اعلام جزییات طرح ۴۹ نماینده مجلس برای تفکیک سیستان و بلوچستان به چهار استان | ایران اینترنشنال

اعلام جزییات طرح ۴۹ نماینده مجلس برای تفکیک سیستان و بلوچستان به چهار استان

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، از طرح ۴۹ نماینده مجلس برای تفکیک استان سیستان و بلوچستان به چهار استان خبر داد، طرحی که در مقدمه توجیهی عنوان شده که «سیستان و بلوچستان استانی محروم با وسعت زیاد است» و  چون «تجربه تفکیک استان‌ها جهت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، اجتماعی، امنیتی موثر بوده»، باید به چهار استان به نام‌های سیستان و بلوچستان مرکزی با مرکزیت زاهدان، سیستان و بلوچستان شمالی با مرکزیت زابل، سیستان و بلوچستان جنوبی با مرکزیت ایرانشهر و استان مکران با مرکزیت چابهار تفکیک شود.

مطرح شدن تفکیک استان سیستان و بلوچستان در سال‌های گذشته اعتراضات و مخالفت‌های گسترده‌ای در این استان برانگیخته بود و در روزهای گذشته نیز پس از مطرح شدن دوباره آن کمپینی برای مخالفت با این طرح راه‌اندازی شده است.

سیستان و بلوچستان با اکثریت جمعیت بلوچ و اهل سنت و همچنین نرخ رشد جمعیت بالا، از جمله استان‌هایی است که برخی مقام‌های حکومتی و مذهبی و همچنین دولت و مجلس شورای اسلامی تاکنون بارها موضوع تفکیک و تجزیه آن به استان‌های کوچک‌تر و با بافت جمعیتی متفاوت را مطرح کرده‌اند. با این حال تلاش‌های پیشین برای تفکیک این استان به سرانجام نرسیده است.

طرح شماری از نمایندگان مجلس یازدهم برای تفکیک استان سیستان و بلوچستان تازه‌ترین اقدام برای تفکیک این استان است که از زمان انتشار خبرهای مربوط به آن مخالفت‌هایی را در این استان برانگیخته است.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز هفته گذشته ضمن مخالفت با این طرح، گفت: «به کسانی که دنبال تقسیم استان سیستان‌ و بلوچستان هستند تذکر می‌دهم که تقسیم نمی‌تواند مشکلات این استان را حل کند.»

در مقدمه این طرح به عنوان «دلایل توجیهی» تدوین چنین طرحی تاکید شده که «تجربه تفکیک استان‌ها جهت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، اجتماعی، امنیتی موثر بوده» است.

در بخشی از مقدمه توجیهی طرح «تفکیک سیستان و بلوچستان»، نمایندگان امضا کننده این طرح عنوان کرده‌اند که «استان سیستان و بلوچستان، استانی محروم با وسعت زیاد  است» و ممکن است «تمرکز زدایی جهت کاهش مسافت و تسلط  بهتر مسئولین محلی از جمله استانداری در پیشرفت استان موثر باشد.»

در بخش دیگری از این طرح نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان کردند که «استان و بلوچستان به تنهایی ۱۱ درصد کشور را به خود اختصاص داده  دارای ۱۶۰۰ کیلومتر مرز‌ است و فاصله دو شهر آن چابهار و زابل با هم بیش از ۹۰۰ کیلومتراست.»

در این طرح که با عنوان «تفکیک استان سیستان و بلوچستان به چهار استان» به امضای ۴۹ نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده، آمده است: «دولت می‌تواند ظرف شش  ماه، پس از تصویب این قانون با تفکیک استان سیستان و بلوچستان به چهار استان به نام‌های استان سیستان و بلوچستان شمالی با مرکزیت زابل، استان سیستان و بلوچستان مرکزی با مرکزیت زاهدان، استان سیستان و بلوچستان جنوبی با مرکزیت استان ایرانشهر و استان مکران با مرکزیت چابهار اقدام کند.

طرح تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم تعیین «حدود جغرافیای و مساحت شهرستان‌های» هر یک از چهار استانی را که «تفکیک سیستان و بلوچستان» ایجاد خواهد شد را به «پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیات وزیران» واگذار کرده‌اند.

در میان امضاکنندگان طرح تفکیک سیستان و بلوچستان به چهار استان اسامی دو نماینده از هشت نماینده این استان در مجلس شورای اسلامی وجود دارد که شامل حسینعلی شهریاری یکی از نمایندگان زاهدان و  حبیب الله دهمرده یکی از نمایندگان زابل است.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، چند روز پیش با اشاره ضمنی به این دو نماینده گفت: «افرادی که برای موکلین و مردم خودشان برنامۀ خاصی ندارند، می‌خواهند مردم را با این‌گونه مسائل سرگرم کنند درحالی‌ که به ‌جای این کارها، بهتر است با کارشناسی دقیق و صحیح دنبال رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و سایر نگرانی‌های آنان» باشند.

او همچنین ریشه مشکلات سیستان و بلوچستان را نه وسعیت آن، بلکه «تبعیض» عنوان کرد و افزود: «ریشه مشکلات این استان در نوع بعضی نگاه‌ها و دیدگاه‌ها است. به‌جای تلاش برای تغییر و تقسیم جغرافیایی سیستان‌ و بلوچستان، بهتر است در نگاه‌ها و نگرش‌های خودمان تغییر ایجاد کنیم.»

تازه چه خبر؟
روزنامه اعتماد از افزایش ۴/۲ درصدی شمار قربانیان خودکشی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و از قول «یک منبع آگاه در سازمان پزشكی قانونی كشور»، نوشت...More
ارتش اسرائیل از حمله تانک‌های این کشور به مواضع حماس در نوار غزه خبر داد و گفت این حمله در پاسخ به شلیک راکت از غزه به داخل اسرائیل صورت گرفته است...More
جو بایدن در بیانیه‌ای ریچل لوین را، که یک زن تراجنسیتی است، برای تصدی معاونت وزارت بهداشت دولت آینده معرفی کرد. بدین ترتیب لوین اولین فرد تراجنسیتی...More
محمد نجاتی‌پور، فرماندار باغملک در استان خوزستان، مشاهده موارد ابتلا به هپاتیت نوع آ در میان اهالی روستای لالب این شهرستان را تایید کرد. نجاتی‌پور با...More
شبکه یوتیوب اعلام کرد که «با توجه به نگرانی درباره امکان تداوم خشونت» تعلیق کانال دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را یک هفته دیگر تمدید می‌کند...More