افزایش تا ۲۰ برابری فوتی‌های کرونا در استان‌ها؛ مینو محرز: فاجعه ادامه دارد | ایران اینترنشنال

افزایش تا ۲۰ برابری فوتی‌های کرونا در استان‌ها؛ مینو محرز: فاجعه ادامه دارد

 

در حالی که وزارت بهداشت ایران از «موفقیت» در تولید همه نیازهای مقابله با کرونا سخن می‌گوید، یک عضو ستاد مقابله با کرونا وضعیت کشور را «فاجعه» خوانده و مقام‌های محلی در برخی استان‌ها از افزایش پنج تا ۲۰ برابری مرگ و میر خبر می‌دهند.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا، روز دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه در گفت‌وگو با روزنامه اینترنتی فراز وضعیت فعلی ایران را «فاجعه» خواند و گفت: «به دلیل عدم مدیریت صحیح از سوی دولت و وزارت بهداشت این روند ادامه خواهد داشت تا واکسن کرونای ساخت داخل به تولید انبوه برسد.»

او اشاره کرد تولید انبوه واکسن داخلی از خردادماه آغاز خواهد شد. 

محرز همچنین شیوه مدیریت حسن روحانی و سعید نمکی، ‌رییس‌جمهور و وزیر بهداشت، را «غیرقابل قبول» خواند. این عضو ستاد کرونا افزود: «باید در ایام نوروز کل کشور تعطیل می‌شد، ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و اوضاع در حال حاضر از کنترل ما خارج شده است.»

این در حالی است که روحانی پیشتر اعلام کرده بود معتقد است پیک چهارم به دلیل ورود ویروس جهش‌یافته اتفاق افتاد.

 

افزایش شش برابری مرگ و میر

 

با انتشار گزارش‌ها درباره افزایش شمار شهرهای قرمز کشور و همچنین تکمیل شدن ظرفیت مراکز درمانی، تصاویری از بستری و نگهداری بیماران در حیاط و راهروهای بیمارستان‌ها در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

همزمان در استان‌های مختلف از جمله اصفهان و تهران مقام‌های محلی از پنج و شش برابر شدن میزان مرگ و میر ناشی از کرونا خبر می‌دهند. معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک هم از افزایش «۲۰ برابری» فوتی‌های ناشی از ویروس در استان مرکزی خبر داده است.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، در گفت‌گو با روزنامه همشهری گفته «باید تعطیلی عمومی در کشور اعلام شود و هیچ‌کس از خانه خارج نشود و هرکس تخطی کرد، دستگیر و زندانی شود.»

 

نمکی؛ یک میلیون واکسن تا هفته بعد

 

انتقادها از دولت ایران به دلیل تاخیر در تامین واکسن در رسانه‌های اجتماعی بالا گرفته است. با این حال، وزیر بهداشت در نشست مجمع سیاستگذاری هلسینکی گفته با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌ها «ما موفق به تولید ملی همه نیازها برای مبارزه با کووید-۱۹ شدیم.»

نمکی همچنین اعلام کرده که یک میلیون دوز واکسن کرونا از امروز در کشور توزیع می‌شود و تا «هفته آینده» یک میلیون نفر واکسن دریافت خواهند کرد.

 

محرز: برای واکسن روسی، یخچال نداریم

 

همزمان با اعلام خبر واکسیناسیون عمومی از سوی دولت، مینو محرز به خبرگزاری رکنا گفته که برای انتقال واکسن‌های اسپوتنیک-وی روسیه در کشور کمبود یخچال وجود دارد.

او افزود: «اکنون برای واکسن آسترازنکا، بهارات، ‌واکسن چینی کرونا و سایر واکسن‌هایی که وارد کردیم یخچال معمولی داریم.»

تازه چه خبر؟
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت، دستور برنامه‌ریزی و واکسیناسیون فوری قضات و کارکنان دادگاه‌ها را صادر کرد. نمکی در نامه‌ای به علیرضا رییسی، معاون بهداشت این...More
آمریکا نسبت به گزارش‌ها درباره افزایش حملات به غیرنظامیان در افغانستان اظهار نگرانی جدی کرد. این حملات همزمان با قدرت گرفتن هر چه بیشتر طالبان در...More