اعضای خانواده پویا بختیاری بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

اعضای خانواده پویا بختیاری بازداشت شدند

خبرگزاری مهر شامگاه دوشنبه دوم دی ماه از بازداشت اعضای خانواده پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری، خبر داد.

منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه بعد از آنکه اعلام کردند مراسم چهلم فرزندشان را برگزار خواهند کرد، تحت فشارها دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته بودند و پس از احضار به وزارت اطلاعات تاکید ماموران امنیتی مبنی بر لغو این مراسم را، رد کرده بودند.

خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، شامگاه دوشنبه دوم دی ماه از قول یک منبع آگاه نوشت: «خانواده پویا بختیاری، علیرغم دعوت و صحبت با ایشان، در روند پروژه ضدانقلابی ورشکستگان فراری قرار گرفتند و با حکم قضایی» بازداشت شدند.

این «مقام آگاه» امنیتی، بازداشت اعضای خانواده پویا بختیاری را اقدامی «در راستای صیانت از نظم و امنیت مردم خسارت دیده و نیز به منظور جلوگیری از تداوم پروژه کشته‌سازی و تکرار اقدامات مسلحانه علیه مردم» عنوان کرد و گفت: «از سایر خانواده‌هایی که بر نقشه شوم دشمنان اطلاع یافته و هوشیارانه دست رد بر سینه آنها زدند، تقدیر و تشکر می‌کنیم.»

پدر و مادر پویا بختیاری دو روز قبل نیز، از احضار خود به وزارت اطلاعات خبر داده بودند. پیشتر منوچهر بختیاری گفته بود که در این احضار سه ساعته ماموران اطلاعات تاکید کرده‌اند که نباید مراسم چهلم فرزندش را برگزار کند.

همزمان سایت مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، نیز خبر داد که نیروهای امنیتی در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه سوم دی ماه، علاوه بر بازداشت منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا بختیاری، تعدادی از مراجعه کنندگان به منزل این خانواده را نیز برای ساعاتی بازداشت کردند.

بنابر این گزارش حدود ده نفر از فعالان مدنی و تعدادی از وکلا برای عرض تسلیت و همدردی دوشنبه شب به منزل خانواده بختیاری رفته بودند و در بازگشت از کرج به تهران، درحالی که سوار بر سه خودرو بودند، نیروهای امنیتی یکی از خودروها را متوقف کرده و سرنشینان این خودرو را بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی همچنین اقدام به توقیف تلفن همراه بازداشت‌شدگان کرده و پس از بازرسی از منزل دو تن از دستگیرشدگان، ساعاتی بعد آن‌ها را در میدان ونک تهران رها کردند اما تلفن‌های توقیف شده را پس ندادند.

منابع مطلع خبر دادند که همزمان با بازداشت خانواده پویا بختیاری، در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه، نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مریم کریم‌بیگی، خواهر مصطفی کریم‌بیگی از کشته‌شدگان اعتراضات سال۸۸ را در بیرون از منزل‌شان برای ساعاتی بازداشت کرده و گوشی، پلاک ماشین و مدارک شخصی وی را توقیف کردند.

به گفته منابع مطلع ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، مریم کریم‌بیگی را تهدید کرده و گفته‌اند که برای وی و مادرش شهناز اکملی، پرونده تشکیل داده‌اند.  شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم‌بیگی از کشته‌شدگان اعتراضات سال۸۸، پیشتر نیز برای مدتی بازداشت  شده بود و شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران او را به خاطر دادخواهی فرزندش به «تبلیغ علیه نظام» متهم و به یک سال زندان و ممنوعیت فعالیت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی محکوم کرد.

شهناز اکملی دو هفته قبل پس از دریافت احضاريه اجرای حکم، گفت که ماموران امنیتی پیشتر نیز وی را احضار کرده و به وی گفته‌اند: «فراموش كن پسری داشتی و گفتم نمی‌توانم فراموش كنم.»

 

 

تازه چه خبر؟
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد. حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌...More
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More