سرخط خبرها

 • معاون سازمان انرژی اتمی: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر تابستان ۹۸ آغاز می‌شود
 • معاون وزیر ورزش: رویارویی با اسراییل خط قرمز کشور ماست
 • پس از سخنرانی پوتین، وزارت دفاع روسیه تصاویر جدیدترین زیردریایی اتمی خود را انتشار داد
 • رییس جمهور نیجریه برای افزایش قیمت نفت، میزان تولید نفت را کاهش می‌دهد
 • معاون سازمان انرژی اتمی: عملیات تعویض سوخت نیروگاه اتمی بوشهر از دهم اسفندماه آغاز می‌شود
 • بر اساس جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی: قیمت واحد مسکونی امسال نسبت به سال گذشته ۲.۹ درصد افزایش یافته است
 • معاون وزیر تعاون: ۹۵ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی زیر ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرند
 • رئیس دفتر روحانی اختصاص هزارمیلیارد تومان به سهامداران پدیده شاندیز را تکذیب کرد
 • سفیر آمریکادر لهستان خواستار عذرخواهی اسراییل از لهستان شد
 • رئیس سازمان میراث فرهنگی: تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند
 • بنیامین نتانیاهو سفرش به مسکو را به تعویق انداخت
 • خانواده اسماعیل بخشی فعال کارگری هفت تپه برای دومین روز در برابر دادگستری شهرستان شوش تجمع کردند
 • ژاپن مبلغ ۱۳ میلیارد دلار کمک مالی برای کمک به آسیب‌دیدگان خشکسالی افغانستان می‌پردازد
 • رئیس انجمن جنگلبانان ایران: ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت
 • ظریف فروش فناوری هسته‌ای به عربستان را نشانه «دورویی» آمریکا خواند
 • شهردار تهران: خط شش و هفت مترو بزودی افتتاح می شود
 • پوتین: اگر آمریکا موشک‌هایش را در اروپا مستقر کند، موشکهای ما به سوی «مراکز تصمیم‌گیری» مستقر خواهد شد
 • مجلس با دریافت ماهانه ۳۰۰ تومان از مشترکان برق و گاز در سال آینده موافقت کرد
 • رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: مجوز واردات هواپیما صادر شد
 • پلیس فتا: طی ده ماه گذشته ۱۰ هزار پرونده شکایت در رابطه با وبسایت دیوار تشکیل شده است
 • نماینده مشهد در مجلس: طبق مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس پزشکان سالانه ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
اعدام‌های دهه شصت

اعدام‌های تابستان ۶۷

 

سی‌سال از اعدام‌های گروهی سال ۶۷ و وقایع رفته بر زندانیان دهه شصت شمسی در جمهوری اسلامی ایران گذشته، اما هنوز اطلاعات دقیق و کاملی از این وقایع در دسترس افکار عمومی قرار نگرفته است.

ایران‌اینترنشنال با اختصاص پرونده‌ای ویژه به این موضوع، کوشیده است تا نوری بر این وقایع بتاباند و گامی در راه زدودن ابهام از آن دهه بردارد.

 

کشته‌شدگان و ساختن تاریخ

 

ماکس هورکهایمر در نامه‌ای به دوست و همکارش، والتربنیامین، در نقد مقاله وی که بعدها با عنوان «ادواردفوش، کلکسیونر و تاریخ‌نگار» منتشر شد، می‌نویسد: «اگر کامل‌شدن و پایان‌پذیری در بطن ایده تمام‌نشدن گنجانده نشده باشد، ما با ایده‌ای ایده‌آلیستی روبرو خواهیم بود. بی‌عدالتی سپری شده، سپری شده و تمام شده است. کشته‌شدگان واقعا کشته شده‌اند. اگر فرد فقدان خاتمه را کاملا جدی بگیرد، باید به روز داوری معتقد باشد.»

