اعتراض رسمی دولت اقلیم کردستان عراق به جمهوری اسلامی به خاطر یک فیلم درباره سلیمانی: مبالغه‌آمیز و تحریف واقعیت است | ایران اینترنشنال

اعتراض رسمی دولت اقلیم کردستان عراق به جمهوری اسلامی به خاطر یک فیلم درباره سلیمانی: مبالغه‌آمیز و تحریف واقعیت است

دولت اقلیم کردستان عراق رسما به تهران درباره انتشار یک فیلم کوتاه که در آن ادعا شده «اگر سلیمانی نبود، اربیل به دست داعش افتاده بود»، اعتراض کرد و آن را «تحریف واقعیت» خواند.

اداره روابط خارجی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که با ابلاغ یادداشت اعتراضی به کنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل، به انتشار این فیلم در خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، اعتراض کرده است.

مقام‌های دولت اقلیم کردستان عراق با رد محتوای فیلم منتشر شده در خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، به عنوان «نجات کردستان عراق توسط قاسم سلیمانی»، گفتند که ایران اولین کشوری بود که به لحاظ تسلیحاتی به پیشمرگه‌ها کمک کرد اما مجاز به تحریف رویدادها نیست.

به گزارش شبکه روداو، در این فیلم ۹ دقیقه‌‌ای ادعا می‌شود که قاسم سلیمانی به هنگام نزدیک شدن گروه داعش به اربیل، اقلیم کردستان را از دست داعش نجات داده است و اگر سلیمانی نبود، اربیل به دست داعش افتاده بود.

دولت اقلیم کردستان روایت این فیلم را «تحریف واقعیت» خوانده است. مقام‌های اقلیم کردستان عراق گفتند که اگر چه جامعه بین‌المللی و ایران به کردستان در جنگ با داعش کمک کرده است، اما این نیروهای پیشمرگه بودند که در میدان نبرد با داعش سخت جنگیدند.

مقام‌های دولت اقلیم کردستان تاکید کردند که بیش از یک هزار و ۸۰۰ نیروی پیشمرگه در جنگ با داعش کشته شدند و بیش از ۱۰ هزار پیشمرگه نیز زخمی شدند.

در این فیلم عنوان شده است که هیچ کشوری حاضر به حمایت از مسعود بارزانی، رییس وقت اقلیم کردستان عراق، برای مقابله با داعش نبوده است و فقط سلیمانی حاضر به حضور و ارسال تسلیحات به اقلیم شده است.

مسعود بارزانی، رییس وقت اقلیم کردستان پیشتر تاکید کرده بود که آنچه رسانه‌های در ایران درباره مکالمه تلفنی او با سلیمانی عنوان کرده‌اند مبالغه‌آمیز است.

حزب دموکرات کردستان عراق نیز در بیانیه‌ای محتوای فیلم منتشر شده در رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران را «بی‌اساس» عنوان کردند.

عبدالخالق محمد، مدیر دفتر رسانه‌ای روابط خارجی اقلیم کردستان عراق، نیز گفت که فیلم منتشر شده با «تحریف واقعیت» همراه است و این  اقدام به نفع روابط مشترک دو طرف نیست.

نصرالله رشنودی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل، گفت که ما هیچ کاری با این فیلم نداریم و روابط  طولانی مدت با دوستان‌مان در اقلیم کردستان داریم.

رشنودی همچنین گفت که منبع انتشار این فیم مشخص نیست و احتمال دارد کسانی درصدد تخریب روابط ما با اقلیم کردستان عراق باشند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل همچنین گفت که قاسم سلیمانی به بارزانی بسیار احترام می‌گذاشت و مقام‌های جمهوری اسلامی خواهان گسترش روابط با اقلیم کردستان، به ویژه با مسعود بارزانی هستند.

تازه چه خبر؟
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More
نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه، به دلیل فساد مالی و اعمال نفوذ در پرونده موسوم به «شنود» از سوی دستگاه قضایی فرانسه به سه سال زندان محکوم شد...More
آنگ سان سوچی، رهبر دولت پیشین میانمار که به دنبال کودتای نظامی در این کشور در بازداشت قرار دارد، به دو اتهام دیگر متهم شد. جلسه دادگاه تفهیم اتهام او...More