررسی وضعیت مناطق سیل زده روز دوشنبه ۱۹ فرودین به اهواز سفر کرد.

او شامگاه دوشنبه به ایرنا گفت: «حدود ۲۴۰ روستای استان دچار خسارت و آبگرفتگی شده‌اند که از این تعداد حدود صد روستا کاملا در آب غرق شده و خسارت اساسی دیده‌اند.»

افزایش خسارت در بخش کشاورزش خوزستان

کیخسرو چنگلوایی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین به ایسنا گفت: «تاکنون میزان برآورد انجام گرفته از خسارت سیلاب به بخش کشاورزی استان خوزستان حدود ۲ هزار میلیارد تومان بوده است و این میزان خسارت قطعاً افزایش پیدا خواهد کرد.»

چنگلوایی ادامه داد: «بر اساس آخرین وضعیت برآورد شده ۲۲۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت تأثیر سیلاب قرار گرفته‌اند که از این میزان ۱۷۰ هزار هکتار به صورت ۱۰۰ درصدی خسارت دیده و به زیر آب رفته‌اند و حدود ۵۴ هزار هکتار نیز دچار خوابیدگی شده‌اند.»

صد هزار اهوازی در معرض خطر سیل

محسن موسوی، نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها به ایلنا گفت: بیش از صد هزار نفر از مردم برخی مناطق اهواز در معرض خطر سیل قرار دارند.

او افزود: «باز شدن کانال سلمان اشتباه بود و با توجه به فرسودگی این کانال نباید اساسا آن را باز می‌کردند.»

این مقام محلی تأکید کرد: «آب سد کرخه از طریق سد سلمان از شمال غرب اهواز وارد کیانشهر شده و ورزشگاه غدیر و میدان تره‌بار را محاصره کرده و با منحرف کردن آن به سمت منطقه عندو و ملاشیه که دو منطقه حاشیه‌ای و پرجمعیت هستند، مردم این مناطق را در خطر سیل قرار داده است.»

تخریب ۵۰۰ خانه بهداشت در سراسر ایران

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز سه‌شنبه به ایرنا گفت: «بیش از ۵۰۰ خانه بهداشت در مناطق سیل زده آسیب دیدند.»

وی همچنین گفت که بیمارستان سلامت در اهواز مرکز خوزستان دچار آبگرفتگی شده است و بنا بر تصمیم ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی اهواز، بیمارستان سلامت تخلیه و بیماران با اتوبوس‌آمبولانس به بیمارستان گلستان این شهر منتقل شدند.

احتمال شیوع بیماری‌های واگیردار

محمد اسماعیل مطلق، مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت روز سه‌شنبه درباره مدیریت کاهش خطر بلایا بر کنترل بیماری‌های واگیر در اردوگاه‌های سیل‌زدگان گفت که «خطر شیوع وبا، اسهال خونی (شیگلایی و آمیبی)، هپاتیت‌های A و E، تیفوئید، مالاریا، مننژیت، سرخک،  و عفونت‌های حاد تنفسی وجود دارد.»

تخریب نزدیک به دویست مکان ورزشی

عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش، روز سه‌شنبه به ایرنا گفت: ۱۹۳ مکان ورزشی در یازده شهر ایران در سیل اخیر تخریب شد. او همچنین گفت: «بیش از یکهزار مکان ورزشی هم در اختیار مردم سیل‌زده قرار گرفت.»

تلف شدن یک میلیون و دویست هزار مرغ

برومند چهارآیین، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی سراسر ایران، روز سه‌شنبه به ایرنا گفت: یک میلیون و دویست هزار قطعه مرغ گوشتی در سه استان تولیدکننده عمده گوشت مرغ، گلستان، مازندران و لرستان بر اثر وقوع سیل تلف شدند.

مازندران ۹ درصد، گلستان ۹ درصد، گیلان ۵/۵ درصد، فارس هفت درصد، اصفهان ۷ درصد، قزوین ۳ درصد، تهران۱/۵ درصد و البرز ۱/۵ درصد در تولید مرغ گوشتی در ایران سهم دارند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغدران گوشتی گفته که در این شرایط تولید گوشت مرغ برای ماه رمضان کاهش خواهد داشت.