 

کابوس پنجم: چپ‌ها به راست، راست‌ها به چپ

 

انقلاب همیشه فرزندانش را نمی‌خورد. معمولا آن‌ها که خورده می‌شوند و آن‌ها که می‌خورند هر دو فرزندان انقلابند. مشکل انقلاب گرسنگی است و موجود گرسنه همیشه دنبال چیزی است برای خوردن. سال ۱۳۶۷ به یک معنا سال چرخش درونی در ایران بود. یک چرخش در شکم انقلاب ایران. گروهی در زندان کشته شدند، گروهی در جنگ، گروهی در عملیات نظامی، گروهی کشورشان را برای همیشه از دست دادند و مهاجرت بزرگ اجتماعی از سال ۶۷ شروع شد. می‌گویند «رفتن کمی مردن است».

 

برخی جنبه‌های حقوقی اعدام‌های ۱۳۶۷

 

 آنچه که اعدام‌های سال ۶۷ را از دیگر اعدام‌های رژیم اسلامی از جنبه حقوقی متمایز می‌سازد - به طور خلاصه- این نکته است که تمام افراد اعدام شده دارای حکم زندان بوده‌اند. البته در میان اعدامیان کم نیستند کسانی که حتی حکمشان پایان یافته بود. بدین معنا که در مقطع دستگیری بر اساس اطلاعات و مدارک و شواهدی که مسئولان زندان از فرد دستگیر شده داشتند (یا حتی نداشتند) را در محکمه‌هایی که  خودشان محاکمه کرده، قاضی شرع مورد تایید زندان حکمی برای متهم تعیین کرده است که بر اساس قانون مورد تایید حکومت و حکم قاضی جزای فرد متهم محسوب می‌شد. لذا برای اعدام آن‌ها در سال ۶۷ هیچ مدرک و دلیل قانونی وجود ندارد.

 

کابوس چهارم: دیپلماسی: هیچ راهی به قم ختم نمی‌شود

 

در سال ۶۷ عرصه سیاست خارجی ایران در انزوای کامل بود. حمیدرضا جلایی پور که سال‌ها کارمند وزارت خارجه ایران بود جمله درستی دارد: « علی اکبر ولایتی در شانزده سال وزارت خود حدود شانزده دکترین سیاسی را تجربه کرد و تقریبا هرگز در هیچ کدام موفق نشد.» در ایران موفق نشدن موضوع مهمی نیست. آنچه موقعیت سیاستمدار را دشوار می‌کند، موفق شدن است.

 

آن دیگران نامرئی در تابستان سال ۶۷

 

تاریخ جمهوری اسلامی به مانند سیاه چاله‌ای عظیم رفتار می‌کند و جز تاریکی و گمنامی نصیب پژوهنده تاریخ نمی‌شود، دلیل اینکه تاریخ‌سازان جمهوری اسلامی که در عرف عامه ما، «آنها» و «اینها» و «دیگران» نام دارند، هنوز بر مسند اُمورند و از انعکاس هر حقیقتی مانع.

تابستان سال ۶۷ و کشتار زندانیان مجاهد و چپ، از نقاط کور تاریخی است که نظام جمهوری اسلامی سعی کرده تا هر چه می‌تواند بر آن خاک بریزد.

 

آنها که کمتر از کشتار ۶۷ سخن گفتند

 

 

در برنامه چهارشنبه ۷ مرداد چشم انداز  ایران اینترنشنال فرصتی شد هرچند کوتاه پیرامون یکی از مهمترین نقاط کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ کمی سخن بگوییم. به تعبیری این برنامه را فتح بابی بدانیم برای ورود به آنچه بغض فروخورده فرزندان زندانیان سیاسی و اعدامیان دهه ۶۰ نامیده‌ام.

در سی سال گذشته از جنبه های گوناگونی به کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ پرداخته شده است.

