اعلام حمایت بایدن از اعتراض ضد دولتی شهروندان در کوبا | ایران اینترنشنال

اعلام حمایت بایدن از اعتراض ضد دولتی شهروندان در کوبا

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در واکنش به اعتراض‌های ضد دولتی مردم در کوبا گفت آمریکا در کنار آنها برای آزادی، رهایی از کرونا و دهه‌ها سرکوب می‌ایستد.

او روز دوشنبه ۲۱ تیر در بیانیه‌ای تاکید کرد مردم کوبا حقوق اساسی و همگانی خود را طلب می‌کنند باید به این حقوق احترام گذاشت. بایدن افزود از کوبا می‌خواهیم صدای مردم را بشنود و به نیازهایشان رسیدگی کند.

همزمان، میگل دیاز کانل، رییس‌جمهوری کوبا، در سخنانی تحریم‌های آمریکا را دلیل کمبود دارو و قطعی برق در این کشور و ایجاد نارضایتی دانست.

او گفت تلاش‌هایی برای بی‌اعتبار کردن مواجهه با کرونا در کوبا انجام شده تا اتحاد مردم خدشه‌دار شود و کارزارها در رسانه‌های اجتماعی علیه انقلاب کوبا در هفته‌های اخیر شدت یافته تا آشوب ایجاد شود.

رییس جمهوری کوبا «محاصره» آمریکا را عامل کمبود کالا از جمله دارو دانست و در ادامه منتقدان داخل و خارج کشور را به دلیل این‌که با تحریم‌ها مخالفت نمی‌کنند و به دنبال تغییر رژیم‌اند، ریاکار خواند.

هزاران کوبایی روز یکشنبه ۲۱ تیر، در بزرگ‌ترین تظاهرات ضددولتی دهه‌های اخیر به خیابان‌ها آمدند. معترضان در حالی که شعار «آزادی» سر می‌دادند، خواستار کناره‌گیری دیاز کانل شدند.

این اعتراض‌ها در حالی رخ داده است که کوبا با بدترین بحران اقتصادی از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی، متحد قدیمی این کشور کمونیستی، و افزایش بی‌سابقه موارد ابتلا به کرونا دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و مردم از کمبود اقلام ضروری، محدودیت‌ آزادی‌های شهروندی و نحوه مدیریت همه‌گیری کرونا به خشم آمده‌اند.

به گزارش رویترز، هزاران نفر به خیابان‌های هاوانا، پایتخت کوبا، آمدند و شعار می‌دادند «دیاز کانل کناره‌گیری کن». این در حالی است که گروه‌هایی از حامیان دولت نیز با پرچم کوبا در خیابان بودند و نام فیدل کاسترو، سیاستمدار انقلابی و رهبر سابق کوبا، را فریاد می‌زدند.

 

 

گزارش‌ها حاکی از آن است خودروهای جیپ‌ نیروهای ویژه با تیربار در سطح شهر مشاهده شده‌اند و پلیس در خیابان‌ها حضور سنگینی داشته‌ است.

 شاهدان عینی به رویترز گفته‌اند نیروهای امنیتی با کمک ماموران لباس‌شخصی ده‌ها نفر را دستگیر کردند و پلیس به اسپری فلفل و ضرب‌و‌شتم معترضان متوسل شد.

دیاز کانل، که رییس حزب کمونیست این کشور هم است، در سخنرانی که عصر یکشنبه از تلویزیون پخش شد، بروز این ناآرامی را به دشمن قدیمی جنگ سرد، آمریکا، نسبت داد. آمریکا در سال‌های اخیر تحریم تجاری کوبا را که از دهه‌ها قبل برقرار بوده، تشدید کرده است.

دیاز کانل گفت بسیاری از معترضان صادق بودند اما بازیچه «مزدوران» داخلی و کارزارهایی شده‌اند که آمریکا در رسانه‌های اجتماعی به راه انداخته است و هشدار داد «فتنه‌انگیزی‌های» بیشتر تحمل نخواهد شد و از حامیان دولت خواست با این «فتنه‌انگیزی‌ها» مقابله کنند.

 

 

رییس‌جمهوری این کشور ۱۱ میلیون نفری گفت: «از تمام نیروهای انقلابی کشور، تمام کمونیست‌ها می‌خواهیم هر جا که تلاشی برای فتنه‌انگیزی بود به خیابان‌ها بیایند.»

این بزرگ‌ترین اعتراض ضد‌دولتی است که کوبا از سال ۱۹۹۴ به این سو شاهد بوده و اعتراض‌ها به پایتخت این کشور محدود نبوده و هم‌زمان در بسیاری از شهرها رخ داده است.

کوبا در دو سال گذشته دچار بحران اقتصادی بوده است و دولت تحریم‌های آمریکا و همه‌گیری کرونا را مقصر می‌داند اما مخالفان می‌گویند بی‌کفایتی و سیستم تک‌حزبی بانی این وضعیت است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است. بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون...More
درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد...More
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More