افزایش آمار خانه‌های آسیب‌دیده در مازندران

محمد خانی نوذری، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران، روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین گفت که بر اساس آخرین آمار، سیل به شش هزار و۵۰۱  واحد مسکونی در این استان خسارت وارد کرد. از این میان حدود هشتصد خانه به صورت کامل ویران شده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران گفت که تاکنون فقط آوار برداری از ده درصد از واحدهای مسکونی تخریبی انجام شده است.

او همچنین گفت که در سیل اخیر ۳۵  روستای مازندران با رانش زمین مواجه شدند.

ایرنا گزارش داده که بر اثر سیل اخیر حدود ۱۵  هزار میلیارد ریال به مازندران خسارت وارد شد که دو سوم این خسارت‌ها به بخش کشاورزی و راه‌های روستایی و اصلی است.

خسارت به ۳۵ هزار واحد مسکونی در لرستان

علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن لرستان روز سه‌شنبه به ایرنا گفت: «سیل به ۳۵ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در استان لرستان خسارت وارد کرد.

او همچنین گفت: هفتصد روستا در لرستان تحت تأثیر سیل قرار گرفته است.

برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان ۱۵ هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تاکنون 15 نفر در این استان جان خود را از دست داده‌اند.

رانش زمین در۸۶ روستای لرستان

رضا خالقی، مدیرکل راه و شهرسازی لرستان نیز روز سه‌شنبه به ایرنا گفت: ۸۶ روستای استان در اثر شدت بارشهای اخیر در معرض خطر رانش زمین قرار دارند.

دستور تخلیه روستاهای گرماوله، رباط نمکی، رباط دولتشاه، کهریز یک و ۲، طالقان و بهرامی خرم آباد به دلیل خطر رانش زمین صادر شده است.

به گفته این مقام دولتی، برخی از راه‌های اصلی و روستایی این استان بر اثر سیل همچنان مسدود است.

لرستان بیش از هشت هزار کیلومتر راه اصلی، فرعی و روستایی دارد و بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی خسارت اولیه سیل به راههای استان ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

سیل دوباره در خراسان شمالی و بسته شدن راه ۳۴ روستا

جواد نظری، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی، روز سه‌شنبه به ایرنا گفت: راه ارتباطی 34 روستای این استان در شهرستان‌های راز و جرگلان و مانه و سملقان که از دوشنبه نوزده فروردین به علت وقوع سیل بسته شد، همچنان مسدود است.

این مقام دولتی گفته که برخی از این راه‌های ارتباطی «از داخل رودخانه می‌گذرد» و «به دلیل ریزش جاده در داخل رودخانه قطع شده است.»

او اضافه کرد که به علت افتادن تیر برق کنار جاده برق این روستاها قطع شد.

خسارت ۴۴میلیارد تومانی به برق منطقه‌ باختر

همچنین فرهاد شبیهی مدیرعامل شبکه برق منطقه‌ای باختر روز سه‌شنبه به ایسنا گفت: سیل و بارندگی‎های اخیر ۴۴ میلیارد تومان به این شبکه خسارت وارد کرد.

حوزه عملکردی شبکه برق منطقه‌ای باختر مربوط به استان مرکزی، همدان و لرستان است.

او افزود: با توجه به این شبکه برق منطقه‌ای باختر در معرض رخدادهای طبیعی و فضای باز قرار دارد، حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، رانش زمین و ... این شبکه را متاثر می‌کند.

تازه چه خبر؟
مقام‌های دولتی هند می‌گوید در سه ماه گذشته، در ۱۳۲ روستا در شمال این کشور، هیچ کودک دختری دنیا نیامده است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در میان ۲۰۰...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۱۵ دقیقه پیش
اوفک، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، درباره هرگونه همکاری با شرکت‌های هواپیمایی ایرانی که در فهرست تحریم‌های این وزارتخانه قرار...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۳۸ دقیقه پیش
کنت مکنزی، فرمانده جدید سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، می‌گوید در اثر حملات آمریکا ایران ممکن است بیش از یک پهپاد هفته گذشته در تنگه هرمز از دست...بیشتر بخوانید
۴ ساعت ۳۳ دقیقه پیش
مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه مارک اسپر نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای وزارت دفاع را با اکثریت آرا تائید کرد. سنا با این رای به دوره هفت ماهه‌ای...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۲۵ دقیقه پیش
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، از صدور احکام قصاص و زندان برای دو متهم قتل علیرضا شیرمحمدعلی خبر داد. اسماعیلی روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت...بیشتر بخوانید
۹ ساعت ۳۴ ثانیه پیش