 

کابوس سوم: نانوایی‌ها در مجلس اقتصادی

 

وضعیت اقتصادی علی‌رغم اینکه شرایط جنگی بود و کشور می‌بایست در وضع بدی باشد، اتفاقا نامتعادل نبود. سیستم سهمیه بندی امنیتی برای فقرا و تهیدستان به وجود آورده بود. طرفداران اقتصاد آزاد در دولت اقلیتی شده بودند که آیت الله خمینی، میرحسین موسوی و سیاست‌های شبه سوسیالیستی‌اش را به آنها ترجیح می‌داد. آیت الله خمینی ۹۹ نفری را که علیه میرحسین نامه نوشته بودند تشبیه به مدیران نانوایی کرده بود و گفته بود از عهده اداره یک نانوایی هم برنمی‌آیند. آنها هم خاضعانه از آیت الله خواسته بودند حداقل برای هر کدام یک پوزبند بفرستد.

 

کابوس دوم: کیانی‌ها و کیهانی‌ها

 

در سال ۱۳۶۷ از نظر فرهنگی، تعارض جدی در وضعیت ایران وجود داشت. از یک طرف، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاحدی مورد قبول اهل فرهنگ بود؛ به‌خصوص تا زمانی که تحت‌نظر خاتمی و موسوی بود.

از سال ۱۳۶۷ کم‌کم با تغییر در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و رفتن برخی نیروهای وزارت اطلاعات به وزارت ارشاد مانند احمد ستاری، امین‌زاده و افرادی مانند بورقانی و دیگران در اداره‌کل مطبوعات داخلی، این اداره، شروع‌به صدور مجوز دائمی برای مجلات فرهنگی و تاحدی غیردولتی کرد. در وزارت ارشاد، افرادی مانند جواد فریدزاده، سیدمحمد بهشتی، فخرالدین انوار، مصطفی تاج‌زاده، احمد ستاری، کیومرث صابری‌فومنی، احمد بورقانی، محمد‌علی ابطحی، سیف‌الله داد، خوشرو و مجموعه کسانی کار می‌کردند که بعدها تقریبا همه یک دور زندان رفتند. در آن زمان، مجوز نشریاتی داده شد که تا آن وقت، مجوز تک‌شماره می‌گرفتند.

 

علی فلاحیان، محمد محمدی ری‌شهری و غلام‌حسین محسنی اژه‌ای در دهه شصت
بخش سوم: کشتار ۶۷؛ بازوهای قضایی و امنیتی

 

در بررسی نقش مقام‌های ارشد نظام و حاکمان و مسئولان وقت در موضوع اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، نقش و نسبت آیت‌الله خمینی، آیت‌الله منتظری، موسوی اردبیلی، رئیس‌جمهور و نخست وزیر وقت، هاشمی رفسنجانی و احمد خمینی در دو مطلب، به اجمال تبیین شد.

در بخش سوم (پایانی) گزارش، نقش بازوهای قضایی و امنیتی پروژه اعدام زندانیان سیاسی در تابستان سه‌دهه پیش، بررسی شده است.

 

کابوس اول: جنگ و سیاست خارجی

 

جنگ ایران و عراق در سال۱۳۶۷ به شکلی سنگین آغاز شد. از زمستان سال۱۳۶۶ عراق که گمان می‌کرد امکان پیروزی دارد، جنگ شهرها را در وسیع‌ترین شکل ممکن آغاز کرد. این پنجمین و سنگین‌ترین جنگ شهرها بود که حتی کارکنان ادارات دولتی نیز از تهران بیرون رفتند. زمان امتحانات مدارس بود و بچه‌ها نیاز به یافتن مدرسه‌ای دور از موشکباران داشتند. در برخی موارد دولت اعلام کرد که کارکنان به شکل نظامی در ادارات حاضر شوند. گستردگی دامنه حملات جز تهران به قم، اصفهان، دزفول و اغلب شهرهایی کشیده شد که در جبهه داوطلبان بیشتری از آن شهرها حضور داشتند. همزمان با این موشکباران‌ها حملات زمینی نیز تشدید شد و شایعه حملات شیمیایی، بیولوژیک و نوترونی در جامعه مطرح بود. برخی به دنبال تهیه ماسک‌های مخصوص می‌گشتند. حتی شایعه آلوده شدن آب سدها با عوامل میکروبی و شیمیایی در میان مردم پیچیده بود.

