اعتصاب سه هزار کارگر زغال‌سنگ کرمان در اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی | ایران اینترنشنال

اعتصاب سه هزار کارگر زغال‌سنگ کرمان در اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی

در پی تصمیم دولت ایران برای واگذاری سهام شرکت زغال‌سنگ کرمان به بخش خصوصی، سه هزار کارگر شاغل در این مجموعه به صورت هم‌زمان در سه شهرستان اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

حدود سه هزار نفر از کارگران مشغول به کار در تونل‌های شرکت زغال‌سنگ کرمان روز دوشنبه اول اردیبهشت‌ماه در سه شهرستان راور،‌ کوهبنان و زرند کار خود را تعطیل کرده و دست به اعتراض در مقابل دفاتر ائمه جمعه (نمایندگان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی) و فرمانداری زدند.

این کارگران نسبت به تصمیم مدیران شرکت مبنی بر واگذاری سهام آن به بخش خصوصی معترض‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا،‌ در شهرستان راور با وجود تجمع کارگران و درخواست رسیدگی علی تویسرکانی، امام جمعه،‌ دفتر او با اعلام کسالت و عدم حضور این دیدار را ممکن نکرد و به جای او نماینده‌اش با کارگران دیدار کرد.

کارگران معترض قصد ادامه تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری را دارند.

در دو شهرستان کوهبنان و زرند نیز کارگران معترض در مقابل دفتر امامان جمعه تجمع کردند.

ایلنا به نقل از این كارگران نوشته که مدیران این شرکت در نظر دارند ۴۵ درصد سهام آن را در بورس عرضه کنند و همچنین برای کاهش هزینه‌ها در روزهای تعطیل عمومی کارگران را به بیمه بیکاری معرفی کنند.

به گفته کارگران، این تصمیم موجب فاصله در سوابق بیمه آن‌ها می‌شود.

از جمله دیگر مطالبات این کارگران معترض «اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل»، «اعمال ضریب شغلی بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور»،‌ «اجرای قانون کار و اضافه کار»و «افزایش دستمزد متناسب با شغل» است.

اعتراض و تجمع کارگران در کرمان حالی برگزار می‌شود که با وجود هشدارهای مقام‌های حوزه بهداشت درباره خطر شیوع کرونا در بسیاری از معادن کشور کارگران همچنان مشغول به کارند.

میزان بسته‌های تسهیلات دولت برای کارگران و خانواده‌های کم‌درآمد و یارانه‌بگیر نیز از سوی اتحادیه‌های صنفی و نمایندگان مجلس مورد انتقاد قرار گرفته است.

وب سایت کرمان‌نو در اسفندماه با اشاره به تماس نیمی از مردم سه شهرستان کرمان با کارگران این معادن از عدم تعطیلی آن‌ها با وجود کرونا انتقاد کرده بود. 

این وبسایت محلی به نقل از مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ نوشت که امکان تعطیلی آن‌ها به دلایل فنی و هزینه‌بر بودن وجود ندارد.

پیشتر خبرگزاری ایرنا در گزارشی درباره مشکلات مالی کارگران این مجموعه معادن نوشته بود که اقتصاد سه شهرستان زرند،‌ کوهبنان و راور به این معادن وابسته است. 

نماینده کارگران معادن زغال‌سنگ در تیرماه ضمن اشاره به مشکلات پرداخت کارگران به ایرنا گفته بود برخی مشاغل در معادن کرمان شغل سخت و زیان‌بار حساب نمی‌شوند.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More