اعتراض خانواده‌ کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی:‌ می‌خواهیم با هیات اوکراینی صحبت کنیم | ایران اینترنشنال

اعتراض خانواده‌ کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی:‌ می‌خواهیم با هیات اوکراینی صحبت کنیم

شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، همزمان با حضور هیات دیپلماتیک اوکراینی در تهران،‌ مقابل ساختمان وزارت امور خارجه تجمع کرده و خواستار گفت‌وگو با فرستادگان اوکراین شدند.

بر اساس ویدیوهایی که روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، اعضای خانواده کشته‌شدگان در مقابل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه (محل مذاکرات) تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این خانواده‌ها خطاب به محسن بهاروند، رییس هیات ایرانی در مذاکرات و معاون وزارت امور خارجه، که میان آن‌ها حاضر شده شلیک سپاه پاسداران به هواپیما را «جنایت علیه بشیریت» خوانده و فریاد دادخواهی قضایی سر می‌دهند.

اعضای این خانواده‌ها خطاب به بهاروند از او می‌خواهند تا یکی از اعضای هیات مذاکره‌کننده اوکراینی به این خانواده‌ها مراجعه کند و حرف‌های آن‌ها را بشنود.

در این ویدیو برخی اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان فریاد می‌زنند: «من نمی‌بخشم. شب و روز آه می‌کشم.» 

یکی دیگر از حاضران نیز در اعتراض به مذاکره درباره پرونده و غرامت و ابعاد حقوقی آن خطاب به مقام‌های ایران می‌گوید: «اول محاکمه، ‌بعد مذاکره.»

در واکنش به فریاد و خواسته‌های این خانواده‌ها، معاون وزیر امور خارجه اختیارات خود را «محدود» خواند و گفت: «من قول می‌دهم به مسئولان قضایی بگویم با شما جلسه‌ای برگزار کنند تا به خواسته‌های شما گوش دهند.»

در حین اظهارات او، یکی از خانواده‌ها فریاد زد: «قوه قضاییه ما استقلال ندارد،‌ قوه مقننه و رییس‌جمهور هم اختیار ندارند.»

 

دور دوم مذاکرات تهران و کیف درباره پرونده شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین از روز دوشنبه در تهران آغاز شد و قرار است دو روز ادامه داشته باشد. 

این مذاکرات پس از ماه‌‌ها اختلاف و تنش دیپلماتیک میان تهران و سایر کشورهای درگیر این پرونده ادامه می‌یابد.

یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه و مسئول هیات اعزامی اوکراین، در پی دیداری با محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران،‌ اعلام کرده کشورش از آمادگی تهران برای پرداخت «غرامت برابر» به خانواده‌ همه جان‌باختگان فارغ از تابعیت آن‌ها استقبال می‌کند.

این مقام اوکراین پیشتر در پیامی ویدیویی که در زمینه این مذاکرات منتشر شد، گفته بود: «طرف ایرانی قبلا این حقیقت را که شلیک در کشورش اتفاق افتاده تایید کرده و حالا وظیفه ما این است که تمامی حقایق این فاجعه را کشف کنیم.»

مذاکرات مجدد تهران با کیف در حالی آغاز شده که معاون وزیر خارجه اوکراین اشاره کرده بود دو طرف در این مرحله موضوع غرامت‌ را مورد بحث قرار نخواهند داد.

فرستاده دولت اوکراین اشاره کرده که «درخواست دادخواهی» اولویت مورد نظر جامعه کشورش است و «هر چقدر هم حقیقت تلخ باشد،‌ از آن عقب نخواهد نشست.»

همزمان با سفر مقام‌های اوکراین به تهران، حامد اسماعیلیون که همسر و فرزندش را در این پرواز از دست داد، اعلام کرده انجمن دادخواهی برای قربانیان پرواز ۷۵۲ این حادثه را «خطای انسانی» به حساب نمی‌آورد و به دنبال «دادخواهی» برای قربانیان آن است.

اسماعیلیون در پیام ویدیویی خود خطاب به هیات اوکراین خواستار «افشای حقیقت» از سوی آن‌ها شد.