 

بخش دوم: کشتار ۶۷؛ حاکمان و مسئولان وقت

 

 

در بخش نخست این گزارش، نقش و نسبت آیت‌الله خمینی، آیت‌الله منتظری و موسوی اردبیلی مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه، نسبت رئیس‌جمهور و نخست وزیر وقت، هاشمی رفسنجانی و احمد خمینی به اجمال تبیین شده است.

 

کشتار۶۷ جنایت علیه بشریت

 

 

کشتار تابستان ۶۷ تا سال‌ها پر از رمز و راز بود. ما که در تهران زندگی می‌کردیم با تاخیر و جسته گریخته، بدون اعتماد به آن چه مردم در گوشی نجوا می‌کردند با تردید از رویدادی با خبر می‌شدیم که فاقد منابع موثق بود. به خصوص کسانی که زندانی مجاهد یا فدائی نداشتند، از درون زندان اوین بی‌خبر می‌ماندند. وکلای دادگستری را در آن دوران به دادگاه‌های فوق‌العاده و انقلاب راه نمی‌دادند. 

 

اعدام‌های ۶۷

 

بخش اول: کشتار ۶۷ و مقام‌های ارشد نظام

 

از کشتار هزاران مخالف در تابستان سال ۱۳۶۷ درحالی‌که دوران محکومیت خود را در زندان‌های جمهوری اسلامی سپری می‌کردند، سه دهه گذشت.

در فهرست نه چندان کوتاه مقام‌های مرتبط با موضوع یا مطلع از رخداد، نام‌های بسیاری (از جمله رهبر جمهوری اسلامی گرفته تا دادستان‌های مراکز استان‌ها) قابل اشاره هستند.

 

تابستان ۶۷ در زندان و بر زندانیان چه گذشت

 

خاطرات هایده روش از دوران زندان در تابستان ۶۷:‌ روز پنجم مرداد ۱۳۶۷ وقتی دو پاسدار زن آمدند و تلویزیون‌مان را بردند، ما که از همه جا بی خبر بودیم، آنرا یکی از تنبیه‌هایی قلمداد کردیم که هر از گاهی به بهانه‌های جوراجور بر ما اعمال می‌کردند.

فردا صبح وقتی که روزنامه ندادند و ما با  کد مورس از اتاق‌های دیگر خبر گرفتیم که جریان فقط بردن همه تلویزیون‌ها وندادن روزنامه‌ها نیست، بلکه آن‌ها که روزملاقاتشان بوده هم قطع ملاقات شده‌اند، ابعاد گسترده و خطرناک مسئله برایمان روشن‌تر شد.

 مراسم «سازمان عدالت برای ایران» برای گزارش یافته‌های تحقیقات انجام‌شده درمورد اعدام‌شدگان سال ۶۷ در ایران
برگزاری مراسم سی‌امین سالگرد اعدام‌شدگان ۶۷ در لندن

 

در لندن هم به همین مناسبت، «سازمان عدالت برای ایران» برای گزارش یافته‌های تحقیقات انجام‌شده در این زمینه، در لندن مراسمی برگزار کرد.

تحقیقات عدالت برای ایران، نشان می‌دهد که گورهای بی‌نشانی در جریان این اعدام‌های گسترده در سراسر ایران ایجاد شده‌اند و حکومت به‌طور سازمان‌یافته درحال نابودی محل‌های به‌خاک‌سپاری اعدام‌شدگان است.

 

فراخوان گروه‌های مختلف ایرانی برای برگزاری مراسم یادبود قتل‌عام سیاسی تابستان ۱۳۶۷

 

همزمان با سی‌امین سالگرد قتل‌عام سیاسی ۶۷ در ایران، گروه‌های مختلف ایرانی فراخوان‌هایی را برای برگزاری مراسم یادبود این رویداد منتشر کردند.

این مراسم یادبود درحالی برگزار می‌شود که ابعاد و زوایای این فاجعه‌ی ملی همچنان روشن نیست و اجرای عدالت درباره‌ آن سال‌هاست به تعویق افتاده است.

