اعتصاب‌ صنفی آتش‌نشانان، پرستاران و معلمان همزمان با جهش خط فقر به ۱۰ میلیون تومان | ایران اینترنشنال

اعتصاب‌ صنفی آتش‌نشانان، پرستاران و معلمان همزمان با جهش خط فقر به ۱۰ میلیون تومان

در حالی که تشکل‌های کارگری در ایران می‌گویند خط فقر به ۱۰ میلیون تومان رسیده است، تجمعاتی صنفی در تهران و چند شهر دیگر، از جمله اصفهان و بابل، شکل گرفت.

ده‌ها نفر از آتش‌نشانان اصفهان روز دوشنبه هفتم مهرماه با تجمع مقابل ساختمان استانداری، نسبت به عدم اجرای آیین‌نامه مشاغل سخت‌ و زیان‌آور برای صنف خود اعتراض کردند.

خبرگزاری ایلنا در همین زمینه به نقل از این تجمع‌کنندگان نوشت آن‌ها از استانداری می‌خواهند تا به شهرداری برای اجرای این قانون فشار بیاورد.

لحاظ کردن «سختی کار» و «بازنشستگی پیش از موعد» از جمله مطالبات این آتش‌نشانان است.

همزمان در بابل،‌ پرستاران بیمارستان «روحانی» به دلیل پایین بودن دستمزد و عدم پرداخت کارانه دست به اعتراض در محوطه این مرکز درمانی زدند. به نوشته ایلنا،‌ این پرستاران می‌گویند: «با توجه به سختی‌های کار در دوران بحران کرونا،‌ دستمزد ما بسیار پایین است؛ در عین حال کارانه‌ها و معوقات مزدی ما با تاخیر پرداخت می‌شود.»

همچنین بنابر گزارش‌ها، در تهران نیز دست‌کم سه تجمع در مقابل ساختمان‌ نهادهای حکومت تشکیل شده است.

شماری از خانواده‌های کارگران بازنشسته شهید فولاد با تجمع در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار اجرای تبصره یک ماده ۴۰ مصوبه سال ۱۳۹۱ و پرداخت حقوق خود شدند.

ایلنا نوشته حدود ۲۸۰ نفر از خانواده شهدای کارگران فولاد می‌گویند سال‌هاست حقوق دریافت نکرده‌اند.

از سوی دیگر،‌ ده‌ها نفر از مربیان پیش‌دبستانی در مقابل مجلس شورای اسلامی گرد آمده و خواستار تعیین تکلیف وضعیت جذب و استخدام خود شدند.

یکی از این مربیان به ایلنا گفته «من کار دیگری به جز تدریس بلد نیستم و با شرایط فعلی،‌ در تامین نان شب خود درمانده‌ام.»

برخی گزارش‌ها هم حاکی‌ست شماری از فعالان صنعت مرغداری و طیور در اعتراض به پایین بودن قیمت خرید و گرانی قیمت و هزینه‌های پرورش و نگهداری مرغ مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دور جدید اعتراضات کارگری و صنفی در حالی است که با سخت‌تر شدن شرایط معیشتی در ایران مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اعلام کرده خط فقر برای یک خانواده چهار نفره به «۱۰ میلیون تومان» رسیده و به گفته بازرس این نهاد «نیمی از جمعیت ایران» نیز زیر خط فقر قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری کار ایران در گزارشی نوشته ۷۰ درصد طبقه کارگر زیر سه میلیون تومان دریافتی ماهانه دارند.

ناصر چمنی،‌ رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری،‌ در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی اعلام کرده معادله مزد-معیشت کارگران به «مرز زنده ماندن» نزدیک شده است.

تازه چه خبر؟
بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی، با هشدار نسبت به وضعیت جسمی این زندانی سیاسی، از قطع ارتباط میان موکلش با خانواده و او خبر داد. پاک‌نیا روز شنبه...More
عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، با تاکید بر بی‌نتیجه بودن تلاش‌هایش برای بهبود روابط ایران و عربستان سعودی، جنگ احتمالی بین دو کشور را فاجعه‌بار خواند...More
شان کانری، بازیگر اسکاتلندی که با بازی در نقش جیمز باند در هفت فیلم سینمایی به شهرت رسیده بود، در ۹۰ سالگی درگذشت. شبکه جهانی بی‌بی‌سی روز شنبه به...More
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری اسلامی ایران، از عملکرد لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس (قلعه حسن‌خان) در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه...More
گروهی از دراویش گنابادی اعلام کردند که در حمایت از بهنام محجوبی، درویش زندانی، اعتصاب غذا خواهند کرد. شامگاه جمعه نیز گروهی از کاربران توییتر با هشتگ...More