گزارشی از پویا عزیزی

 

 

چشم‌انداز | ۶ شهریور | ویژه برنامه سی‌امین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷

 

میهمانان این برنامه: مریم تنگستانی، رضا علیجانی، محسن کدیور و رویا برومند

در این برنامه نگاهی ویژه داشته‌ایم به کشتار و قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ و به بررسی جزئیات این واقعه پرداخته‌ایم.

 

 

شایسته وطن‌دوست، زندانی سیاسی دهه شصت و فرزندی که در زندان متولد شد

 

در حوادث سیاسی دهه شصت و اعدام مخالفان سیاسی،‌ کودکانی نیز در زندان زاده شدند.   

شایسته وطن دوست، از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ از جمله این مادران است.  

او که سالها زندانی بود، ‌به ایران اینترنشنال از روزهای تلخ بارداری و زایمان در زندان و جدایی از نوزادش گفته است.

گزارشی از بهار جویا

 

 

بزرگ‌ترین قتل‌عام زندانیان سیاسی در تاریخ معاصر ایران

 

از ۲۷ تیرماه تا ۲۹ مرداد سال ۱۳۶۷، حدود یک‌ماه، فاصله پذیرش قطع‌نامه ۵۹۸ ازسوی ایران تا برقراری آتش‌بس در جنگ با عراق است. تنها چند روز بعد از پذیرش قطع‌نامه و پیش از برقراری آتش‌بس نهایی، در تاریخ سوم مرداد ۱۳۶۷، سازمان مجاهدین خلق که مهم‌ترین گروه نظامی مخالف ایران محسوب می‌شد، طی عملیاتی نظامی که نام آن را فروغ جاویدان گذاشت، وارد ایران شد و کوشش کرد تا به‌سمت تهران پیشروی کند. این عملیات سه روز به‌طول انجامید و درنهایت با شکست مواجه شد.

گفته می‌شود که این عملیات، به بهانه‌ای برای تسویه‌حساب با زندانیان سیاسی مخالف حکومت در زندان‌ها تبدیل شد. هرچند که به‌نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای این کار از مدت‌ها قبل جریان داشت، اما حرکت ماشین کشتار در زندان‌ها، بعد از این ماجرا آغاز شد.

 

شصت‌وهفت؛ سی سال خاطرات و حقایق

 

مستندی براساس تحقیقات و اسناد سازمان عدالت برای ایران، شامل اطلاعات به‌دست‌آمده از شاهدان عینی و خانواده‌های زندانیان سیاسی از اعدام‌های گروهی این زندانیان در تابستان سال ۱۳۶۷ که در اختیار این سازمان قرار داده‌اند.

 

 

تازه چه خبر؟
۹ دقیقه ۴۳ ثانیه پیش
کنسرت «هوروش بند» در شهرستان فیروزه لغو شد. این کنسرت که اجرای آن از قبل اعلام و برنامه‌ریزی شده بود به دستور دادستانی شهرستان فیروزه در خراسان رضوی...بیشتر بخوانید
۳۴ دقیقه ۲۳ ثانیه پیش
سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از نقض گسترده حقوق بشر در ونزوئلا گفته نزدیک به سه میلیون نفر به اجبار کشور خود را ترک کرده‌اند. این سازمان می‌گوید...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۲۵ دقیقه پیش
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توییتی از « تلاش دولت ترامپ برای فروش فن آوری هسته‌ای به عربستان سعودی »انتقاد کرد. این توییت واکنشی است به گزارش...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۴۵ دقیقه پیش
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌گوید، اگر آمریکا سامانه‌های موشکی را در اروپا مستقر کند، کشورش آمریکا را در تیررس موشک‌هایش قرار خواهد داد. رئیس...بیشتر بخوانید
۴ ساعت ۲۶ دقیقه پیش
رویترز گزارش داد که صادرات نفت خام ایران در ژانویه امسال بالاتر از حد انتظار بود. بر اساس این گزارش و درپی تحریم‌های آمریکا، کارشناسان پیش‌بینی کرده...بیشتر بخوانید